logo Silvarium tisk

Bohumil KLEPETKO, moderátor
--------------------
Národní park Šumava se soudí s developerem a bývalým cyklistickým a cyklokrosovým reprezentantem Romanem Kreuzigerem starším. Ten skoupil část pozemků na Zhůří a chtěl tam obnovit původní osadu. Jenže park měl mít podle zákona předkupní právo. Případ sleduje náš zpravodaj Zdeněk Mlnařík. Zdeňku, znamená to, že Roman Kreuziger by mohl o pozemky přijít? A třeba bez náhrady nebo s peněžní ztrátou?

Zdeněk MLNAŘÍK, redaktor
--------------------
Tak, při zahájení toho dnešního líčení ani jedna ze stran tuto možnost nepřipustila, i když byl při prodeji pozemků porušen zákon. Také proto, že jde o první podobný případ, který se na Šumavě řeší. Park sice zvažoval, že by se s Romanem Kreuzigerem mimosoudně vyrovnal a pozemky odkoupil. K tomu ale nedošlo. Správa parku chce pozemky zachovat kvůli ochraně přírody. Proto také nepovolil stavbu asi pěti domů, hotelu a kapličky na původních základech bývalé osady. Kreuzigerův advokát navíc argumentoval tím, že celá ta oblast Zhůří patří až do třetí zóny národního parku. Navíc Kreuzigerovi nahrává také to, že v územním plánu města Rejštejn je celá oblast vedená jako zastavitelná. Správa národního parku ale považuje tenhle územní plán za neplatný, protože nebyla u jeho schvalování.

Jan DVOŘÁK, mluvčí Správy NP Šumava
--------------------
Plán toho majitele současného, pana Kreuzigera by šel přímo proti té ochraně té přírody, kterou my tam si představujeme. Proto o ty pozemky máme zájem.

Roman KREUZIGER, developer
--------------------
Považuju tu žalobu za neopodstatněnou, protože ty pozemky se nacházejí dle platného územního plánu v zastavitelném území, na které nelze to předkupní právo uplatňovat.

Bohumil KLEPETKO, moderátor
--------------------
Zdeňku, ono trochu zaráží, že na Šumavě nejde o první ani ojedinělý případ tohoto druhu. Jak je možné, že se to děje opakovaně?

Zdeněk MLNAŘÍK, redaktor
--------------------
Tak, oni sami makléři přiznávají, že pozemky se na Šumavě podobně prodávají už 25 let. I když ten zákon platí už od roku 1992, tedy s vyhlášením národního parku, ale podle nich je problém hlavně v tom, že i když neznalost zákona neomlouvá, tak katastrální úřady nemají povinnost uvádět to předkupní právo národního parku v katastrálních mapách. Tohle by se ale mělo změnit s novelou zákona o ochraně přírody.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě