Přihlásit

Spor o zverejňovaní smluv (Zemědělec)

Vlastníci obecních a soukromých lesů budou lobbovat u senátorů ze svých obvodů s požadavkem, aby Senát schválil novelu zákona o registru smluv ve znění navrženém sněmovnou. Uvedl to počátkem dubna na celostátní konferenci Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů v ČR (SVOL) ve Stříteži u Jihlavy předseda sdružení František Kučera. Podle poslaneckého znění by se povinné zveřejňování smluv netýkalo mimo jiné ani obchodních organizací obcí s rozšířenou působností, mezi něž patří také ty, které spravují městské a obecní lesy.

Kučera míní, že vlastníci jsou pro novelu ve znění z Poslanecké sněmovny. „Zveřejnění obchodních smluv by pro naše společnosti bylo značně nevýhodné," řekl. Senát bude o tom, jaké státní podniky získají výjimku ze zveřejňování smluv v registru, rozhodovat od 19. dubna. Poslanci v novele o registru smluv značně rozšířili výjimky pro zveřejňování smluv. Tuto povinnost by neměly mít státní podniky a společnosti s většinovou účastí státu, krajů nebo obcí, které mají obchodní či průmyslovou povahu. Podle kritiků se tím vyprázdnil původní záměr zákona, kterým bylo zabránit plýtvání veřejnými prostředky. Zákon o registru smluv dopadl od loňského července například na stát, kraje a větší obce, jejich podniky a další organizace. Zveřejňují se smlouvy s plněním nad 50 000 korun. Od letošního července má být zavedeno pravidlo, že nezveřejněná smlouva není platná.

Co se týká novely zákona o myslivosti, Kučera připomněl, že vloni probíhalo meziresortní připomínkové řízení. SVOL podle něj požadovalo, aby vlastník lesa, pokud získá další pozemky a jeho majetek dosáhne výměry 500 hektarů, mohl požádat o vytvoření honitby. Podle něj šlo i o otázku škod způsobených zvěří. „Odstřely by se podle něj měly řídit skutečným počtem kusů a ne se odvozovat od normovaných stavů. Žádný z těchto požadavků se do novely nedostal," prohlásil předseda sdružení. V současné době je podle něj novela zákona v Poslanecké sněmovně. Podle Kučery se uvažuje i o tom, že by se zpracovala nová koncepce myslivosti na příštích deset let

Předseda zmínil i připravovaný lesnicko-dřevařský fond. „Neodsuzovali jsme vytvoření tohoto fondu, ale nesouhlasíme se způsobem jeho financování, kdy vlastníci lesa by z jednoho hektaru při určité výměře platili konkrétní částku," vysvětlil. Podle SVOL jde o další zdanění lesního majetku. Větší podíl na financování tohoto fondu by měl být ze strany státu," sdělil a připomněl, že v původním návrhu bylo, že na režii fondu bude určeno deset procent z objemu finančních prostředků fondu, v návrhu, který je v Poslanecké sněmovně, to už je dvacet procent, informoval. Vedení SVOL podle Kučery prosazuje většinový návrh. Hlasování proběhlo na půdě předsednictva tohoto sdružení. „Pět regionů se vyslovilo proti ustanovení fondu a čtyři regiony pro tento fond," upřesnil s tím, že vláda k tomuto návrhu nezaujala stanovisko.

Kriticky se SVOL vyjadřovalo i k návrhu zákona o turisticky značených trasách. Zákon by omezoval vlastníky lesů, kladl jim odpovědnost za škody, které by vznikly, řekl Kučera. Ředitel odboru hospodářské úpravy a ochrany lesů Ministerstva zemědělství Petr Bureš poukázal na dotační politiku ministerstva směrem k lesům. Dotace v jarním kole Programu rozvoje venkova směřují do lesnické infrastruktury, na neproduktívni investice v lesích, přeměnu porostů náhradních dřevin či technické vybavení dřevozpracujících provozoven. Podle Bureše na základě výsledků vyhodnocení tohoto kola, které se pravděpodobně uskuteční ve čtvrtém čtvrtletí letošního roku, zřejmě dojde k dalším úpravám. Ředitel odboru ministerstva za důležitou označil i skutečnost, že se lesní hospodářství zařadilo mezi možné příjemce vratký spotřební daně, takzvané zelená nafty.

Bureš připomněl i zdroje, které jsou určeny rovněž pro financování celé oblasti lesního hospodářství a zájemci je mohou získat prostřednictvím Podpůrného a garančního lesnického a rolnického fondu.

SVOL je dobrovolnou organizací s celorepublikovou působností, která sdružuje vlastníky a správce nestátních lesních majetků. . Vývoj členské základny je velmi pozitivní, naši členové již hospodaří přibližně na 15 procentech výměry všech lesů v republice. Začínají k nám vstupovat i subjekty, které získaly majetky v církevních restitucích," řekl Kučera.

Obce a lesní družstva obcí jsou ve SVOL organizovány přímo, a to v komoře obecních lesů.
Ke konci května 2016 bylo podle webu v devíti regionálních organizacích SVOL organizováno 614 přímých členů s celkovou výměrou 398 000 hektarů lesa.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Mikov je partnerem 32. ročníku soutěže lesnické všestrannosti

Mikov je partnerem 32. ročníku soutěže lesnické všestrannosti

Komerční zpráva

Zavírací nože Mikov si odveze domů patnáctka oceněných účastníků týdenní mezinárodní soutěže v lesnických disciplínách, která probíhá od 16. do 21. dubna v Brně a...

Čti dál
Soud EU: Polsko těžbou v Bělověžském pralese porušilo unijní právo

Soud EU: Polsko těžbou v Bělověžském pralese porušilo unijní právo

Lesnictví

Lesnické zásahy a rozsáhlá těžba dřeva v polském chráněném Bělověžském pralese nejsou v souladu s právem Evropské unie. Ve svém rozsudku to dnes uvedl Soudní...

Čti dál
Naším cílem jsou prostorově, věkově i druhově diferencované porosty

Naším cílem jsou prostorově, věkově i druhově diferencované porosty

Lesnictví

Činnost ředitele úseku lesního a vodního hospodářství Lesů ČR může mít na budoucí vývoj lesnického hospodaření státního podniku zásadní vliv. Do této pozice byl na...

Čti dál
Svetmyslivosti.cz – nový myslivecký portál

Svetmyslivosti.cz – nový myslivecký portál

Myslivost

Vše o myslivosti přehledně, aktuálně, profesionálně! Lesnická práce s. r. o. u příležitosti mezinárodního lesnického a mysliveckého veletrhu Silva Regina 2018 slavnostně spustila nový myslivecký informační...

Čti dál

11°C

ČR - aktuální počasí

Část.zataženo

Vlhkost: 90%

Vítr: 6.44 km/h

  • 20 Dub 2018 23°C 9°C
  • 21 Dub 2018 24°C 9°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK PEFC Lesnicko-dřevařská komora ČR

Naše další weby