Přihlásit

Suché léto a nepoučitelní lidé. V kraji hrozí požáry (Mladá fronta DNES)

Když nedávno vyrazili do lesa, v suchém porostu narazili na improvizovaný přístřešek i s ohništěm. „Nedopalky a táboráky nás trápí nejvíc. V takových případech je riziko požáru skutečně velké," řekl ředitel krajského ředitelství Lesů ČR Martin Pavlíček.
Právě v letních měsících je podobné riziko největší. Nejhorší situace byla v kraji před dvěma lety.

„V tom roce jsme po celé republice zaznamenali nejvyšší počet požárů vůbec," vzpomněl mluvčí krajských hasičů Libor Netopil.
Letos zatím kraj varování před zvýšeným rizikem výskytu požárů nevyhlásil, přesto hasiči vyzývají k opatrnosti. Především při žních. Podle předpovědi by se totiž měly dělat v době, kdy pršet nebude a půda bude vyprahlá.

Suché plodiny tak mohou vzplanout při kontaktu se žhavým výfukem nebo jiskrou, která vzniká nárazem žací lišty kombajnu do kamenů. Za vznikem požáru však často stojí i nedbalost. Lidé neopatrně zacházejí s otevřeným ohněm nebo odhazují nedopalky od cigaret do míst s porostem, který může chytit.

„Někteří spoléhají na štěstí, jiní varování před vznikem požáru úplně ignorují. Lidé mají utkvělou představu, že se jim nemůže nic stát," uvedl Netopil.

Nejrizikovější jsou podle něj lesní porosty a pole. „Dost požárů vzniká například na Valašsku kvůli hustě zalesněné krajině," potvrdil.
Problém představuje také dopředu neevidované pálení rostlin a dřeva v lesích nebo na zahradách. Mnohé výjezdy hasičů k domnělému požáru končí objevem ohniště, které jeho majitel včas neohlásil.

„V takových případech se jedná o výjezdy, které blokují naše jednotky a nesou s sebou i zbytečné finanční náklady," vysvětlil Netopil.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

S čím jdou politici do lesa - předvolební anketa časopisu Lesnická práce

S čím jdou politici do lesa - předvolební anketa časopisu Lesnická práce

Lesnictví

Chtějí-li lesníci při volebním rozhodování přihlédnout k politickým záměrům v oblasti lesnictví, přinášíme jim anketu Lesnické práce, kde odpovídali politici na témata přímo související s...

Čti dál
Lesnické firmy hodlají ukončit 76 % smluv komplexních a těžebních zakázek

Lesnické firmy hodlají ukončit 76 % smluv komplexních a těžebních zakázek

Lesnictví

Z celkem 127 dotčených územních jednotek ke konci letošního roku skončí smlouvy na 96. Státní podnik na jednotky s ukončenou smlouvou vypíše nové soutěže. Možnost...

Čti dál
Do tendrů LČR 2018+ se přihlásilo 31 firem, nejúspěšnější je UNILES

Do tendrů LČR 2018+ se přihlásilo 31 firem, nejúspěšnější je UNILES

Lesnictví

Do tendrů státního podniku Lesy ČR na lesnické práce a prodej dřeva v letech 2018 až 2022 podalo nabídky 31 subjektů. Tendry 2018+ jsou připraveny...

Čti dál
Za každý kus vyšetřený na Aujeszkyho chorobu dostanou lovci tisíc korun

Za každý kus vyšetřený na Aujeszkyho chorobu dostanou lovci tisíc korun

Myslivost

Státní veterinární správa (SVS) zahajuje monitoring Aujeszkyho choroby prasat u ulovených divočáků na území České republiky. Poslední dlouhodobý monitoring výskytu této nákazy v populaci prasete...

Čti dál

11°C

ČR - aktuální počasí

Zataženo

Vlhkost: 89%

Vítr: 6.44 km/h

  • 21 Říj 2017 12°C 8°C
  • 22 Říj 2017 12°C 7°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK PEFC