Přihlásit

Špatné smlouvy v lesích (Hospodářské noviny)

Název: Dopisy a e-maily
Rubrika: názory
Autor: Šárka Kubelková

V článku "Stát ztrácí ve svých lesích stamiliony" (HN 18. října) píše autor o propadu zisků firmy ve srovnání s rokem 2006. Ten pak dává do příčinné souvislosti s neuzavřenými dlouhodobými smlouvami na práce v lesích.

Hospodářský výsledek firmy byl v roce 2006 ve výši 2,295 mld. korun před zdaněním rekordní za dobu existence firmy. Zásadní vliv na jeho výši měla změna obchodní politiky Lesů ČR, která byla realizována v průběhu let 2004-2005. Tedy před rokem 2006 a nástupem vedení v čele s bývalým generálním ředitelem Ing. Františkem Koníčkem. Jeho vedení pokračovalo v průběhu roku 2006 ve smluvních vztazích nastavených předchůdci.

Především takto nastavené smluvní vztahy zajistily podniku rekordní hospodářský výsledek. Hradecká lesní a dřevařská společnost, a.s., zajišťující pro Lesy ČR obchod s dřívím, dostala od Koníčka mandát určovat ceny dřeva v roce 2007. Současný management lesů nemá proto možnost cenu dřeva jakkoliv ovlivnit. Přibližně dvě třetiny zobchodovaného dřeva Lesů ČR pocházejí v roce 2007 z kalamity Kyrill.

Smlouvy uzavřené za vedení Ing. Františka Koníčka znamenají pro podnik propad přibližně 380 korun za 1 m3 oproti prodeji ve vlastní režii. Propad ve výši hospodářského výsledku je tedy třeba hledat v nastavení smluvních vztahů bývalým vedením podniku.

V tuto chvíli jsou práce v lesích zajišťovány na základě řádných smluv dle zákona o veřejných zakázkách. Nejde tedy o žádné provizórium, jak uvádí autor ve zmiňovaném článku.

Šárka Kubelková, tisková mluvčí LČR, s. p.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Nové OOP plošně prodlužuje povinnost zalesnění na 5 let, přináší další změny

Nové OOP plošně prodlužuje povinnost zalesnění na 5 let, přináší další změny

Lesnictví

Ministerstvo zemědělství (MZe) 3. 4. 2020 vydalo nové opatření obecné povahy, kterým prodlužuje lhůty k zalesnění kalamitních holin a uvolňuje pravidla přenosu sadebního materiálu na...

Počet mladých smrků v Národním parku Šumava prudce stoupá

Počet mladých smrků v Národním parku Šumava prudce stoupá

Lesnictví

Počet mladých smrků v Národním parku Šumava (NP) prudce stoupá. Zatímco v roce 2002 jich připadalo na jeden hektar 3700, nyní je jich na stejnou...

Lesy ČR zahajují podcastový kanál Uchem v mechu

Lesy ČR zahajují podcastový kanál Uchem v mechu

Lesnictví

Vlastní podcastový kanál UCHEM V MECHU mají od dubna jako první státní podnik v zemi Lesy České republiky. Odstartoval rozhovorem s generálním ředitelem Josefem Vojáčkem.

Na ošetřovné mají nárok i živnostníci v zemědělství a lesnictví

Na ošetřovné mají nárok i živnostníci v zemědělství a lesnictví

Lesnictví

Nárok na ošetřovné pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) v rámci programu na podporu malých podniků postižených šířením koronaviru mají nově také zemědělci a lesníci...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby