Přihlásit

Stroje na těžbu dřeva se do vzácného polského pralesa nevrátí, slíbil nový ministr (irozhlas.cz)

Do Bělověžského pralesa na východě Polska se už nevrátí těžká těžební technika, takzvané harvestory.

Slíbil to nový polský ministr životního prostředí Henryk Kowalczyk v rozhovoru pro deník Rzeczpospolita. Lesníci podle něj už zřejmě v kácení nebudou pokračovat. Prales je zapsaný na seznamu světového dědictví UNESCO.
Polské ministerstvo životního prostředí čeká na konečné rozhodnutí Soudního dvora Evropské unie. Za každý den, kdy lesníci porušili zákaz kácení v Bělověžském pralese, Polsku hrozí pokuta v přepočtu 2,5 milionu korun.
Podle ministra Kowalczyka by to pro ministerstvo byla velká částka. Používání těžké techniky ke kácení smrků zastavil v listopadu jeho předchůdce Jan Szyszko.
Harvestory ne, pily možná
„Harvestory se do pralesa nevrátí," řekl ministr Kowalczyk pro Rzeczpospolitu. Kůrovcová kalamita podle Kowalczyka slábne a další zásahy by zřejmě bylo málo účinné.
„Kůrovec neodešel. Tempo jeho nárůstu zpomalilo, protože v pralese je čím dál tím méně živých smrků. Kůrovec slábne a už se nerozšiřuje lavinově," uvedl.
Na jaře se tak možná nebude kácet ani ručně. Návrat dřevorubců ale nevyvrátil. „Počkejme na rozhodnutí Soudního dvora Evropské unie," dodal ministr.
Henryk Kowalczyk nahradil Jana Szyzska v čele ministerstva životního prostředí letos v lednu.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

V sedmi krajích vzniknou kvůli kůrovci krizové štáby

V sedmi krajích vzniknou kvůli kůrovci krizové štáby

Lesnictví

V sedmi krajích nejvíce postižených kůrovcovou kalamitou vzniknou krizové štáby pro rychlejší komunikaci s obcemi s rozšířenou působností. Půjde o Moravskoslezský, Olomoucký, Plzeňský, Jihočeský, Jihomoravský...

Čti dál
Těžba dřeva loni překročila devatenáct milionů metrů krychlových

Těžba dřeva loni překročila devatenáct milionů metrů krychlových

Lesnictví

Doplněno o grafy. Těžba dřeva v českých lesích loni stoupla o desetinu na rekordních 19,4 milionu metrů krychlových. Těžba tak pokořila rekord z roku 2007...

Čti dál
Hnutí Duha předalo vládě komplexní balíček opatření pro zdravé lesy

Hnutí Duha předalo vládě komplexní balíček opatření pro zdravé lesy

Lesnictví

Hnutí Duha vytvořilo balíček opatření, která by podle zmíněného návrhu pomohla k lepšímu stavu lesů v zemi. Po krátkém happeningu ho ve středu 13. 6...

Čti dál
Asociace nabízí tisíc romských pracovníků na boj proti kůrovci

Asociace nabízí tisíc romských pracovníků na boj proti kůrovci

Lesnictví

Asociace romských podnikatelů a spolků nabídla tisíc pracovníků, kteří jsou dlouhodobě evidováni na úřadech práce, na práci v lesích při boji proti kůrovci. Poslala proto...

Čti dál

12°C

ČR - aktuální počasí

Zataženo

Vlhkost: 79%

Vítr: 35.40 km/h

  • 24 Čer 2018 16°C 10°C
  • 25 Čer 2018 19°C 10°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK PEFC Lesnicko-dřevařská komora ČR

Naše další weby