Přihlásit

Suché léto a nepoučitelní lidé. V kraji hrozí požáry (Mladá fronta DNES)

Když nedávno vyrazili do lesa, v suchém porostu narazili na improvizovaný přístřešek i s ohništěm. „Nedopalky a táboráky nás trápí nejvíc. V takových případech je riziko požáru skutečně velké," řekl ředitel krajského ředitelství Lesů ČR Martin Pavlíček.
Právě v letních měsících je podobné riziko největší. Nejhorší situace byla v kraji před dvěma lety.

„V tom roce jsme po celé republice zaznamenali nejvyšší počet požárů vůbec," vzpomněl mluvčí krajských hasičů Libor Netopil.
Letos zatím kraj varování před zvýšeným rizikem výskytu požárů nevyhlásil, přesto hasiči vyzývají k opatrnosti. Především při žních. Podle předpovědi by se totiž měly dělat v době, kdy pršet nebude a půda bude vyprahlá.

Suché plodiny tak mohou vzplanout při kontaktu se žhavým výfukem nebo jiskrou, která vzniká nárazem žací lišty kombajnu do kamenů. Za vznikem požáru však často stojí i nedbalost. Lidé neopatrně zacházejí s otevřeným ohněm nebo odhazují nedopalky od cigaret do míst s porostem, který může chytit.

„Někteří spoléhají na štěstí, jiní varování před vznikem požáru úplně ignorují. Lidé mají utkvělou představu, že se jim nemůže nic stát," uvedl Netopil.

Nejrizikovější jsou podle něj lesní porosty a pole. „Dost požárů vzniká například na Valašsku kvůli hustě zalesněné krajině," potvrdil.
Problém představuje také dopředu neevidované pálení rostlin a dřeva v lesích nebo na zahradách. Mnohé výjezdy hasičů k domnělému požáru končí objevem ohniště, které jeho majitel včas neohlásil.

„V takových případech se jedná o výjezdy, které blokují naše jednotky a nesou s sebou i zbytečné finanční náklady," vysvětlil Netopil.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Europoslanec Zdechovský podal stížnost na IKEA kvůli diskriminaci českých dodavatelů

Europoslanec Zdechovský podal stížnost na IKEA kvůli diskriminaci českých dodavatelů

Lesnictví

Aktualizováno o stanovisko FSC ČR - 14. 12. Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) podal podnět Evropské komisi k prošetření postupu společnosti IKEA. Nábytkářský koncern požaduje u...

Čti dál
Nová publikace Meliorační a zpevňující funkce lesních dřevin

Nová publikace Meliorační a zpevňující funkce lesních dřevin

Lesnictví

V nakladatelství a vydavatelství Lesnická práce právě vyšla nová odborná publikace Meliorační a zpevňující funkce lesních dřevin autorů Dušana Kacálka, Oldřicha Mauera, Viléma Podrázského, Mariana Slodičáka...

Čti dál
Omluva čtenářům Světa myslivosti

Omluva čtenářům Světa myslivosti

Myslivost

Při výrobě Světa myslivosti č. 12/2017 došlo v tiskárně u části nákladu k výrobní vadě – ke špatnému slepení hřbetní části a následnému uvolnění stránek. Čtenářům, kteří...

Čti dál
Vojenské lesy a statky vykážou zisk 565 milionů korun

Vojenské lesy a statky vykážou zisk 565 milionů korun

Lesnictví

Státní podnik Vojenské lesy a statky vykáže v letošním roce zisk před zdaněním 565 milionů korun. Na twitteru to dnes uvedl končící ministr obrany a...

Čti dál

4°C

ČR - aktuální počasí

Breezy

Vlhkost: 61%

Vítr: 46.67 km/h

  • 14 Pro 2017 5°C 1°C
  • 15 Pro 2017 4°C 1°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK PEFC