logo Silvarium tisk
Petr Suchomel

Češi spotřebují dvakrát více papíru než v době, kdy neměli počítače. Lesů však neubývá. Naopak - Česko je jednou z nejzalesněnějších zemí EU

Praha - Elektronický věk bez papíru, kdy i knížky budou blikat jen z obrazovek, se odkládá. Ačkoli světu vládnou počítače, přinesla moderní doba nečekanou papírovou explozi.

Češi používají dvakrát víc papíru než před několika lety. V roce 1994 ho průměrný Čech spotřeboval 64 kilo, loni to bylo 148 kilo. A továrny chrlí čím dál víc rolí - ročně se číslo zvýší o pět kilogramů na hlavu. V přepočtu na kancelářské A4 každý spotřebuje 81 kusů papíru denně.

 Ještě překvapivější je, že za větší spotřebu papíru mohou právě počítače. Ale je to vlastně logické. Napsat text na psacím stroji napodruhé býval neúspěch. Vytisknout si návrh dokumentu z počítače desetkrát je dnes naprosto běžné.

„Lidé si doma a v práci tisknou každý e-mail, každý obrázek, každý vtip. Studenti si už nepůjčují knížky či zápisky, ale rovnou je celé kopírují. Je to znak bohaté společnosti,” říká Petr Ledvina z Ekologického institutu Veronica.

 Vedle tradičních, „kulturních” tiskovin se schránky plní tunami reklamních letáků a prospektů.

Přibývá papíru, ale i lesů Poplach ekologů však působí paradoxně: v Česku se každý rok zvětšuje zalesněná plocha. Země je pokryta z více než třetiny lesy a je tak pátá nejzalesněnější v Evropě.

„Takové ty úvahy babiček z Horní Dolní, že se lesy plundrují a je jich stále méně, jsou zcela mylné. Opak je pravda,” říká mluvčí Lesů České republiky Radek Drahný.

 Nové lesy v Česku vznikají na nevyužitých zemědělských půdách. Jejich majitele dotuje ministerstvo zemědělství. Nové stromy se pravidelně vysazují i tam, kde se staré vytěžily. Ochránci životního prostředí kontrují: „Plýtvání papírem nás netrápí kvůli lesům, ale kvůli zvýšené spotřebě energií a znečišťování odpadních vod.” A na tom už něco je.

Dnes už papírny sice mají čističky, ale ještě před pár lety byly vůbec nejhoršími znečišťovateli vody, dokonce horšími než chemičky.

 V Česku se navíc vyrábí stále nový papír a ten starý se nerecykluje zdaleka tolik jako jinde v Evropě. Přestože Češi poctivě třídí odpad, znovu se využije jen čtyřicet procent papíru. U sousedů na Slovensku je to dvojnásobek.

 „Když se recykluje již použitý papír, znečištění je patnáctkrát nižší, než když se vyrábí nový. Je potřeba o polovinu méně energie a vyplýtvá se pětkrát méně vody,” říká ekolog Petr Ledvina.

Recyklovaný papír má nižší náklady na výrobu, a je tedy levnější i pro zákazníky. Při velkém nákupu kancelářského papíru lze ušetřit až třetinu.

 Jinýmreceptem je uvážlivé zacházení s klasickým papírem. Kromě obvyklých rad typu tisknout oboustranně, využívat elektronický podpis, doporučuje Petr Ledvina třeba jednoduchý trik: šéfové mají umístit tiskárnu co nejdál od zaměstnanců.

„Ti si pak každou cestu rozmyslí. A všichni také uvidí, co kdo tiskne a kopíruje,” podotýká Ledvina.

 Jedním z řešení, které se ve firmách používá, je i automatické tištění ceny papíru a toneru na každou stránku. Tedy například: „Tato stránka stojí korunu padesát.”

Poslanci: plýtvání končí Zbytečným papírováním vynikají zejména státní instituce a úřady. MF DNES nedávno upozornila na neskutečné plýtvání v parlamentu. Zákonodárci musí povinně dostávat dokumenty na papíře. Na jednu schůzi dolní komory padne milion a čtvrt listů kancelářského papíru.

 Jen za vytisknutí barevné zprávy o životním prostředí, která je volně dostupná na internetu, zaplatil stát 180 tisíc korun. Většina z dokumentů končí v koši, aniž si je kdokoli přečetl - poslanci se specializují na své obory a nečtou ani polovinu návrhů. Organizační výbor Sněmovny, který slíbil změnu, chce s touto praxí skoncovat už do konce roku. Napříště by měly dokumenty kolovat jen elektronicky.

„Právníci nás od toho odrazovali, říkali, že nebude jasné, který dokument je pravoplatný. Ale nakonec jsme to do návrhu nového jednacího řádu dali,” říká místopředsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová. Poslanci budou o změně jednat už na říjnové schůzi.


***

* Češi, papír a lesy Každý Čech loni spotřeboval 148 kilo papíru. To odpovídá 29 600 listům kancelářského papíru A4 a 444 kilogramům dřeva. V přepočtu na jeden den spotřebuje jeden člověk 81 listů papíru. Ještě v roce 1994 spotřeboval jeden Čech 64 kilo papíru ročně, tedy 35 listů denně. Přestože Češi patří k nejlepším v třídění odpadu, v Česku se recykluje necelých 40 % papíru. Zalesněné plochy přibývá - les je na 34 procentech území. Do lesů chodí Češi stále méně. V roce 1994 ho navštívili v průměru 25krát ročně, loni to bylo jen 19krát. Zdroj: ČSÚ, SPPaC



Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Může Vám být aplikace ClimRisk užitečná při Vaší péči les?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě