Přihlásit

Speciální dron umí odhalit kůrovce (TV Praha)

Veronika ELHOTOVÁ, moderátorka 
Speciální dron umí odhalit kůrovce dříve než lesníci. Používat by jej navíc mohli i majitelé menších lesních ploch v řádu desítek hektarů. Aplikace má začít sloužit ještě letos. 

David WILCZEK, redaktor 
Experti z České zemědělské univerzity v Praze vyvíjejí aplikaci s pracovním názvem Brouk. Ta funguje za pomoci dronu, který monitoruje konkrétní lokalitu ze vzduchu. Lesníci pak nemusí procházet porost a kontrolovat koruny zespodu. 

Ondřej LAGNER, vedoucí projektu, Fakulta životního prostředí ČZU 
My stromy nalétneme zvrchu, prakticky pořídíme fotky ze shora a následně ty fotky spojíme do jedné velké ortofotomozaiky. A my ty jednotlivý obrázky nebo ty snímky rozložíme na jednotlivá multispektrální pásma. To znamená červenou, zelenou a modrou barvu. Pokud použijeme dražší senzor, tak můžeme i na infračervené pásmo. A na základě toho my jsme schopný rozeznat to nakažení stromů dřív, než to zjistí uživatel v lese běžným okem. 

David WILCZEK, redaktor 
Velké drony a bezpilotní letadla jsou určena pro sledování rozsáhlého území. Aplikaci mohou používat i majitelé. menších lesních ploch. K tomu jim postačí menší drony, které jsou už dnes běžně dostupné. 

Ondřej LAGNER, vedoucí projektu, Fakulta životního prostředí ČZU 
Dá se říct, že ten nejmenší dron, ten bílej, je nejlevnější varianta a je určen pro tu nejširší veřejnost, pro řekněme i laickou, pokud někdo potřebu zpracovat tady tu analýzu, tak může použít tady tu menší variantu. Pokud použije ten velký dron, tak tam jsou právě i ty další infračervené pásma, díky čemuž je ta analýza potom přesnější, ale dá se říct, že je to srovnatelní i s tím malý dronem. 

David WILCZEK, redaktor 
Ambice vývojářů jsou mnohem větší. Podrobné monitorování terénu prostřednictvím dronu by mohli v budoucnu využít i zemědělci, zvláště v obdobích sucha, což je v posledních letech velmi aktuální téma. 

Václav WIESER, garant programu 
Každopádně vidíme možnost toho dronu využití třeba v nějakých zemědělských aplikacích, monitoring sucha, monitoring eroze. A v podstatě to, že má uživatel k dispozici nějakou aplikaci, a to že potom ta zpracuje ty výsledky toho dronu už podle té konkrétní úlohy, tak to jsou věci nad kterými přemýšlíme do budoucna. 

David WILCZEK, redaktor 
Aplikace která odhalí napadený strom kůrovcem by měla být spuštěna do konce tohoto roku.

Komentáře   

+5 # Starý 2019-07-12 12:38
No a co z toho?
Eroze hlásím již několik desítek let na OPAK a PF a co se děje... nic...peníze na dotace jsou přednější!
Tak místo pomoci vlastníkům lesů dotujme drony,

BEZVA POMOC A NOVINKA

Dron kůrovce zpracuje, prodá a zalesní holinu...to mne zajímá - umí to??

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

VLS na Olšině slavnostně otevřely novou naučnou stezku

VLS na Olšině slavnostně otevřely novou naučnou stezku

Lesnictví

Ve čtvrtek 9. 7. Vojenské lesy a statky ČR (VLS) slavnostně otevřely nové návštěvnické středisko Olšina s naučnou stezkou, které mohou nově využívat návštěvnici i...

Lesnická práce pořádá LETNÍ SOUTĚŽ!

Lesnická práce pořádá LETNÍ SOUTĚŽ!

Lesnictví

Lesnická práce pořádá LETNÍ SOUTĚŽ! Zodpovězte správně otázky v soutěžním formuláři a budete zařazeni do slosování o spoustu zajímavých cen.Soutěžit můžete od 1. 7. do...

Vláda schválila novelu zákona o myslivosti

Vláda schválila novelu zákona o myslivosti

Lesnictví

Aktualizováno. Úřady nebudou muset každých pět let nechávat vypracovávat posudky, aby se zjistilo, kolik má být v honitbě zvěře. Tuto povinnost, která ale zatím nezačala...

Vláda schválila vyšší příspěvky pro vlastníky lesů včetně Lesů ČR

Vláda schválila vyšší příspěvky pro vlastníky lesů včetně Lesů ČR

Lesnictví

Na podporu lesního hospodářství by měl stát od příštího roku přispívat o 2,5 miliardy korun více než letos, kdy je to 1,15 miliardy korun. Peníze...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR DECATHLON

Naše další weby