logo Silvarium tisk

Domažlice – Krásná krajina Chodska, úpatí Českého lesa a blízkost Šumavy inspirovala se vznikem Republiky československé místní představitele k úsilí vybudovat v Domažlicích jako první v Čechách státní školu pro lesní hajné. Dokladem zdravé netrpělivosti byla jistě i skutečnost, že již 17. 10. 1922 v Domažlicích školu slavnostně otevřeli v budově Okresní správní komise na náměstí č. p. 68 a prvním ředitelem se stal Josef Černý.

Navštívil jsem Okresní archiv v Horšovském Týně, prolistoval kroniku školy (1922 - 52) a další dokumenty, prošel dnešní budovu vyšší odborné školy, obchodní akademie a zdravotnické školy i školní park – arboret, abych čtenáře v historické zkratce seznámil s třicetiletou působností školy pro lesní hajné v Domažlicích. Hlavním dokladem předcházejícím povolení stavby byla žádost Okresní správní komise v Domažlicích Okresní správě politické ze dne 24. 10. 1924, kde se sděluje, že okresní správní komise hodlá se svolením ministerstva a s příspěvkem obce Domažlice postavit na pozemcích č. kat 2371/1, 2371/2, 2372, 2370 a 2366 ve Vrchlického třídě novou školu pro lesní hajné. Okresní správa politická v Domažlicích svým příkazem svolala jednání na 2. 12. 1924, kde za účasti představitelů města, ministerstva zemědělství, projektanta a dalších kompetentních osobností bylo kladně rozhodnuto.

Projektantem školy byl vybrán arch. Hanuš Zápal, městský technický úředník v Plzni. Dle výsledků veřejné soutěže obdržela zadání firma Karel Schröpfer, stavitel v Domažlicích, která se však v závěru prací stala insolventní, a dokončovací práce musely být zadány novým ofertním řízením.

Dozorem stavby byl jmenován Ing. Václav Franěk Domažlice a občasným státním dozorem Ing. Augustin Hübner, vrchní stavební rada na ministerstvu zemědělství.

Stavební práce byly zahájeny v dubnu 1925 a dokončeny koncem května 1926. Povolení k obývání bylo vydáno 26. 5. 1926 pod č. j. 18.615/2.

Stylově bych charakterizoval jednopatrový křídlový objekt s vysokým sedlovým krovem s námětkami, kamenným soklem, venkovním vstupním schodištěm jako klasickou lesní architekturu. Zajímavé jsou na východním křídle sluneční hodiny a paroží na západním štítu křídla. Centrální uspořádání objektu vytváří svěží dominantu v dnes již vzrostlé školní botanické zahradě – arboretu.

Škola prosperovala, absolventi nacházeli po jejím ukončení dobré uplatnění. Vedení dbalo, aby byli řádně vybaveni pro praktický život. Přišly však osudné roky 1938 – 39 a okupace Československé republiky. V březnu 1942 byla část budovy předána německým okupačním úřadům pro vojenské účely. Byl zatčen ředitel Vladimír Horák a povolán externí ředitel v. v. Josef Černý. Ve školním roce 1944/45 se nevyučovalo. Studenti byli nasazeni do pracovních táborů. Ředitel V. Horák byl 11. 8. 1944 v Praze popraven. V květnu 1945 Němci školu opustili. Do 21. 8. 1945 byli hosty školy osvoboditelé vojáci US Army. Školní rok 1945/46 byl v Lesní hájenské škole opět řádně zahájen. 24. 5. 1947 se konala velkolepá oslava 25 let trvání školy a v zimě 18. 1. 1949 byl uspořádán v Sokolském domě reprezentační ples školy. 9. května 1950 byla škola přejmenována na Lesní hájenskou školu Klementa Gottwalda, aby 28. 6. 1952 svoji činnost v Domažlicích ukončila a přestěhovala se i s některými profesory a ředitelem Milošem Vysockým do Písku. Tak končí třicetiletá historie Lesní hájenské školy v Domažlicích.

 

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jak hodnotíte rozhodnutí státu zdvojnásobit odvody LČR na sedm miliard korun?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě