Přihlásit

Suché léto a nepoučitelní lidé. V kraji hrozí požáry (Mladá fronta DNES)

Když nedávno vyrazili do lesa, v suchém porostu narazili na improvizovaný přístřešek i s ohništěm. „Nedopalky a táboráky nás trápí nejvíc. V takových případech je riziko požáru skutečně velké," řekl ředitel krajského ředitelství Lesů ČR Martin Pavlíček.
Právě v letních měsících je podobné riziko největší. Nejhorší situace byla v kraji před dvěma lety.

„V tom roce jsme po celé republice zaznamenali nejvyšší počet požárů vůbec," vzpomněl mluvčí krajských hasičů Libor Netopil.
Letos zatím kraj varování před zvýšeným rizikem výskytu požárů nevyhlásil, přesto hasiči vyzývají k opatrnosti. Především při žních. Podle předpovědi by se totiž měly dělat v době, kdy pršet nebude a půda bude vyprahlá.

Suché plodiny tak mohou vzplanout při kontaktu se žhavým výfukem nebo jiskrou, která vzniká nárazem žací lišty kombajnu do kamenů. Za vznikem požáru však často stojí i nedbalost. Lidé neopatrně zacházejí s otevřeným ohněm nebo odhazují nedopalky od cigaret do míst s porostem, který může chytit.

„Někteří spoléhají na štěstí, jiní varování před vznikem požáru úplně ignorují. Lidé mají utkvělou představu, že se jim nemůže nic stát," uvedl Netopil.

Nejrizikovější jsou podle něj lesní porosty a pole. „Dost požárů vzniká například na Valašsku kvůli hustě zalesněné krajině," potvrdil.
Problém představuje také dopředu neevidované pálení rostlin a dřeva v lesích nebo na zahradách. Mnohé výjezdy hasičů k domnělému požáru končí objevem ohniště, které jeho majitel včas neohlásil.

„V takových případech se jedná o výjezdy, které blokují naše jednotky a nesou s sebou i zbytečné finanční náklady," vysvětlil Netopil.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Podle lesnického think tanku letos škody v lesích přesáhnou 12 mld. korun

Podle lesnického think tanku letos škody v lesích přesáhnou 12 mld. korun

Lesnictví

Převis nabídky kalamitního dříví na trhu se projevil drastickým propadem jeho cen. Příjmy z prodeje dříví již vlastníkům lesů nemusí pokrýt ani náklady na povinnou...

Čti dál
SVOL: Zákaz úmyslných těžeb zlikviduje nestátní vlastníky lesů

SVOL: Zákaz úmyslných těžeb zlikviduje nestátní vlastníky lesů

Lesnictví

Nová anketa! Ministr zemědělství Miroslav Toman 12. 9. prohlásil, že MZe zvažuje plošný zákaz mýtních úmyslných těžeb jako opatření podporující rychlejší zpracování kůrovcové kalamity. Jak uvádí...

Čti dál
Rozsah kůrovcové kalamity představuje vysoké riziko pro rok 2019

Rozsah kůrovcové kalamity představuje vysoké riziko pro rok 2019

Lesnictví

Jak uvádí tisková zpráva VÚLHM, rozsah poškození lesů kůrovcem představuje v současné době kalamitu, která nemá obdoby v historii českého lesnictví. Zvládnutí prvního rojení kůrovce...

Čti dál
Na boj s kůrovcovou kalamitou půjdou miliardy, uvedl M. Toman

Na boj s kůrovcovou kalamitou půjdou miliardy, uvedl M. Toman

Lesnictví

Na zasedání vlády, které proběhlo ve středu 12. 9. 2018, ministr zemědělství Miroslav Toman uvedl, že pro zvládnutí kůrovcové kalamity je nutné řídit postupy na...

Čti dál

11°C

ČR - aktuální počasí

Zataženo

Vlhkost: 90%

Vítr: 22.53 km/h

  • 22 Zář 2018 17°C 10°C
  • 23 Zář 2018 17°C 10°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK PEFC Lesnicko-dřevařská komora ČR

Naše další weby