Přihlásit

Suché léto a nepoučitelní lidé. V kraji hrozí požáry (Mladá fronta DNES)

Když nedávno vyrazili do lesa, v suchém porostu narazili na improvizovaný přístřešek i s ohništěm. „Nedopalky a táboráky nás trápí nejvíc. V takových případech je riziko požáru skutečně velké," řekl ředitel krajského ředitelství Lesů ČR Martin Pavlíček.
Právě v letních měsících je podobné riziko největší. Nejhorší situace byla v kraji před dvěma lety.

„V tom roce jsme po celé republice zaznamenali nejvyšší počet požárů vůbec," vzpomněl mluvčí krajských hasičů Libor Netopil.
Letos zatím kraj varování před zvýšeným rizikem výskytu požárů nevyhlásil, přesto hasiči vyzývají k opatrnosti. Především při žních. Podle předpovědi by se totiž měly dělat v době, kdy pršet nebude a půda bude vyprahlá.

Suché plodiny tak mohou vzplanout při kontaktu se žhavým výfukem nebo jiskrou, která vzniká nárazem žací lišty kombajnu do kamenů. Za vznikem požáru však často stojí i nedbalost. Lidé neopatrně zacházejí s otevřeným ohněm nebo odhazují nedopalky od cigaret do míst s porostem, který může chytit.

„Někteří spoléhají na štěstí, jiní varování před vznikem požáru úplně ignorují. Lidé mají utkvělou představu, že se jim nemůže nic stát," uvedl Netopil.

Nejrizikovější jsou podle něj lesní porosty a pole. „Dost požárů vzniká například na Valašsku kvůli hustě zalesněné krajině," potvrdil.
Problém představuje také dopředu neevidované pálení rostlin a dřeva v lesích nebo na zahradách. Mnohé výjezdy hasičů k domnělému požáru končí objevem ohniště, které jeho majitel včas neohlásil.

„V takových případech se jedná o výjezdy, které blokují naše jednotky a nesou s sebou i zbytečné finanční náklady," vysvětlil Netopil.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

V sedmi krajích vzniknou kvůli kůrovci krizové štáby

V sedmi krajích vzniknou kvůli kůrovci krizové štáby

Lesnictví

V sedmi krajích nejvíce postižených kůrovcovou kalamitou vzniknou krizové štáby pro rychlejší komunikaci s obcemi s rozšířenou působností. Půjde o Moravskoslezský, Olomoucký, Plzeňský, Jihočeský, Jihomoravský...

Čti dál
Těžba dřeva loni překročila devatenáct milionů metrů krychlových

Těžba dřeva loni překročila devatenáct milionů metrů krychlových

Lesnictví

Doplněno o grafy. Těžba dřeva v českých lesích loni stoupla o desetinu na rekordních 19,4 milionu metrů krychlových. Těžba tak pokořila rekord z roku 2007...

Čti dál
Hnutí Duha předalo vládě komplexní balíček opatření pro zdravé lesy

Hnutí Duha předalo vládě komplexní balíček opatření pro zdravé lesy

Lesnictví

Hnutí Duha vytvořilo balíček opatření, která by podle zmíněného návrhu pomohla k lepšímu stavu lesů v zemi. Po krátkém happeningu ho ve středu 13. 6...

Čti dál
Asociace nabízí tisíc romských pracovníků na boj proti kůrovci

Asociace nabízí tisíc romských pracovníků na boj proti kůrovci

Lesnictví

Asociace romských podnikatelů a spolků nabídla tisíc pracovníků, kteří jsou dlouhodobě evidováni na úřadech práce, na práci v lesích při boji proti kůrovci. Poslala proto...

Čti dál

10°C

ČR - aktuální počasí

Zataženo

Vlhkost: 100%

Vítr: 17.70 km/h

  • 25 Čer 2018 20°C 10°C
  • 26 Čer 2018 21°C 11°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK PEFC Lesnicko-dřevařská komora ČR

Naše další weby