Přihlásit

Strašice těží z turistického ruchu po loňském zpřístupnění Brd (ČTK)

Brdská obec Strašice těží z turistického ruchu po loňském zpřístupnění vojenského prostoru a buduje parkoviště ze miliony korun. Ještě vyšší návštěvnost oblasti zajistí připravovaný dům přírody. ČTK to řekl starosta Jiří Hahner (ODS). Strašice s 2400 obyvateli jsou největší z 27 obcí na okraji Chráněné krajinné oblasti Brdy (CHKO).

"Teď budujeme odstavnou plochu pro turisty přímo u vjezdu do CHKO, už jsme tam dotáhli veřejné osvětlení. Bude pro zhruba 25 vozidel," uvedl. Zpevněnou plochu, která by měla mít výhledově živičný povrch, by chtěla mít obec hotovu ideálně do konce letošního roku, aby ji už v zimě mohli využít běžkaři.

Zpevněná plocha za statisíce korun vznikne na okraji Strašic směrem do CHKO, o tři kilometry dál je lovecký zámeček Tři Trubky. "V něm má vzniknout takzvaný Dům přírody. Je ve vlastnictví Vojenských lesů a statků, které zpracovávají projekt. Předpoklad zahájení rekonstrukce zámečku je v roce 2019 a do následujícího roku by to mělo být hotovo," uvedl Hahner.

Obec ještě příští rok počítá s dalšími parkovacími místy přímo u Muzea Středních Brd, které je v bývalých kasárnách. Mezi muzuem Brd a muzeum dopravy se 30 staršími autobusy a trolejbusy, by se mělo vejít nejméně 50 vozidel. Tyto dvě parkovací plochy by podle Hahnera měly stačit, protože další parkovací místa jsou na návsi i jinde v obci.

"Návštěvnost muzea se po otevření Brd (loni v lednu) zněkolikanásobila," uvedl starosta. Obec má také zážitkovou turistickou ubytovnu s 20 "vojenskými" lůžky, která byla letos stále plná. V době fungování vojenského prostoru navštěvovalo muzeum 2000 až 3000 lidí ročně, loni už to bylo dvakrát tolik a letos to bude ještě několikrát více. Obec dále připravuje naučnou stezku o řemeslech. Soukromník už tam otevřel penzion, další investoři připravují kemp a tábořiště.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

V souvislosti s víkendovými větrnými kalamitami zastavily VLS plánované těžby

V souvislosti s víkendovými větrnými kalamitami zastavily VLS plánované těžby

Lesnictví

Vojenské lesy a statky ČR (VLS) zastavily v souvislosti s větrnými smrštěmi, které zasáhly Česko v neděli 18. března, plánované úmyslné těžby. Rozhodl o tom...

Čti dál
MZe poslalo do připomínkového řízení novelu vyhlášky 101/1996 Sb.

MZe poslalo do připomínkového řízení novelu vyhlášky 101/1996 Sb.

Lesnictví

Ministerstvo zemědělství poslalo do meziresortního připomínkového řízení novelu vyhlášky 101/1996 Sb., kterou se stanoví podrobnosti o opatřeních k ochraně lesa a vzor služebního odznaku a...

Čti dál
Vichřice poničila Lesům ČR asi 300 000 kubíků dřeva

Vichřice poničila Lesům ČR asi 300 000 kubíků dřeva

Lesnictví

Vichřice, která o víkendu zasáhla Českou republiku, poničila podle předběžných odhadů v lesích státního podniku Lesy České republiky (LČR) přibližně 300 000 metrů krychlových dříví...

Čti dál
MZe chce v souvislosti s africkým morem prasat zavést plošné zástřelné

MZe chce v souvislosti s africkým morem prasat zavést plošné zástřelné

Myslivost

Ministerstvo zemědělství plánuje zavést zástřelné po celé republice, za jedno odlovené divoké prase by lovec měl dostat 2000 Kč. ČTK to řekl ministr zemědělství v...

Čti dál

2°C

ČR - aktuální počasí

Část.zataženo

Vlhkost: 35%

Vítr: 11.27 km/h

  • 21 Bře 2018 3°C -3°C
  • 22 Bře 2018 4°C -4°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK PEFC Lesnicko-dřevařská komora ČR

Naše další weby