logo Silvarium tisk

Petr SOJKA, redaktor

V pražských parcích a lesích se můžeme setkat s takto omotanými stromy. Není to výtvor chuligánů ani moderních umělců. Lesníci tak měří zdraví dřeva. Celé zařízení s počítačem se jmenuje stromový tomograf.

Václav KROUTIL, ředitel Lesy hlavního města Prahy

Přístroj pracuje dvěma metodami, to znamená, na průniku elektrického proudu hmotou a druhá metoda je poklepem, to znamená, průnik zvuku.

Petr SOJKA, redaktor

Nová metoda je nenásilná. Strom absolutně nepoškozuje. Nahradila velmi invazivní způsoby zjišťování zdraví stromů nebozezem anebo dokonce motorovou pilou. Lesníci jsou přesvědčeni, že zachrání stovky stromů. Jako třeba tenhle jerlín japonský na Karlově náměstí.

Pavel CINGROŠ, Lesy hlavního města Prahy

Zde vidíme náznaky hniloby, dalo by se říci, o měkké hnilobě, s tím, že už vlastně by tam mohla být vytvořena dutina. Nicméně tento program na základě toho, že jsme tam vložili data, o jaký strom se jedná, tak dokáže vyhodnotit, jestli ten strom ještě je bezpečný nebo ne. S tím, že tady vidím tu černou linii a ta hniloba tu linii nepřekračuje, tudíž vlastně z dendrologického hlediska se dá říct, že ten strom je zdravý.

Petr SOJKA, redaktor

Stromový tomograf teď ale pracuje především ve Stromovce. Díky nim ví i tenhle buk lesní, že má přes počáteční podezření vyhráno.

Miloš SATANA, Lesy hlavního města Prahy

Tady byla použita první metoda v tý spodní vrstvě ve výšce 40 centimetrů, kde ta žlutá čára znázorňuje prasklinu a ta hnědá barva znamená zdravý dřevo. V kombinaci a vydedukováním těchto dvou metod jsme přišli, že je zdravé dřevo, ale je tam potencionální hniloba.

Václav KROUTIL, ředitel, Lesy hlavního města Prahy

Tento strom v podstatě dopadl velmi dobře. Má jenom dvě praskliny v sobě, v bázi stromu jako takového, a ihned je zcela zdravý. Čili zaplať pánbůh, zůstane zde.

Petr SOJKA, redaktor

Tady ve stromovce i deset let po povodni padají větrem další a další stromy, tomograf tak může odhalit i skryté problémy a vady a předejít neštěstí. Co už nedokáže, je záchrana stromů, které mohly zůstat. Jen pár kroků od toho buku, o kterém jsme mluvili, je pařez dubu. Myslíte si, že dnes s vašimi metodami by přežil?

Václav KROUTIL, ředitel, Lesy hlavního města Prahy

Já si myslím, že určitě, protože dá se říci, že tak jedna desetina, možná dvě desetiny toho pařezu naznačují, že tam byla hniloba a jinak celý zbytek pařezu je zdravý. V současné době bychom navrhovali tento strom ještě ponechat.

Petr SOJKA, redaktor

Zatímco v České republice tomograf zdravé stromy zachraňuje, v některých jihoamerických zení je to přesně naopak. Tam tento přístroj zdravé stromy vytipovává ke kácení. Petr Sojka, Česká televize.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký podíl na obnově u vás tvoří přirozená obnova?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě