Přihlásit

Stroje na těžbu dřeva se do vzácného polského pralesa nevrátí, slíbil nový ministr (irozhlas.cz)

Do Bělověžského pralesa na východě Polska se už nevrátí těžká těžební technika, takzvané harvestory.

Slíbil to nový polský ministr životního prostředí Henryk Kowalczyk v rozhovoru pro deník Rzeczpospolita. Lesníci podle něj už zřejmě v kácení nebudou pokračovat. Prales je zapsaný na seznamu světového dědictví UNESCO.
Polské ministerstvo životního prostředí čeká na konečné rozhodnutí Soudního dvora Evropské unie. Za každý den, kdy lesníci porušili zákaz kácení v Bělověžském pralese, Polsku hrozí pokuta v přepočtu 2,5 milionu korun.
Podle ministra Kowalczyka by to pro ministerstvo byla velká částka. Používání těžké techniky ke kácení smrků zastavil v listopadu jeho předchůdce Jan Szyszko.
Harvestory ne, pily možná
„Harvestory se do pralesa nevrátí," řekl ministr Kowalczyk pro Rzeczpospolitu. Kůrovcová kalamita podle Kowalczyka slábne a další zásahy by zřejmě bylo málo účinné.
„Kůrovec neodešel. Tempo jeho nárůstu zpomalilo, protože v pralese je čím dál tím méně živých smrků. Kůrovec slábne a už se nerozšiřuje lavinově," uvedl.
Na jaře se tak možná nebude kácet ani ručně. Návrat dřevorubců ale nevyvrátil. „Počkejme na rozhodnutí Soudního dvora Evropské unie," dodal ministr.
Henryk Kowalczyk nahradil Jana Szyzska v čele ministerstva životního prostředí letos v lednu.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Podle lesnického think tanku letos škody v lesích přesáhnou 12 mld. korun

Podle lesnického think tanku letos škody v lesích přesáhnou 12 mld. korun

Lesnictví

Převis nabídky kalamitního dříví na trhu se projevil drastickým propadem jeho cen. Příjmy z prodeje dříví již vlastníkům lesů nemusí pokrýt ani náklady na povinnou...

Čti dál
SVOL: Zákaz úmyslných těžeb zlikviduje nestátní vlastníky lesů

SVOL: Zákaz úmyslných těžeb zlikviduje nestátní vlastníky lesů

Lesnictví

Nová anketa! Ministr zemědělství Miroslav Toman 12. 9. prohlásil, že MZe zvažuje plošný zákaz mýtních úmyslných těžeb jako opatření podporující rychlejší zpracování kůrovcové kalamity. Jak uvádí...

Čti dál
Rozsah kůrovcové kalamity představuje vysoké riziko pro rok 2019

Rozsah kůrovcové kalamity představuje vysoké riziko pro rok 2019

Lesnictví

Jak uvádí tisková zpráva VÚLHM, rozsah poškození lesů kůrovcem představuje v současné době kalamitu, která nemá obdoby v historii českého lesnictví. Zvládnutí prvního rojení kůrovce...

Čti dál
Na boj s kůrovcovou kalamitou půjdou miliardy, uvedl M. Toman

Na boj s kůrovcovou kalamitou půjdou miliardy, uvedl M. Toman

Lesnictví

Na zasedání vlády, které proběhlo ve středu 12. 9. 2018, ministr zemědělství Miroslav Toman uvedl, že pro zvládnutí kůrovcové kalamity je nutné řídit postupy na...

Čti dál

14°C

ČR - aktuální počasí

Přeháňky

Vlhkost: 86%

Vítr: 51.50 km/h

  • 24 Zář 2018 14°C 7°C
  • 25 Zář 2018 12°C 4°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK PEFC Lesnicko-dřevařská komora ČR

Naše další weby