Přihlásit

Speciální dron umí odhalit kůrovce (TV Praha)

Veronika ELHOTOVÁ, moderátorka 
Speciální dron umí odhalit kůrovce dříve než lesníci. Používat by jej navíc mohli i majitelé menších lesních ploch v řádu desítek hektarů. Aplikace má začít sloužit ještě letos. 

David WILCZEK, redaktor 
Experti z České zemědělské univerzity v Praze vyvíjejí aplikaci s pracovním názvem Brouk. Ta funguje za pomoci dronu, který monitoruje konkrétní lokalitu ze vzduchu. Lesníci pak nemusí procházet porost a kontrolovat koruny zespodu. 

Ondřej LAGNER, vedoucí projektu, Fakulta životního prostředí ČZU 
My stromy nalétneme zvrchu, prakticky pořídíme fotky ze shora a následně ty fotky spojíme do jedné velké ortofotomozaiky. A my ty jednotlivý obrázky nebo ty snímky rozložíme na jednotlivá multispektrální pásma. To znamená červenou, zelenou a modrou barvu. Pokud použijeme dražší senzor, tak můžeme i na infračervené pásmo. A na základě toho my jsme schopný rozeznat to nakažení stromů dřív, než to zjistí uživatel v lese běžným okem. 

David WILCZEK, redaktor 
Velké drony a bezpilotní letadla jsou určena pro sledování rozsáhlého území. Aplikaci mohou používat i majitelé. menších lesních ploch. K tomu jim postačí menší drony, které jsou už dnes běžně dostupné. 

Ondřej LAGNER, vedoucí projektu, Fakulta životního prostředí ČZU 
Dá se říct, že ten nejmenší dron, ten bílej, je nejlevnější varianta a je určen pro tu nejširší veřejnost, pro řekněme i laickou, pokud někdo potřebu zpracovat tady tu analýzu, tak může použít tady tu menší variantu. Pokud použije ten velký dron, tak tam jsou právě i ty další infračervené pásma, díky čemuž je ta analýza potom přesnější, ale dá se říct, že je to srovnatelní i s tím malý dronem. 

David WILCZEK, redaktor 
Ambice vývojářů jsou mnohem větší. Podrobné monitorování terénu prostřednictvím dronu by mohli v budoucnu využít i zemědělci, zvláště v obdobích sucha, což je v posledních letech velmi aktuální téma. 

Václav WIESER, garant programu 
Každopádně vidíme možnost toho dronu využití třeba v nějakých zemědělských aplikacích, monitoring sucha, monitoring eroze. A v podstatě to, že má uživatel k dispozici nějakou aplikaci, a to že potom ta zpracuje ty výsledky toho dronu už podle té konkrétní úlohy, tak to jsou věci nad kterými přemýšlíme do budoucna. 

David WILCZEK, redaktor 
Aplikace která odhalí napadený strom kůrovcem by měla být spuštěna do konce tohoto roku.

Komentáře   

+5 # Starý 2019-07-12 12:38
No a co z toho?
Eroze hlásím již několik desítek let na OPAK a PF a co se děje... nic...peníze na dotace jsou přednější!
Tak místo pomoci vlastníkům lesů dotujme drony,

BEZVA POMOC A NOVINKA

Dron kůrovce zpracuje, prodá a zalesní holinu...to mne zajímá - umí to??

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Sněmovna schválila novelu lesního zákona

Sněmovna schválila novelu lesního zákona

Lesnictví

Aktualizováno 13. 9. 18:45. Urychlit a zjednodušit boj s kůrovcovou kalamitou má novela lesního zákona, kterou 13. 9. schválila Sněmovna. Norma mimo jiné zavede pravidla...

Schvalování novely lesního zákona bylo odloženo

Schvalování novely lesního zákona bylo odloženo

Lesnictví

Aktualizováno 12. 9. 12:00 hod. Sněmovna o novele lesního zákona rozhodne asi nejdříve v pátek. Důvodem, proč dnes schvalování novely nedokončila, byl hlavně spor o...

Skupina poslanců předložila pozměňovací návrhy k lesnímu zákonu, lesníci mají výhrady

Skupina poslanců předložila pozměňovací návrhy k lesnímu zákonu, lesníci mají výhrady

Lesnictví

Aktualizováno 10. 9. Přijetí pozměňovacích návrhů poslanců TOP 09, Pirátů a ANO k novele lesního zákona požaduje i seskupení Vědci pro les. 11. září 2019 by novelu...

Letní aktualizace Kůrovcové mapy zveřejněna

Letní aktualizace Kůrovcové mapy zveřejněna

Lesnictví

Ze satelitních dat PlanetScope pořízených převážně v období druhé poloviny července 2019 byla aktualizována Kůrovcová mapa. Ta detekuje těžby ve smrkových porostech za období mezi...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby