logo Silvarium tisk

Případ podivné sebevraždy Anety Rodové, o které před časem Právo psalo, není jedinou kauzou, kdy si na postup policie stěžují blízcí pozůstalí.
Redakci se ozvala další rodina, která má prý také špatné zkušenosti s prací policistů.
Pan Štěpán před dvěma a půl lety ztratil svoji dceru Helenu. Večer 3. června 2013 se tehdy pětadvacetiletá žena šla projít se psem do Průhonického parku nedaleko Prahy, kde byla po povodních promáčená půda. Jeden ze stromů se zřejmě kvůli podemletým kořenům uvolnil, spadl a zabil ji i jejího psa.
Krátce po události se do médií dostala informace, že mladá žena vstoupila do parku, který byl oficiálně uzavřen, a proto je to celé především její vina. Správa parku se navíc hájila tvrzením, že všude visely cedule, že park je uzavřen.
S podobným závěrem přišla i policie z Prahy venkov – jih, která se zaštítila tvrzením pracovníků Průhonického parku.
Rodina tragicky zesnulé Heleny s tím ale nesouhlasí, dodnes bojuje o objasnění celé věci. Podle rodičů policie postupovala nedůsledně, vinu na smrti jejich dcery nese prý i správa parku.

Prý nevěnovali pozornost svědkům

„Chodila tam velmi často a pravidelně, proto taky měla předplacené celoroční vstupné se psem na čipové kartě a chodila oficiálními vstupy, protože s tím psem se odmítala brodit někde mimo," vzpomíná nyní pro Právo její otec s tím, že park tedy podle něj nemohl být uzavřen.
Policisté kauzu odložili již v srpnu 2013 s tím, že nejde o podezření z trestného činu. O tom, že jsou v případu stále nejasnosti, je však přesvědčena i matka Heleny – civilní soudkyně.
(Pokračování na str. 5) Strom zabil jejich dceru, šetření prý policie odflákla

(Pokračování ze str. 1) „Z počátku toho usnesení uvedla policie květnové datum události, ke které došlo 3. června 2013," poukazuje pan Štěpán na další rozpor, který podle něj nejlépe dokládá, jakou pozornost policie události věnovala.
Otec mladé ženy přiznal, že tehdy postup policie příliš neřešil, protože celá událost pro něj byla velice čerstvá. Navíc se nechtěl jít podívat do spisu, který obsahoval fotodokumentaci celé události. Dostatek sil prostudovat si závěry policie našel až na začátku loňského roku, tedy rok a půl po smrti své dcery. Přitom ovšem údajně narazil na další věci, které ho překvapily.
„Nenašli jsme tam hlavně žádný záznam o podání vysvětlení mé manželky," říká pan Štěpán.
„Manželka při tom podání vysvětlení informovala vyšetřovatele, že samozřejmě máme indicie a případné svědky o tom, že tvrzení parku jsou nepravdivá, tedy o tom, že byl zavřen a označen cedulemi," dodal s tím, že k uzavření parku a rozvěšení výstražných vývěsek podle něj došlo až po nehodě.
Štěpána rovněž překvapilo, že policisté údajně nevěnovali pozornost svědectví muže, který Helenu po neštěstí našel. Ten prý také uvedl, že park v dané chvíli nebyl uzavřený a ani nikde nevisely cedule ohledně omezení vstupu.
Pro Štěpána bylo zarážející, že mu nikdo z parku nevyjádřil upřímnou soustrast, a tak napsal řediteli parku. V odpovědi se dozvěděl, že dub, který zabil jeho dceru, zničil i dvě vzácné túje. Vyjádření upřímné soustrasti se údajně vlastně nedočkal.

Boj za čest

„Dle závěrů Policie ČR nenese Botanický ústav na smrti této mladé ženy žádné zavinění. Do skončení soudního sporu se k dané věci nebudeme více vyjadřovat," napsal Právu vedoucí Správy Průhonického parku Ivan Staňa s tím, že celé události velice lituje. „Začali jsme podnikat kroky, abychom očistili jméno naší dcery, která se už bohužel nedovede a ani nemůže bránit," řekl Štěpán s tím, že poslední kapkou pro něj byly diskuse pod články o neštěstí v Průhonickém parku.
Kvůli vyjádření policie do médií totiž vznikly zprávy, které podle pozůstalých přesouvaly celou vinu na chování Heleny. Diskutující se v nich pak často uchylovali k osobním urážkám Heleniny inteligence a její možné kariéry.
Poté, co neuspěla se stížnostmi u nadřízených policistů, včetně středočeské krajské policie a státních zástupců, rodina se letos v lednu obrátila na Vrchní státní zastupitelství v Praze.
Ačkoli vědí, že život své dceři nevrátí, chtějí, aby se v Česku změnilo chování státních úřadů k pozůstalým.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě