logo Silvarium tisk
Klatovský deník
František Nykles

Zcela bez úspěchu a konkrétního výsledku skončilo 31.7.2008 v bavorském Regenu jednání, které mělo definitivně rozhodnout o počtu turistických přechodů spojujících přes státní hranici Národní park Šumava s Národním parkem Bavorský les.

Připomeňme si, že na předcházejícím jednání v Modravě, konaném 18.6.2008, byly upřesněny návrhy obou Správ národních parků a regionů obou parků s tím, že zástupci bavorského národního parku projednají tato rozdílná stanoviska s bavorskou vládou v Landshutu a celou problematiku přechodů uzavře jednání v Regenu.

 Že tento předpoklad nebude splněn, naznačil v úvodu jednání v Regenu předseda vlády Dolního Bavorska Heinz GrĂĽnwald, když prohlásil, že nelze na jednání očekávat jednoznačné rozhodnutí a s ohledem na skutečnost, že stav projednávání není uspokojivý, požádal přítomné o snahu k dohodám a kompromisům.

Následující proslov ředitele Národního parku Bavorský les Karla Fredricha Sinnera však doslova zmrazil atmosféru dalšího jednání. Svým prohlášením, že je nutné respektovat práva ochrany přírody a nepřekročitelnost jistých hranic, Sinner zcela jasně naznačil, že z jeho strany nelze očekávat žádné pochopení k dohodám a vrátil tím stav vyjednávání o dva měsíce zpět.

 Toto stanovisko bylo zcela nečekané, protože ředitel Sinner vždycky prosazoval potřebu trpělivých jednání a dohod.

I přes následující argumentaci přítomných bavorských zemských radů a zástupců obcí a krajů z obou stran hranice o nutnosti propojení území obou parků, trvala nechuť ředitele Sinnera jednat o kompromisním návrhu byť i jediného přechodu v oblasti Roklanu, který by umožnil přímý přístup z české strany. Zdá se, že čeští turisté, kteří budou chtít navštívit tuto dominantní bavorskou horu budou i nadále ekologicky zatěžovat přírodu stokilometrovou objížďkou přes Železnou Rudu a oblast Roklanu, která byla nepřístupná z důvodů nezákonně vyhlášených klidových území bude pro běžné turisty i nadále uzavřena. Část jednání byla věnována i dvanáct let staré problematice Modrého sloupu. Je málo známé, že „vstřícný” návrh Správy NPŠ na otevření tohoto historického přechodu nepovede překrásným otevřeným Luzenským údolím, ale oklikou, delší a nebezpečnou cestou suchým lesem úpatím Špičníku s nesrovnatelně větším převýšením. Územím, které je již 11 let ponecháno přirozenému vývoji a které by pravděpodobně poskytovalo chráněnému tetřevu větší úkryt než otevřené Luzenské údolí.

 Bez jakéhokoliv závěru tak skončilo jednání, které mělo vyřešit klíčové problémy dokumentu vypracovaného českými, bavorskými a rakouskými obcemi. Dokumentu, který navrhl v rámci Schengenského prostoru 25 nových přechodů státní hranice na úseku dlouhém 120 km a který byl při otevření Schengenského prostoru 21.12.2007 slavnostně předán jihočeským hejtmanem Janem Zahradníkem předsedovi vlády České republiky Mirkovi Topolánkovi a bavorskému ministerskému předsedovi GĂĽntheru Becksteinovi.

Neslavné ukončení jednání nutí k zamyšlení, k čemu slouží neustálé oddalování konečného řešení přechodů státní hranice. Že by se čekalo na vyhlášení „ Divokého srdce Evropy”, které nahradí rušená nezákonná klidová území a uzavře opět tuto oblast, kterou od roku 1945 do dnešní doby běžný turista nesměl navštívit?



Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě