logo Silvarium tisk
Jitka SLUKOVÁ, moderátorka

Vztahy mezi Českem a Rakouskem poznamenává na jihu Čech další spor. Po Temelínu jde tentokrát o takzvané bezzásahové zóny na Šumavě. Rakušani totiž tvrdí, že kůrovec, který se v nich může množit, ohrožuje i jejich komerční lesy. Spor řeší diplomati i zástupci vlád, veřejnost je ale vyloučena. Dnes se ovšem jednalo taky ve Vimperku a byl tam i kolega Petr Šuleř. Zdravím do českobudějovického studia. Petře, co konkrétně se probíralo a jak to jednání dopadlo?

Petr ŠULEŘ, redaktor

Dobrý večer. Co se týká této otázky, tak bych musel asi hodně spekulovat, nicméně nějaké ověřené informace máme. My jsme se o tomto jednání dozvěděli až ve chvíli, kdy na něm odmítl účast kraj a kdy jsme se začali pídit po jeho účelu, bylo nám sděleno, že jde o uzavřenou schůzku bez plánovaného výstupu, což pochopitelně zaujalo jak nás, tak i další média. Co se vlastně ve Vimperku dělo a jak to interpretují hlavní aktéři, na to se můžeme podívat.
Kůrovec na Šumavě, zasahovat proti němu, nebo nechat přírodu, ať si sama poradí, věčné téma, které ale zatím řešili hlavně Češi mezi sebou, teď je všechno jinak. Rakouští majitelé příhraničních lesů tvrdí, že je český lýkožrout ohrožuje, nyní se za ně postavila rakouská spolková vláda.

František PELC, náměstek ministra životního prostředí

Ten problém existuje a existuje z toho prostého důvodu, že na české straně máme národní park, kde případné škody způsobované kůrovcem, jsou pojímány jinak, než v případě rakouské strany, kde jsou v podstatě běžné hospodářské lesy.

Petr ŠULEŘ, redaktor

Jednání diplomatů a zástupců vlád bylo uzavřené bez jakéhokoliv společného výstupu.

Tomáš JIRSA, senátor /ODS/

Není tajné, že rakouská strana chce tyto škody na české straně uplatňovat, tak možná proto,

František PELC, náměstek ministra životního prostředí

My jsme se této diskusi vyhnuli.

Petr ŠULEŘ, redaktor

Až do skončení vyjednávání se účastníci nechtějí k jeho průběhu vyjadřovat. Interpretace se ale liší. Tisková zpráva českého ministerstva životního prostředí hovoří o připravované dohodě o oboustranných, víceméně technických opatřeních. Albert Knilling z rakouského ministerstva naopak mimo kameru uvedl, že řeč byla doslova o škodách na rakouském majetku.

Jitka SLUKOVÁ, moderátorka

Petře, říkal jsi, že se kraj odmítl zúčastnit. Řekni proč a jaká je šance, že se obě strany dohodnou?

Petr ŠULEŘ, redaktor

Nejprve ta druhá otázka, rakouští účastníci toho jednání se nechtěli vyjadřovat mimo jiné i proto, že podle nich měla česká strana snahu se dohodnout a je možné, že k určité dohodě dojde. Co se týká ministerstva životního prostředí, tomu ministerstvo nabídlo, Jihočeského kraje, tomu ministerstvo nabídlo místo v delegaci, nicméně podle hejtmana Jiřího Zimoly šlo o fakultativního pozorovatele, který by se k problémům nemohl vyjadřovat. Navíc není tajemstvím, že minulé i současné vedení kraje patří spíš k odpůrcům bezzásahových zón na Šumavě, stejně jako řada jihočeských poslanců a senátorů. Naopak jednoznačnou podporu má ministerstvo logicky u zelených a také u nevládních organizací.

Jitka SLUKOVÁ, moderátorka

To byl živě Petr Šuleř. Dobrý podvečer do Českých Budějovic.



Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Domníváte se, že lesnictví potřebuje nové přístupy založené na šlechtění lesních dřevin pro vyrovnání se se současnými problémy?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě