Přihlásit

Suché léto a nepoučitelní lidé. V kraji hrozí požáry (Mladá fronta DNES)

Když nedávno vyrazili do lesa, v suchém porostu narazili na improvizovaný přístřešek i s ohništěm. „Nedopalky a táboráky nás trápí nejvíc. V takových případech je riziko požáru skutečně velké," řekl ředitel krajského ředitelství Lesů ČR Martin Pavlíček.
Právě v letních měsících je podobné riziko největší. Nejhorší situace byla v kraji před dvěma lety.

„V tom roce jsme po celé republice zaznamenali nejvyšší počet požárů vůbec," vzpomněl mluvčí krajských hasičů Libor Netopil.
Letos zatím kraj varování před zvýšeným rizikem výskytu požárů nevyhlásil, přesto hasiči vyzývají k opatrnosti. Především při žních. Podle předpovědi by se totiž měly dělat v době, kdy pršet nebude a půda bude vyprahlá.

Suché plodiny tak mohou vzplanout při kontaktu se žhavým výfukem nebo jiskrou, která vzniká nárazem žací lišty kombajnu do kamenů. Za vznikem požáru však často stojí i nedbalost. Lidé neopatrně zacházejí s otevřeným ohněm nebo odhazují nedopalky od cigaret do míst s porostem, který může chytit.

„Někteří spoléhají na štěstí, jiní varování před vznikem požáru úplně ignorují. Lidé mají utkvělou představu, že se jim nemůže nic stát," uvedl Netopil.

Nejrizikovější jsou podle něj lesní porosty a pole. „Dost požárů vzniká například na Valašsku kvůli hustě zalesněné krajině," potvrdil.
Problém představuje také dopředu neevidované pálení rostlin a dřeva v lesích nebo na zahradách. Mnohé výjezdy hasičů k domnělému požáru končí objevem ohniště, které jeho majitel včas neohlásil.

„V takových případech se jedná o výjezdy, které blokují naše jednotky a nesou s sebou i zbytečné finanční náklady," vysvětlil Netopil.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Těžba v Bělověžském pralese je podle podkladu pro soud porušením práva EU

Těžba v Bělověžském pralese je podle podkladu pro soud porušením práva EU

Lesnictví

Rozhodnutí polských úřadů o těžbě dřeva v Bělověžském pralese na východě země je porušením unijního práva. Ve stanovisku pro unijní soud to 20. 2. uvedl...

Čti dál
Lesnická práce spouští nový portál s lesnickými judikáty

Lesnická práce spouští nový portál s lesnickými judikáty

Lesnictví

Nakladatelství Lesnická práce, s.r.o., připravilo ve spolupráci s odborníky na lesnické právo nový portál www.lesnickejudikaty.cz, na kterém jsou na jednom místě přehledně publikovány aktuální soudní...

Čti dál
O Národní bance osiva lesních dřevin

O Národní bance osiva lesních dřevin

Lesnictví

Jen ta geneticky nejcennější semínka jsou ukládána v Národní bance osiva lesních dřevin v Kunovicích, aby mohla v budoucnu přispět k založení nových porostů. Díky...

Čti dál
Ministr Milek na Bruntálsku informoval o prioritách ohledně kůrovcové kalamity

Ministr Milek na Bruntálsku informoval o prioritách ohledně kůrovcové kalamity

Lesnictví

Krizový stav kvůli kůrovcové kalamitě ministr zemědělství v demisi Jiří Milek (za ANO) zatím nevyhlásí. Za momentální prioritu považuje prosazení novelizace vyhlášek, které teď vlastníkům...

Čti dál

-1°C

ČR - aktuální počasí

Přev.jasno

Vlhkost: 61%

Vítr: 28.97 km/h

  • 22 Úno 2018 0°C -5°C
  • 23 Úno 2018 0°C -5°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK PEFC Lesnicko-dřevařská komora ČR

Naše další weby