logo Silvarium tisk
LUCIE KUBÍKOVÁ

Nový ředitel chráněné krajinné oblasti se vrátil na Vysočinu z Orlických hor

Žďár nad Sázavou/ Správa Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Žďárské vrchy má nového ředitele. Po Pavlu Vaňkovi, který odešel v červenci do důchodu, se jím stal Zdeněk Záliš z Nového Města na Moravě.

* Kde jste působil, než jste přešel na Správu CHKO Žďárské vrchy?

 Deset let jsem pracoval v Chráněné krajinné oblasti Orlické hory, odkud pocházejí moji rodiče. Vpodstatě jsem tak přešel pouze z pracoviště na pracoviště.

* Přišel jste na správu Žďárských vrchů s cílem něco změnit?

 Rozhodně budu navazovat na dosavadní snahu mého předchůdce pana Vaňka. Lidé jsou ale rozdílní. Nelze proto dělat práci stejným způsobem. Po tom, co se zapracuji, naváži na to, co tu dobře funguje. Apokud zjistím, že se dá něco zlepšit, určitě se o to pokusím.

* Co prvního jste udělal, když jste nastoupil do své funkce?

 Seznámil jsem se s pracovištěm a s kolegy. Většinu lidí jsem už ale znal.

* Je nějaká oblast, na kterou se více specializujete nebo ke které více tíhnete?

 Jsem profesně lesník, i když si myslím, že za dobu mé praxe jsem získal dobrý rozhled i v jiných oblastech. Zajímají mne ale hlavně problémy, které se točí kolem lesnictví.

* Čím vším jste se na pracovišti v Orlických horách zabýval?

 V Orlických horách jsem měl na starosti vše, co se týkalo lesnictví a zeleně rostoucí mimo les. Dělal jsem ale i věci, které byly na tom menším pracovišti nutné. Zabýval jsem se proto například správou počítačové sítě či geograficko informačním systémem. Věnoval jsem se také monitoringu čápa černého v Orlických horách, zkrátka tomu, co bylo potřeba.

* Je nějaké místo ve Žďárských vrších, které vám je nejblíže?

 Protože pocházím z Nového Města, tak je mi blízká spíše východní strana CHKO. Rozhodně bych chtěl ale poznat i druhou stranu Žďárských vrchů.

* Je vůbec možné podívat se do všech míst žďárských vrchů?

 Není. Orlické hory jsem za těch deset let poznal dobře a říkal jsem si, že to samé bude po pár letech i se Žďárskými vrchy. Když jsem ale vyjel s kolegy do terénu, zjistil jsem, že i lidé, kteří tu pracují třeba dvacet let, občas na některých místech zaváhají. Proto je mi jasné, že stoprocentní poznání možné není.

* Všiml jste si nějakých rozdílů mezi Orlickými horami a Žďárskými vrchy?

 Žďárské vrchy jsou výrazně větší, co do rozlohy i co do počtu pracovníků, což se sebou samozřejmě souvisí. Rozloha Žďárských vrchů je zhruba sedm set kilometrů čtverečních, a Orlické hory jich mají pouze dvě stě. O Chráněnou krajinnou oblast Žďárské vrchy se stará šestnáct pracovníků, v Orlických horách nás pracovalo deset. Přírodní podmínky jsou na obou místech velmi podobné, a to co se týče fauny, flory či biotopů. Pro mě tady tedy nic výrazně nového není.



Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě