logo Silvarium tisk

Lesy České republiky, správce poloviny lesů v zemi, ještě před několika lety patřily mezi zlatá vejce státního rozpočtu s miliardovými odvody. Teď hrozí, že si podnik bude muset sám půjčit až stovky milionů korun. Firmu vyčerpává boj s kůrovcem a suchem.

Doby hojnosti v lesích skončily. Státní podnik Lesy ČR kvůli suchu a kůrovcové kalamitě od července prodělávají přes sto milionů korun měsíčně. Na vině je podle ředitele Josefa Vojáčka zhroucení cen u smrkového dřeva nižší kvality. Používá se hlavně ve stavebnictví.

„V minulosti nikoho nenapadlo, že se podnik takové velikosti může pohybovat v měsíčních provozních ztrátách. Propad cen dřeva je letos opravdu enormní. Některé sortimenty ztratily na ceně přes padesát procent. To nikdo nečekal," řekl v rozhovoru pro MF DNES ředitel Josef Vojáček , který od září nahradil ve funkci Daniela Szóráda.

Kvůli prudkým propadům cen dřeva teď hrozí, že si firma, která v minulých letech odváděla do rozpočtu až osm miliard korun ze zisku, bude muset sama půjčit.

Podnik s více než 3 500 pracovníky, který se snaží zabránit rozšíření kůrovce už i v jižních Čechách, rozpouští finanční rezervy a zatím úvěr zvažuje. Půjčit si může až stovky milionů korun na zajištění nezbytných lesnických prací.

Podnik zatím o ničem nerozhodl. „Případná výše cizích zdrojů by byla kolísavá. Nechci spekulovat o částce. Může to být nula, ale také částka v hodnotě stovek milionů korun," sdělil manažer, který se ujal vedení v jednom z nejtěžších období v historii.
Podle něj vývoj kalamity do velké míry záleží na počasí. V příštím roce budou zřejmě zásoby kalamitního dřeva v lesích několikanásobně převyšovat možnosti lesnických firem.

Za celý rok správce lesů ve ztrátě nebude. Vojáček čeká zisk ve výši 600 až 800 milionů korun.
Za posledních pět let odvedly Lesy ČR do státního rozpočtu přes 29 miliard korun. Nejvíce, přes 8,2 miliardy v roce 2015. Ještě loni odvod činil přes tři miliardy. Původní očekávání na letošek byl odvod státu 2,5 miliardy korun, jenomže zisk bude třikrát až čtyřikrát nižší.

Situace je kritická i podle Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů v ČR. Stát viní z pomalé reakce a žádá o kompenzace za škody nebo například o snížení DPH na palivové dřevo nebo daňových odvodů.

„Někteří vlastníci lesů, kteří jsou odkázáni jen na tržby za vytěžené jehličnany a nemají třeba jiné polnosti či vodní hospodářství, se už dostávají na nulu nebo do ztráty," řekl MF DNES předseda sdružení František Kučera.

Cena smrkového dřeva se prudce propadá, kubík lesníci prodávají za 800 - 900 korun. Ještě před několika měsíci přitom byla cena až o 100 korun vyšší. Lesníci v současné době přitom těží přednostně právě smrkové dřevo. Sucho srazilo ceny i v okolních zemích a proto se ho nedaří ani exportovat.

V úterý oznámily Lesy ČR účast na nových lesnických tendrech 2019+. Vítězem pro léta 2019 až 2023 je společnost Jihozápadní dřevařská ze Sušice na Klatovsku, která podala nejlepší cenovou nabídku na 12 z 47 soutěžených jednotek a má tak šanci získat až dvanáct kontraktů.

Za touto firmou se s možným ziskem až osmi jednotek umístily majetkově propojené společnosti Petra a T.E.P. Holz z Ratíškovic a Hodonína. Na třetím místě je se čtyřmi jednotkami firma Lesostavby Frýdek-Místek. O zakázky se ucházelo 26 firem, které celkem podaly 126 nabídek.

V loňském lesnickém tendru 2018+ byla nejúspěšnější Lesní společnost Ledeč nad Sázavou. Letos má naději na zisk jedné jednotky. V minulých tendrech úspěšná společnost Uniles z holdingu Agrofert má naději na zisk tří kontraktů.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Domníváte se, že lesnictví potřebuje nové přístupy založené na šlechtění lesních dřevin pro vyrovnání se se současnými problémy?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě