logo Silvarium tisk

moderátorka

Pojďte s námi do lesů Českého Švýcarska, s námi s Českým rozhlasem Sever, i když pravda je, že moc klidu si tam teď neužijeme, protože v lesích národního parku vedle klasických motorových pil burácejí navíc i motory nejrůznějších mechanizací. Proč v chráněném území padají stromy a jakou techniku dřevorubci používají, o to se zajímal náš redaktor Josef Suk. V doprovodu pracovníků správy parku se vydal do lesa nedaleko Zadních Jetřichovic.

Josef SUK, redaktor

A padl další strom, hned pod skalou. Z toho místa, kde padají stromy, jsme si odešli do bezpečné vzdálenosti. Je to vůbec možné, že v národním parku se kácí? Na to už se ptám náměstka ředitele Jana Drozda.

Jan DROZD, náměstek ředitele

Význam té těžby spočívá v tom, že smrkový monokultury, který tady jsou založený původně jako hospodářské lesy, bohužel nejsou tak stabilní jako ty smíšený lesy, který tady rostly původně. A tyhle ty smrkový monokultury my nemůžeme v tuto chvíli nechat v bezzásahovém režimu, protože hrozí to, že je shodí vítr nebo je napadne kůrovec nebo něco podobnýho. Výsledkem teď po tomto provedeném zásahu bude proředěný smrkový les, do kterého budeme moci podsadit ty cílový dřeviny a necháme to už svýmu osudu.

Josef SUK, redaktor

Kdy nastane ten čas, že už tady budou pouze takzvané bezzásahové lesy?

Jan DROZD, náměstek ředitele

Je to docela běh na dlouhou trať. Myslím si, že to zažije až další a další generace, naši vnuci. V tuto chvíli máme na území národního parku zhruba 4 procenta bezzásahových porostů. Počítáme s tím, že skončí-li plán péče v roce 2016, tak těch bezzásahových porostů bude kolem 10 procent.

Josef SUK, redaktor

Slyšíme tady zvuky nejen pracujícího harverstoru, ale i támhle nakladače nedaleko nás. Já se Tomáše Salova zeptám, co všechno umí tenhle technický pomocník?

Tomáš SALOV

Umí celý strom vlastně odříznout, položit na zem, odvětvit ho a kmen zpracovat na jednotlivé délky, připraví je k odvozové cestě, odkud je vyvážecí souprava odváží na skládku dřeva. Zásah je výrazně levnější a poděkuje nám snad i příroda, protože zásah trvá také výrazně kratší dobu.

Josef SUK, redaktor

Operátorem harverstoru je Pavel Hejhal, který si teď dal zaslouženou pauzičku. Za těch pár minut tady padlo zhruba 6 stromů. Kolik se podaří těch stromů za šichtu porazit?

Pavel HEJHAL, operátor harverstoru

Záleží na terénu a na podmínkách, kolem 100, 150 stromů.

Josef SUK, redaktor

Dostanete se všude nebo právě jsou taková místa, jako nedaleko nás, kde už začínají skály a tam musí ty stromy porážet běžná parta dřevorubců?

Pavel HEJHAL, operátor harverstoru

No, dostanu se tam, kam to vyjede, dokaď se to nezačne hrabat. Zmrzlo, tak je to dobrý. Proti kopci, tak to nevadí, tak to ujede všechno.

Josef SUK, redaktor

Do jakého průměru můžete pomocí harverstoru složit ten strom?

Pavel HEJHAL, operátor harverstoru

No, úřez mám 70 centimetrů, skácím i silnější než 70, na pařezu.

moderátorka

Popisuje svůj stroj takzvaný harverstor Pavel Hejhal. S ním a s redaktorem Českého rozhlasu Sever Josefem Sukem jsme byli v Národním parku České Švýcarsko, kde začali s kácením smrků nedaleko Zadních Jetřichovic.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký podíl na obnově u vás tvoří přirozená obnova?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě