Přihlásit

Stroje na těžbu dřeva se do vzácného polského pralesa nevrátí, slíbil nový ministr (irozhlas.cz)

Do Bělověžského pralesa na východě Polska se už nevrátí těžká těžební technika, takzvané harvestory.

Slíbil to nový polský ministr životního prostředí Henryk Kowalczyk v rozhovoru pro deník Rzeczpospolita. Lesníci podle něj už zřejmě v kácení nebudou pokračovat. Prales je zapsaný na seznamu světového dědictví UNESCO.
Polské ministerstvo životního prostředí čeká na konečné rozhodnutí Soudního dvora Evropské unie. Za každý den, kdy lesníci porušili zákaz kácení v Bělověžském pralese, Polsku hrozí pokuta v přepočtu 2,5 milionu korun.
Podle ministra Kowalczyka by to pro ministerstvo byla velká částka. Používání těžké techniky ke kácení smrků zastavil v listopadu jeho předchůdce Jan Szyszko.
Harvestory ne, pily možná
„Harvestory se do pralesa nevrátí," řekl ministr Kowalczyk pro Rzeczpospolitu. Kůrovcová kalamita podle Kowalczyka slábne a další zásahy by zřejmě bylo málo účinné.
„Kůrovec neodešel. Tempo jeho nárůstu zpomalilo, protože v pralese je čím dál tím méně živých smrků. Kůrovec slábne a už se nerozšiřuje lavinově," uvedl.
Na jaře se tak možná nebude kácet ani ručně. Návrat dřevorubců ale nevyvrátil. „Počkejme na rozhodnutí Soudního dvora Evropské unie," dodal ministr.
Henryk Kowalczyk nahradil Jana Szyzska v čele ministerstva životního prostředí letos v lednu.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

MZe poslalo do připomínkového řízení novelu vyhlášky 101/1996 Sb.

MZe poslalo do připomínkového řízení novelu vyhlášky 101/1996 Sb.

Lesnictví

Ministerstvo zemědělství poslalo do meziresortního připomínkového řízení novelu vyhlášky 101/1996 Sb., kterou se stanoví podrobnosti o opatřeních k ochraně lesa a vzor služebního odznaku a...

Čti dál
Vichřice poničila Lesům ČR asi 300 000 kubíků dřeva

Vichřice poničila Lesům ČR asi 300 000 kubíků dřeva

Lesnictví

Vichřice, která o víkendu zasáhla Českou republiku, poničila podle předběžných odhadů v lesích státního podniku Lesy České republiky (LČR) přibližně 300 000 metrů krychlových dříví...

Čti dál
MZe chce v souvislosti s africkým morem prasat zavést plošné zástřelné

MZe chce v souvislosti s africkým morem prasat zavést plošné zástřelné

Myslivost

Ministerstvo zemědělství plánuje zavést zástřelné po celé republice, za jedno odlovené divoké prase by lovec měl dostat 2000 Kč. ČTK to řekl ministr zemědělství v...

Čti dál
K návrhu novely zákona o zbraních

K návrhu novely zákona o zbraních

Myslivost

Dne 7. února 2018 vláda schválila návrh zákona, kterým se mění zákon č. 119/2002 Sb., o střelných zbraních a střelivu (zákon o zbraních), ve znění...

Čti dál

0°C

ČR - aktuální počasí

Zataženo

Vlhkost: 49%

Vítr: 6.44 km/h

  • 20 Bře 2018 2°C -5°C
  • 21 Bře 2018 2°C -3°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK PEFC Lesnicko-dřevařská komora ČR

Naše další weby