Přihlásit

Strašice těží z turistického ruchu po loňském zpřístupnění Brd (ČTK)

Brdská obec Strašice těží z turistického ruchu po loňském zpřístupnění vojenského prostoru a buduje parkoviště ze miliony korun. Ještě vyšší návštěvnost oblasti zajistí připravovaný dům přírody. ČTK to řekl starosta Jiří Hahner (ODS). Strašice s 2400 obyvateli jsou největší z 27 obcí na okraji Chráněné krajinné oblasti Brdy (CHKO).

"Teď budujeme odstavnou plochu pro turisty přímo u vjezdu do CHKO, už jsme tam dotáhli veřejné osvětlení. Bude pro zhruba 25 vozidel," uvedl. Zpevněnou plochu, která by měla mít výhledově živičný povrch, by chtěla mít obec hotovu ideálně do konce letošního roku, aby ji už v zimě mohli využít běžkaři.

Zpevněná plocha za statisíce korun vznikne na okraji Strašic směrem do CHKO, o tři kilometry dál je lovecký zámeček Tři Trubky. "V něm má vzniknout takzvaný Dům přírody. Je ve vlastnictví Vojenských lesů a statků, které zpracovávají projekt. Předpoklad zahájení rekonstrukce zámečku je v roce 2019 a do následujícího roku by to mělo být hotovo," uvedl Hahner.

Obec ještě příští rok počítá s dalšími parkovacími místy přímo u Muzea Středních Brd, které je v bývalých kasárnách. Mezi muzuem Brd a muzeum dopravy se 30 staršími autobusy a trolejbusy, by se mělo vejít nejméně 50 vozidel. Tyto dvě parkovací plochy by podle Hahnera měly stačit, protože další parkovací místa jsou na návsi i jinde v obci.

"Návštěvnost muzea se po otevření Brd (loni v lednu) zněkolikanásobila," uvedl starosta. Obec má také zážitkovou turistickou ubytovnu s 20 "vojenskými" lůžky, která byla letos stále plná. V době fungování vojenského prostoru navštěvovalo muzeum 2000 až 3000 lidí ročně, loni už to bylo dvakrát tolik a letos to bude ještě několikrát více. Obec dále připravuje naučnou stezku o řemeslech. Soukromník už tam otevřel penzion, další investoři připravují kemp a tábořiště.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Moravskoslezský kraj žádá více lesnických odborníků na obcích

Moravskoslezský kraj žádá více lesnických odborníků na obcích

Lesnictví

Více odborníků v oblasti lesnictví na obcích s rozšířenou působností, ale například i zjednodušení výběrových řízení na firmy likvidující kůrovcovou kalamitu by mohlo v Moravskoslezském...

Čti dál
V Mnichově byl zahájen lesnický veletrh Interforst 2018

V Mnichově byl zahájen lesnický veletrh Interforst 2018

Komerční zpráva

13. mezinárodní veletrh lesního hospodářství a lesní techniky byl 18. 7. zahájen na mnichovském výstavišti. Na veletrhu se představí 450 vystavovatelů z 27 zemí na výstavní...

Čti dál
Švédsko trápí nejhorší požáry v moderní historii

Švédsko trápí nejhorší požáry v moderní historii

Lesnictví

Švédsko sužují kvůli neobvykle suchému a teplému počasí lesní požáry. Nejpostiženější jsou regiony Gävleborg, Jämtland a Dalarna, které leží v centrální části skandinávské země, uvedl...

Čti dál
Do výběrového řízení na ředitele LČR se přihlásilo 11 uchazečů

Do výběrového řízení na ředitele LČR se přihlásilo 11 uchazečů

Lesnictví

Do výběrového řízení na generálního ředitele státního podniku Lesy ČR se přihlásilo 11 uchazečů, sdělilo 16. července tiskové oddělení ministerstva zemědělství. Příchod nového ředitele do...

Čti dál

17°C

ČR - aktuální počasí

Přev.zataženo

Vlhkost: 91%

Vítr: 11.27 km/h

  • 20 Čec 2018 26°C 16°C
  • 21 Čec 2018 27°C 15°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK PEFC Lesnicko-dřevařská komora ČR

Naše další weby