Přihlásit

Stezka nalákala davy (Mladá fronta DNES)

Největší nová turistická atrakce Krkonoš – Stezka v korunách stromů - má za sebou první den ostrého provozu. Včera otevřela brány a svět stromů viděly tisíce lidí.

„Je to čím dál horší. Aut začalo přibývat už po poledni. Zvládáme to, akorát řidiči musí mít trpělivost," říká policista, který stál na silnici kilometr před vstupem do areálu Stezky v korunách stromů u Hofmanových bud.

Už od Svobody nad Úpou se tvoří kolona. Aut a lidí přibývá, čím více se blížíme k nové atrakci na úpatí Černé hory. Fronta k pokladně může mít dobrých dvě stě metrů. Nad davy procházejí po vysutém chodníku ti, kteří už přes 1,5 kilometru dlouhou stezku mají za sebou. „Bylo to příjemné. Je to oddychovka, vidíte scenérie kolem. Měli jsme volné vstupenky, takže jsme tu strašně dlouhou frontu nemuseli absolvovat. To bychom asi nepřijeli, nemám na to trpělivost," říká u východu Jan a jeho partnerka doplňuje: „Byla jsem už na podobné stezce v Dolní Moravě. Tam je to větší adrenalin. Tady to je ale zase líp zpracované naučně, děti se tady toho více dozvědí."

Janskolázeňská stezka patří k nejdelším stavbám svého druhu v Evropě. Měří více než 1 500 metrů a její dominantou je 45 metrů vysoká vyhlídková věž. Na rozdíl od ostatních korunových stezek má i podzemní část. V jeskyni o rozloze 400 metrů čtverečních návštěvníci najdou rozsáhlou expozici s 3D modely, která nabízí pohled do mikrosvěta půdy. Naučný program připravili odborníci ze Správy Krkonošského národního parku.

Věž ze dřeva a oceli, která se vypíná nad až 150 let staré stromy, připomíná lidské mraveniště. Z ochozů vyhlížejí do krajiny lidé, děti v horním patře mizí v ocelové trubce tobogánu, který je po 50 metrech vyplivne v přízemí.

K východu míří i Jaroslava Šafářová, která se přijela podívat z jižní Moravy. „Bylo to super. Byli jsme tu skoro první, takže jsme nemuseli tak dlouho čekat, asi jen půl hodiny. Přijeli jsme v deset, než jsme sem došli, bylo jedenáct. Teď je to šílené," říká Šafářová.
„Moc se mi to líbilo, nejvíce ten úsek ve stromech. Je to velmi hezky udělané. Lidé se konečně dozvědí, co se děje v podzemí. Dostali jsme se dovnitř kolem dvanácté hodiny. Fronta? Nepřekvapilo mě to, byla kratší než na Korunovační klenoty," usmívá Blažena Stránská.

Během prvních tří hodin navštívilo stezku až dva tisíce lidí. „Akce se vydařila, počasí vyšlo a s návštěvností jsme spokojeni. Dnes očekáváme kolem čtyř tisíc lidí. Taková fronta se dala čekat, bylo slavnostní otevření a veřejnost to láká. Samozřejmě bychom byli rádi, kdybychom mohli zajistit, aby taková fronta nebyla, ale při dni slavnostního otevření se to nedá," říká ředitelka Marie Jarkovská.

Podle ní se nápor aut i lidí daří zvládat. „Centrální parkoviště v Janských Lázních bylo asi po dvou hodinách zaplněné. Máme další záchytná parkoviště, kam jezdí svozové autobusy a zároveň turistický vláček. Snažili jsme se připravit na všechny možné varianty a situace. Nejhorší variantou by byl déšť. To ale nenastalo. Počasí, které je dnes, je naprosto ideální," říká Jarkovská.

Základní vstupné pro dospělého je 220 korun, pro dítě 180 a zvýhodněné rodinné 560 korun. První den provozu měly děti do 15 let vstup zdarma. Stezka je bezbariérová a otevřená bude celoročně. Investorem projektu je společnost Stezka korunami stromů Krkonoše. Krkonošská trasa v korunách stromů by měla ročně přilákat na 200 tisíc turistů.

V Česku jsou od neděle tři podobné výškové trasy. Kromě Janských Lázní a Lipna má dřevěnou Stezku v oblacích i středisko Dolní Morava pod Králickým Sněžníkem.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Podle lesnického think tanku letos škody v lesích přesáhnou 12 mld. korun

Podle lesnického think tanku letos škody v lesích přesáhnou 12 mld. korun

Lesnictví

Převis nabídky kalamitního dříví na trhu se projevil drastickým propadem jeho cen. Příjmy z prodeje dříví již vlastníkům lesů nemusí pokrýt ani náklady na povinnou...

Čti dál
SVOL: Zákaz úmyslných těžeb zlikviduje nestátní vlastníky lesů

SVOL: Zákaz úmyslných těžeb zlikviduje nestátní vlastníky lesů

Lesnictví

Nová anketa! Ministr zemědělství Miroslav Toman 12. 9. prohlásil, že MZe zvažuje plošný zákaz mýtních úmyslných těžeb jako opatření podporující rychlejší zpracování kůrovcové kalamity. Jak uvádí...

Čti dál
Rozsah kůrovcové kalamity představuje vysoké riziko pro rok 2019

Rozsah kůrovcové kalamity představuje vysoké riziko pro rok 2019

Lesnictví

Jak uvádí tisková zpráva VÚLHM, rozsah poškození lesů kůrovcem představuje v současné době kalamitu, která nemá obdoby v historii českého lesnictví. Zvládnutí prvního rojení kůrovce...

Čti dál
Na boj s kůrovcovou kalamitou půjdou miliardy, uvedl M. Toman

Na boj s kůrovcovou kalamitou půjdou miliardy, uvedl M. Toman

Lesnictví

Na zasedání vlády, které proběhlo ve středu 12. 9. 2018, ministr zemědělství Miroslav Toman uvedl, že pro zvládnutí kůrovcové kalamity je nutné řídit postupy na...

Čti dál

11°C

ČR - aktuální počasí

Zataženo

Vlhkost: 90%

Vítr: 22.53 km/h

  • 22 Zář 2018 17°C 10°C
  • 23 Zář 2018 17°C 10°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK PEFC Lesnicko-dřevařská komora ČR

Naše další weby