Přihlásit

Strašice těží z turistického ruchu po loňském zpřístupnění Brd (ČTK)

Brdská obec Strašice těží z turistického ruchu po loňském zpřístupnění vojenského prostoru a buduje parkoviště ze miliony korun. Ještě vyšší návštěvnost oblasti zajistí připravovaný dům přírody. ČTK to řekl starosta Jiří Hahner (ODS). Strašice s 2400 obyvateli jsou největší z 27 obcí na okraji Chráněné krajinné oblasti Brdy (CHKO).

"Teď budujeme odstavnou plochu pro turisty přímo u vjezdu do CHKO, už jsme tam dotáhli veřejné osvětlení. Bude pro zhruba 25 vozidel," uvedl. Zpevněnou plochu, která by měla mít výhledově živičný povrch, by chtěla mít obec hotovu ideálně do konce letošního roku, aby ji už v zimě mohli využít běžkaři.

Zpevněná plocha za statisíce korun vznikne na okraji Strašic směrem do CHKO, o tři kilometry dál je lovecký zámeček Tři Trubky. "V něm má vzniknout takzvaný Dům přírody. Je ve vlastnictví Vojenských lesů a statků, které zpracovávají projekt. Předpoklad zahájení rekonstrukce zámečku je v roce 2019 a do následujícího roku by to mělo být hotovo," uvedl Hahner.

Obec ještě příští rok počítá s dalšími parkovacími místy přímo u Muzea Středních Brd, které je v bývalých kasárnách. Mezi muzuem Brd a muzeum dopravy se 30 staršími autobusy a trolejbusy, by se mělo vejít nejméně 50 vozidel. Tyto dvě parkovací plochy by podle Hahnera měly stačit, protože další parkovací místa jsou na návsi i jinde v obci.

"Návštěvnost muzea se po otevření Brd (loni v lednu) zněkolikanásobila," uvedl starosta. Obec má také zážitkovou turistickou ubytovnu s 20 "vojenskými" lůžky, která byla letos stále plná. V době fungování vojenského prostoru navštěvovalo muzeum 2000 až 3000 lidí ročně, loni už to bylo dvakrát tolik a letos to bude ještě několikrát více. Obec dále připravuje naučnou stezku o řemeslech. Soukromník už tam otevřel penzion, další investoři připravují kemp a tábořiště.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Europoslanec Zdechovský podal stížnost na IKEA kvůli diskriminaci českých dodavatelů

Europoslanec Zdechovský podal stížnost na IKEA kvůli diskriminaci českých dodavatelů

Lesnictví

Aktualizováno o stanovisko FSC ČR - 14. 12. Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) podal podnět Evropské komisi k prošetření postupu společnosti IKEA. Nábytkářský koncern požaduje u...

Čti dál
Nová publikace Meliorační a zpevňující funkce lesních dřevin

Nová publikace Meliorační a zpevňující funkce lesních dřevin

Lesnictví

V nakladatelství a vydavatelství Lesnická práce právě vyšla nová odborná publikace Meliorační a zpevňující funkce lesních dřevin autorů Dušana Kacálka, Oldřicha Mauera, Viléma Podrázského, Mariana Slodičáka...

Čti dál
Omluva čtenářům Světa myslivosti

Omluva čtenářům Světa myslivosti

Myslivost

Při výrobě Světa myslivosti č. 12/2017 došlo v tiskárně u části nákladu k výrobní vadě – ke špatnému slepení hřbetní části a následnému uvolnění stránek. Čtenářům, kteří...

Čti dál
Vojenské lesy a statky vykážou zisk 565 milionů korun

Vojenské lesy a statky vykážou zisk 565 milionů korun

Lesnictví

Státní podnik Vojenské lesy a statky vykáže v letošním roce zisk před zdaněním 565 milionů korun. Na twitteru to dnes uvedl končící ministr obrany a...

Čti dál

2°C

ČR - aktuální počasí

Zataženo

Vlhkost: 71%

Vítr: 22.53 km/h

  • 14 Pro 2017 5°C 1°C
  • 15 Pro 2017 4°C 1°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK PEFC