logo Silvarium tisk
Autor: HELENA VACULOVÁ
Rubrika: Brno a jižní Morava

Jižní Morava - Unikátní lužní lesy podél řeky Dyje a Moravy se stanou součástí světově významného mokřadu, který zasahuje i na území Slovenska a Rakouska. Bude k němu patřit i část povodí Dunaje.Podobný mokřad země nemá. Jeho slavnostní vyhlášení se uskuteční ve čtvrtek v Bratislavě.

Na tom, jak se bude tento mezinárodní mokřad chránit, aby ho nepoškozovalo zemědělství, rybářství, lesnictví a další činnost, se zástupci tří států domlouvali dvanáct let.
"Každý stát má trochu jinou legislativu ochrany životního prostředí, a proto museli stanovit jednotné zásady, jak bude dále fungovat," vysvětlila Libuše Vlasáková z ministerstva životního prostředí, proč tento proces trval tak dlouho.

Slavnostní vyhlášení podle ní pak o tři roky zdrželi Rakušané kvůli povodním v posledních letech. "Nezdálo se jim vhodné, aby se v době, kdy se obyvatelé potýkají s následky záplav, vyhlašovala ochrana mokřadu," dodala.
Mezinárodní mokřad bude chránit Ramsarská úmluva, která vznikla proto, aby se ve světě dál nepoškozovaly vzácné biotopy vodního ptactva. Na celém světě již chrání 1697 mokřadů o celkové rozloze 151 milionů hektarů.
Mezinárodní mokřad na soutoku Dyje, Moravy a Dunaje má rozlohu 55 380 hektarů. V Česku zasahuje jen na území jižní Moravy a nachází se tady zhruba jedna jeho pětina.

"Tvoří ho tady lužní lesy a louky, tůně, slepá ramena, soustava malých rybníčků a kanálů, tok řeky Dyje a Moravy a střední a dolní nádrž vodního díla Nové Mlýny. V oboře Soutok je navíc chráněná genová základna dubu letního a jasanu úzkolistého o rozloze 900 hektarů," popsala Libuše Vlasáková, co je jeho součástí na území kraje.

Cenné jsou tady i porosty topolu bílého a černého, roste tu vzácná dymnivka nízká, bledule letní a další byliny. Žije zde i mnoho vzácných živočichů, například zubovec dunajský a další měkkýši, candát východní a jeseter malý, čolek dunajský, ale třeba i orel mořský.
Nad tím, aby vmokřadu nedocházelo k nevhodným zásahům, bude dohlížet dvacetičlenný mezinárodní tým. Jsou v něm i zástupci kraje, pracovníci Povodí Moravy, nevládní organizace Veronica a Lesů ČR v Židlochovicích.

Ramsarská úmluva
Byla podepsaná v roce 1971 v íránském městě Ramsar. Chrání mokřady jako biotop vodního ptactva. Dnes má 157 smluvních stran, Česko ji podepsalo v roce 1990.

Seznam mokřadů má zajistit adekvátní ochranu a jejich rozumné užívání. V současné době je do něj zapsáno 1697 mokřadů z celého světa o celkové rozloze 151 milionu hektarů.

Česko má zapsáno 12 mokřadů. Tři z nich leží na území jižní Moravy. Ramsarská úmluva chrání v kraji mokřady dolního Podyjí, podzemní Punkvy a Lednické rybníky.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Pokládáte zřizování NP na Křivoklátsku za ideální způsob ochrany tamní přírody?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě