logo Silvarium tisk

Název: Spálí české stromy sousedé?
Zdroj: Ekonom
Datum: 14.06.2007
Autor: Petr Korbel
Rubrika: Události

Rozpory mezi Lesy ČR a zpracovateli dřeva trvají, ale už se aspoň jedná.

Místo toho, aby se z českých stromů vyráběly v ČR domy, nábytek a další výrobky s vysokou přidanou hodnotou, budou se vyvážet. Mohlo by se stát, že jimi budou v okolních zemích topit, obává se Ivo Klimša, prezident Konfederace lesnických a dřevozpracujících svazů (KLDS). Nebezpečí podle něj vyplývá ze záměru Lesů ČR, aby se část dříví prodávala na veřejných trzích prostřednictvím komoditní burzy, elektronického obchodování a dražeb.

V Rakousku vyrostla v posledních letech spousta tepláren a elektráren na biomasu. Výsledkem je růst spotřeby dřeva. "Nebýt lednového orkánu, už by se v celé střední Evropě projevoval nedostatek," tvrdí Klimša. Za této situace Lesy ČR chtějí vrhnout až polovinu z objemu dříví, které budou sami obchodovat, na veřejné trhy, kde hrozí nebezpečí odlivu do ciziny. "Evropa představuje jednotný ekonomický prostor, ale to neznamená, že se ČR musí chovat jako hlupák. Rakušané nebo Němci by něco takového nepřipustili. Dříví není téměř možné přivézt ani ze Slovenska. Máme moderní zpracovatelské kapacity, a tak je nesmysl vyvážet surové dřevo," dodal Klimša.

Podle Lesů ČR nový způsob prodeje naopak umožní, že se ke dřevu dostanou v mnohem větší míře také malí regionální odběratelé z ČR. Generální ředitel Jiří Holický tvrdí, že maximální množství dřeva skončí na tuzemském trhu.

HLAVNÍ BODEM SVÁRU mezi KLDS a Lesy ČR (respektive Ministerstvem zemědělství) zůstávají výběrová řízení na práce v lesích. "Už čtyři roky žijeme ve stavu nestability," stěžuje si Klimša. Předchozí řízení neproběhla podle Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže v souladu se zákonem. Nakonec nebylo úspěšné ani řízení, které mělo překlenout rok 2007. Na začátku ledna neexistovaly v lesích smluvní vztahy, netěžilo se, firmy zpracovávaly zásoby. Podle Lesů ČR však na vině byla nekonečná jednání se subjekty, které dnes tvoří KLDS.

Nebýt lednového orkánu, průmysl by se dostal do vážných potíží. Pohroma způsobila, že dřeva byl nadbytek a těžilo se v krizovém režimu. Většina kalamity se však zvládne zhruba do začátku července. V druhém pololetí by se tedy již měla rozběhnout i běžná těžba, aby se vytěžilo dříví na úroveň ročního plánu. Lesy ČR proto vypsaly výběrové řízení na druhé pololetí, současně dokončují přípravu výběrového řízení na rok 2008 a další dva roky.

"Způsob, jakým je výběrové řízení koncipováno, je pro lesnické firmy a zpracovatele nepřijatelný," uvedl Klimša. Na rozdíl od minulosti se v připravovaném řízení nebude soutěžit o dřevo. Soutěž se má týkat pouze služeb. Vyhraje ten, kdo nabídne nižší cenu za činnosti v lese (například pěstební a těžební).

LESY ČR chtějí obchodovat ve své režii. Vzhledem k vlastnickým poměrům a nastavení smluv s partnery by podle nich šlo o zhruba 25 % z celkově vytěženého dřeva v ČR. Smluvním partnerům nabízejí část dříví ve formě opčního práva. Opce by se uplatňovala čtvrtletně, cena by byla stanovena na základě jednání pracovníků Lesů ČR s firmami. "Takže bychom žili v obrovské nejistotě od čtvrtletí do čtvrtletí," poznamenal Klimša. "Stát se staví do role podnikatele, vytváří prostor pro monopolizaci trhu a netransparentní rozhodování."

Lesy ČR ale tvrdí, že půjde o běžné tržní ceny. Při volbě obchodního modelu vycházely z praxe jiných zemí.

Konfederace ovšem namítá, že u nás je odlišná situace. "Stát má přes 60 % lesů a tomu musí přizpůsobit své chování," soudí Klimša, "něco jiného je, když rakouské státní lesy mají 12 % a jsou jedním z mnoha rovnocenných hráčů." Podle vedení Lesů ČR je ale z dosavadní praxe zřejmé, že podnik "není v jiné než běžné pozici".

Lesy ČR budou podle Klimši muset nabírat další lidi. Byly koncipovány jako správce majetku, čili jako štíhlý podnik. Staraly se o dodržování lesního zákona, kontrolovaly, co se v lesích děje, a dělaly to - bez ohledu na ustavičné změny ve vedení - dobře. Teď by však mělo dojít k budování mohutného státního podniku, který bude vedle správy a kontroly rovněž podnikat. "A to je věc, která neprošla diskusí. Respektujeme, že stát je vlastníkem lesa a je povinen zajistit maximalizaci výnosu. Ale kde je psáno, že zrovna způsob, který Lesy ČR navrhují, to zajišťuje. My říkáme, že nikoli!" zdůraznil Klimša. Ministerstvo zemědělství a Lesy ČR odpovídají, že se nenechají zatlačit nátlakovými skupinami.

Obě strany se shodují aspoň na tom, že výběrová řízení se musejí do konce roku úspěšně dokončit, aby bylo jasné, kdo bude od ledna ve státních lesích těžit. "V těchto dnech probíhá řada jednání. Konečně vidíme posun v ochotě komunikovat," vyzdvihl Klimša.

Obrana suroviny

Konfederace lesnických a dřevozpracujících svazů ČR byla registrována letos v dubnu. Sdružuje Českou asociaci podnikatelů v lesním hospodářství, Sdružení podnikatelů v lesním hospodářství, Společenstvo dřevozpracujících podniků, Svaz zaměstnavatelů dřevozpracujícího průmyslu, Asociaci českých nábytkářů a Svaz průmyslu papíru a celulózy. Přidružené členství má Svaz vlastníků obecních a soukromých lesů.

Podle prezidenta Ivo Klimši se konfederace chce zabývat koncipováním národního lesnického programu, problematikou lesního zákona a vším, co se týká dřevní suroviny a navazujících oborů. A také konkurenceschopností EU. "V naší oblasti vzniká iniciativa, která se jmenuje Forest Technology Platform," líčí Klimša. "Jde o koordinaci vysokých škol, ústavů a praxe, aby se vědecké poznatky potkaly s potřebami firem a přinesly efektivní inovace. Zakládáme spolu s Ministerstvem zemědělství ČR odpovídající národní platformu." Konfederace iniciovala vytvoření meziresortní komise, která by se měla zabývat otázkou, kolik dříví je v ČR k dispozici. Také upozorňuje na problém, který přinese rostoucí využívání dřeva v energetice.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Považujete osiku za vhodnou přípravnou dřevinu?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě