Přihlásit

Spor o šumavského kůrovce se hrotí, ministerstvo vyšachovalo kraj z jednání (novinky.cz)

Vladimír Vácha
Petr Pokorný
Zástupci Jihočeského kraje se nezúčastní pondělní mezinárodní schůzky českých a rakouských představitelů k problematice kůrovce na Šumavě, která se koná ve Vimperku. Diskusi ke kůrovcové kalamitě vedení kraje sice vítá, ale nesouhlasí s postojem ministerstva životního prostředí k nominaci členů české delegace a k organizaci schůzky.

"Ministerstvo neakceptovalo žádný z požadavků Jihočeského kraje týkající se, jak složení delegace, tak místa či termínu konání jednání,” informovala Právo mluvčí krajského úřadu Kateřina Koželuhová.

Jihočeský hejtman Jiří Zimola (ČSSD) upřesnil, že kraj nedostal od ministerstva příležitost se podílet na formulaci pozice české strany k řešení kůrovcové kalamity.

"Ministerstvo nebylo ochotné s námi konzultovat složení delegace. Členy vybíralo samo a neumožnilo nám delegovat zástupce kraje dle našeho vlastního výběru a uvážení. Byla jim přisouzena jen pozice fakultativních členů delegace,” zdůraznil hejtman. Kácet či nekácet?

Otázka, na kterou hledá Šumava už léta odpověď, zní: kácet, či nekácet kůrovcem napadené stromy. Ochranáři tvrdí, že nejlepší je nechat přírodu normálnímu vývoji bez zásahů člověka, zástupci obcí a krajů chtějí naopak zasahovat. Obávají se totiž, že lýkožrout smrkový napadne i další lesy.

Spor vyvrcholil po předloňském orkánu Kyrill, kdy správa Šumavského národního parku nechala se souhlasem ministerstva životního prostředí ležet v takzvaných bezzásahových zónách zhruba 140 tisíc krychlových metrů dřeva.

Svaz šumavských obcí loni 17. března zažaloval u Městského soudu v Praze ministra životního prostředí Martina Bursíka (SZ) pro nečinnost při řešení hrozby možné kůrovcové kalamity na Šumavě. Soud v kauze zatím ještě nerozhodl.

Kůrovec údajně ohrožuje 400 let staré stromy

Svaz následně inicioval petici a výstavu Zachraňme Šumavu, v níž apeloval na českou vládu a parlament, aby se zasadily o záchranu přírodních hodnot lesů v národním parku.

"Stokrát můžete mluvit a vyprávět, ale stačí jednou vidět a uděláte si úplně jiný obrázek. Nyní je kůrovcem bezprostředně ohrožen už i prales v lokalitě u Pramenů Vltavy, kde rostou až čtyři sta let staré stromy,” řekl Právu předseda Svazu obcí Národního parku Šumava František Nykles.

Aktivity šumavských obcí podporují jak krajské samosprávy, tak někteří senátoři. Například jihočeský Tomáš Jirsa (ODS) či jeho západočeská kolegyně Jiřina Rippelová (ČSSD). Svá stanoviska opírají o studii, kterou zpracovali profesoři Stanislav Vacek a Vilém Podrázský z České zemědělské univerzity (ČZU) v Praze.

"Vyzýváme k bezodkladnému, rychlému a intenzivnímu řešení celého problému. V opačném případě může dojít k dalšímu výraznému růstu kůrovcové kalamity a velkoplošnému napadení a úhynu i doposud živých smrkových porostů nejen na Šumavě, ale i v přilehlém okolí,” konstatovalo k závěrům výzkumu vedení Fakulty lesnické a dřevařské ČZU v Praze.

Nyní je kůrovcem bezprostředně ohrožen už i prales v lokalitě u Pramenů Vltavy, kde rostou až čtyři sta let staré stromy. František Nykles, předseda Svazu obcí NP Šumava

Protistrana v čele s Hnutí Duha nezaspala a před několika dny zveřejnila jinou studii dalších vědců se zcela opačnými názory. Kácet jen 1000 m?

"Podle současných znalostí o vlivu kůrovce a větru na vývoj horských a podmáčených smrkových ekosystémů se ponechání přírodě jeví tím nejlepším přístupem pro obnovu stabilního lesa. Nejedná se o žádný experiment, jak můžeme někdy slyšet od lidí, kteří věci nerozumí. Naopak, experimentem, a to z hlediska fungování ekosystému velmi zhoubným, je kácení a umělá výsadba stromů na holinách v nejvyšších polohách Šumavy,” konstatoval profesor Karel Prach z Botanického ústavu Akademie věd ČR a Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity. Podle něho zásahy v podobě kácení napadených stromů lze provádět v nižších polohách, zhruba pod 1000 metrů nad mořem.

