logo Silvarium tisk

Přemnožení kůrovci ničí naše lesy a těžba kůrovcového dřeva láme rekordy. TVh ve střední Evropě je dřevem z těchto neplánovaných těžeb přesycen. V reakci na to se začalo diskutovat o zavedení nové podpory pro spoluspalování lesní štěpky v uhelných elektrárnách a teplárnách. To by však mohlo bioenergetiku i lesní hospodářství spíše poškodit, zejména až kůrovcová kalamita poleví.

Podle údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) v roce 2018 vzrostla těžba dřeva v českých lesích na 26 milionů metrů krychlových. To je o šest milionů více než v roce 2017. Jedná se o nejvyšší hodnotu v historii. Příčinou je sucho a s tím související napadení stromů hmyzími škůdci. Může tato situace ovlivnit využití dřevní biomasy v energetice?

Bioenergie z dřevní hmoty

Bioenergetika s využitím dřevní hmoty v Česku i v evropském kontextu je v současnosti založena zejména na zpracování zbytků z lesních těžeb nebo dřevozpracujícího průmyslu ve formě dřevní štěpky nebo pilin a odřezků z výroby dřevěných výrobků. Podle Českého statistického úřadu byly dodávky těžebních zbytků ve formě lesní štěpky do energetiky v roce 2018 asi 2,2 mil. m3, z pilařské výroby vznikají až tři miliony metrů krychlových odpadní dřevní hmoty ve formě pilin a štěpky. Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) ve statistice obnovitelných zdrojů uvádí, že například v roce 2017 byla spotřeba dřevní štěpky na výrobu elektřiny a tepla 2,6 mil. tun, což může odpovídat zhruba 4,5 mil. m3 (při 40% vlhkosti).

Celkově však v energetickém využití dřevní biomasy v Česku dominuje individuální spalování převážně palivového dříví v domácnostech. Dosahuje asi 40% podílu na energii z obnovitelných zdrojů, zatímco například teplárny, které s uhlím spalují v nějaké formě i dřevní biomasu, mají podíl zhruba 25 procent.

Celý článek najdete v Zemědělci.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Domníváte se, že lesnictví potřebuje nové přístupy založené na šlechtění lesních dřevin pro vyrovnání se se současnými problémy?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě