Přihlásit

Spor o zverejňovaní smluv (Zemědělec)

Vlastníci obecních a soukromých lesů budou lobbovat u senátorů ze svých obvodů s požadavkem, aby Senát schválil novelu zákona o registru smluv ve znění navrženém sněmovnou. Uvedl to počátkem dubna na celostátní konferenci Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů v ČR (SVOL) ve Stříteži u Jihlavy předseda sdružení František Kučera. Podle poslaneckého znění by se povinné zveřejňování smluv netýkalo mimo jiné ani obchodních organizací obcí s rozšířenou působností, mezi něž patří také ty, které spravují městské a obecní lesy.

Kučera míní, že vlastníci jsou pro novelu ve znění z Poslanecké sněmovny. „Zveřejnění obchodních smluv by pro naše společnosti bylo značně nevýhodné," řekl. Senát bude o tom, jaké státní podniky získají výjimku ze zveřejňování smluv v registru, rozhodovat od 19. dubna. Poslanci v novele o registru smluv značně rozšířili výjimky pro zveřejňování smluv. Tuto povinnost by neměly mít státní podniky a společnosti s většinovou účastí státu, krajů nebo obcí, které mají obchodní či průmyslovou povahu. Podle kritiků se tím vyprázdnil původní záměr zákona, kterým bylo zabránit plýtvání veřejnými prostředky. Zákon o registru smluv dopadl od loňského července například na stát, kraje a větší obce, jejich podniky a další organizace. Zveřejňují se smlouvy s plněním nad 50 000 korun. Od letošního července má být zavedeno pravidlo, že nezveřejněná smlouva není platná.

Co se týká novely zákona o myslivosti, Kučera připomněl, že vloni probíhalo meziresortní připomínkové řízení. SVOL podle něj požadovalo, aby vlastník lesa, pokud získá další pozemky a jeho majetek dosáhne výměry 500 hektarů, mohl požádat o vytvoření honitby. Podle něj šlo i o otázku škod způsobených zvěří. „Odstřely by se podle něj měly řídit skutečným počtem kusů a ne se odvozovat od normovaných stavů. Žádný z těchto požadavků se do novely nedostal," prohlásil předseda sdružení. V současné době je podle něj novela zákona v Poslanecké sněmovně. Podle Kučery se uvažuje i o tom, že by se zpracovala nová koncepce myslivosti na příštích deset let

Předseda zmínil i připravovaný lesnicko-dřevařský fond. „Neodsuzovali jsme vytvoření tohoto fondu, ale nesouhlasíme se způsobem jeho financování, kdy vlastníci lesa by z jednoho hektaru při určité výměře platili konkrétní částku," vysvětlil. Podle SVOL jde o další zdanění lesního majetku. Větší podíl na financování tohoto fondu by měl být ze strany státu," sdělil a připomněl, že v původním návrhu bylo, že na režii fondu bude určeno deset procent z objemu finančních prostředků fondu, v návrhu, který je v Poslanecké sněmovně, to už je dvacet procent, informoval. Vedení SVOL podle Kučery prosazuje většinový návrh. Hlasování proběhlo na půdě předsednictva tohoto sdružení. „Pět regionů se vyslovilo proti ustanovení fondu a čtyři regiony pro tento fond," upřesnil s tím, že vláda k tomuto návrhu nezaujala stanovisko.

Kriticky se SVOL vyjadřovalo i k návrhu zákona o turisticky značených trasách. Zákon by omezoval vlastníky lesů, kladl jim odpovědnost za škody, které by vznikly, řekl Kučera. Ředitel odboru hospodářské úpravy a ochrany lesů Ministerstva zemědělství Petr Bureš poukázal na dotační politiku ministerstva směrem k lesům. Dotace v jarním kole Programu rozvoje venkova směřují do lesnické infrastruktury, na neproduktívni investice v lesích, přeměnu porostů náhradních dřevin či technické vybavení dřevozpracujících provozoven. Podle Bureše na základě výsledků vyhodnocení tohoto kola, které se pravděpodobně uskuteční ve čtvrtém čtvrtletí letošního roku, zřejmě dojde k dalším úpravám. Ředitel odboru ministerstva za důležitou označil i skutečnost, že se lesní hospodářství zařadilo mezi možné příjemce vratký spotřební daně, takzvané zelená nafty.

Bureš připomněl i zdroje, které jsou určeny rovněž pro financování celé oblasti lesního hospodářství a zájemci je mohou získat prostřednictvím Podpůrného a garančního lesnického a rolnického fondu.

SVOL je dobrovolnou organizací s celorepublikovou působností, která sdružuje vlastníky a správce nestátních lesních majetků. . Vývoj členské základny je velmi pozitivní, naši členové již hospodaří přibližně na 15 procentech výměry všech lesů v republice. Začínají k nám vstupovat i subjekty, které získaly majetky v církevních restitucích," řekl Kučera.

Obce a lesní družstva obcí jsou ve SVOL organizovány přímo, a to v komoře obecních lesů.
Ke konci května 2016 bylo podle webu v devíti regionálních organizacích SVOL organizováno 614 přímých členů s celkovou výměrou 398 000 hektarů lesa.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Těžba v Bělověžském pralese je podle podkladu pro soud porušením práva EU

Těžba v Bělověžském pralese je podle podkladu pro soud porušením práva EU

Lesnictví

Rozhodnutí polských úřadů o těžbě dřeva v Bělověžském pralese na východě země je porušením unijního práva. Ve stanovisku pro unijní soud to 20. 2. uvedl...

Čti dál
Lesnická práce spouští nový portál s lesnickými judikáty

Lesnická práce spouští nový portál s lesnickými judikáty

Lesnictví

Nakladatelství Lesnická práce, s.r.o., připravilo ve spolupráci s odborníky na lesnické právo nový portál www.lesnickejudikaty.cz, na kterém jsou na jednom místě přehledně publikovány aktuální soudní...

Čti dál
O Národní bance osiva lesních dřevin

O Národní bance osiva lesních dřevin

Lesnictví

Jen ta geneticky nejcennější semínka jsou ukládána v Národní bance osiva lesních dřevin v Kunovicích, aby mohla v budoucnu přispět k založení nových porostů. Díky...

Čti dál
Ministr Milek na Bruntálsku informoval o prioritách ohledně kůrovcové kalamity

Ministr Milek na Bruntálsku informoval o prioritách ohledně kůrovcové kalamity

Lesnictví

Krizový stav kvůli kůrovcové kalamitě ministr zemědělství v demisi Jiří Milek (za ANO) zatím nevyhlásí. Za momentální prioritu považuje prosazení novelizace vyhlášek, které teď vlastníkům...

Čti dál

-5°C

ČR - aktuální počasí

Část.zataženo

Vlhkost: 79%

Vítr: 35.40 km/h

  • 22 Úno 2018 0°C -5°C
  • 23 Úno 2018 0°C -5°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK PEFC Lesnicko-dřevařská komora ČR

Naše další weby