Výsledky své práce zaslali vědci jihočeskému hejtmanovi Zimolovi a hejtmance Plzeňského kraje Miladě Emmerové (ČSSD). "Z této studie vyplývá, že nám k ochraně Šumavy stačí vrstevnicová mapa ohraničující nadmořskou výšku tisíc metrů a všechny další vědecké výzkumy jsou zbytečné. My ale požadujeme objektivní vědeckou diskusi,” řekl Právu Zimola.

Ta chybí i podle Nyklese, který si dlouhodobě stěžuje na obtížnou komunikaci mezi ochranáři a obcemi. "Jednání byla spousta, a výsledek žádný,” zdůraznil. Správci parku i zástupci Hnutí Duha nadále opakovaně prohlašují, že kůrovec je pod kontrolou a žádná kůrovcová kalamita Šumavě nehrozí.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Vznikl Lesnicko-dřevařský fond

Vznikl Lesnicko-dřevařský fond

Lesnictví

Po letech diskuzí nad vznikem Lesnicko-dřevařského fondu došlo k významnému posunu a 22. října 2020 valná hromada Lesnicko-dřevařské komory v České republice schválila statut Lesnicko-dřevařského...

Vznikl nový dokumentární film o šumavských lesích

Vznikl nový dokumentární film o šumavských lesích

Lesnictví

Zelené plíce – nový dokumentární film o šumavských lesích a Národním parku Šumava se snaží o racionální a poctivý pohled na téma, u kterého se...

Lesy ČR z tendru 2021+ podepsaly většinu smluv, nejvíc má Uniles

Lesy ČR z tendru 2021+ podepsaly většinu smluv, nejvíc má Uniles

Lesnictví

Státní podnik Lesy České republiky (LČR) dosud z pětimiliardového lesnického tendru 2021+ uzavřel smlouvy na 25 z 29 soutěžených jednotek. Nejvíc, 12 smluv, podepsala těžařská...

Videoreportáž ze Semenářského závodu v Týništi nad Orlicí

Videoreportáž ze Semenářského závodu v Týništi nad Orlicí

Lesnictví

Sucho a kůrovcová kalamita nebývalých rozměrů přepisují podobu českých lesů a kladou zvýšené nároky na potřebu sadebního materiálu. Semenný materiál pro státní lesy, ale i...

Populární zprávy

Státní podnik Lesy ČR zhodnotil situaci v lesích po letošní kůrovcové sezóně

Státní podnik Lesy ČR zhodnotil situaci v lesích po letošní kůrovcové sezóně

Lesnictví

Zobrazeno:4981

Letová aktivita kůrovců skončila, kalamita ale pokračuje. Podle vyjádření Lesů ČR je zvládnutí kalamity pro podnik prioritou. Postupně se to daří na Moravě, situace se...

V  tendru Lesů ČR podala nejvíce nejvýhodnějších nabídek firma Uniles

V tendru Lesů ČR podala nejvíce nejvýhodnějších nabídek firma Uniles

Lesnictví

Zobrazeno:4735

V tendru na provádění lesnických prací ve státních lesích spravovaných podnikem Lesy ČR předložilo 36 firem 190 nabídek. Lesy ČR je začaly hodnotit 16. září...

Zemřel předseda SVOL František Kučera

Zemřel předseda SVOL František Kučera

Lesnictví

Zobrazeno:4417

SVOL s hlubokým zármutkem v pátek 16. 10. 2020 oznámil, že náhle podlehl nemoci František Kučera. „Ztratili jsme vzácného kolegu a přítele, lesnictví pak velkého...

Nestátní majitelé lesů žádají o kompenzaci škod po kůrovci 5,3 mld. Kč

Nestátní majitelé lesů žádají o kompenzaci škod po kůrovci 5,3 mld. Kč

Lesnictví

Zobrazeno:4008

Ministerstvo zemědělství (MZe) poskytuje finanční příspěvek na zmírnění dopadů kůrovcové kalamity v lesích. Za rok 2019 měla činit sazba finančního příspěvku 398 Kč/m3. Přijato bylo...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby