logo Silvarium tisk

Věžnice má díky ekologům kanalizaci, zásahy kolem potoka povoluje úřad

Havlíčkobrodsko – Kouzelná krajina, čistý vzduch. Ochrana živočichů, výsadba stromů a keřů se ale děje pod pod bedlivým dohledem ekologů.
Žít v souladu s přírodou přináší výhody, na straně druhé však i určitá a hlavně nemalá omezení. Nic není zadarmo a někdy to platí doslova. Své o tom vědí například ve Věžnici i podoubravských Podmoklanech. „Potok Šlapanka ve Věžnici je součástí Natury 2000. Na jednu stranu jsme tento fakt mohli využít.
Například díky tomu má Věžnice kanalizaci, na kterou bychom jinak neměli peníze," konstatoval starosta Josef Málek.
Jak dodal, díky tomu, že potok je součástí soustavy chráněných území, objevila se zde znovu vydra říční, která v minulosti byla považována za škodnou, dnes je chráněná. Jak starosta Málek zdůraznil, přináší ochrana životního prostředí ale určitá omezení.

ZACHOVAT ROZUM

„Myslím, že i v takových případech by neměl chybět zdravý rozum. Například veškeré zásahy kolem vodního toku podléhají schvalovacímu procesu ze strany krajských úředníků a ochránců přírody. Přitom čištění břehů provádí obec, ale žádný úřad na to finančně nepřispěje," podotkl starosta.
Natura 2000 je soustava chráněných území, které vytvářejí na svém území podle jednotných principů všechny státy Evropské unie. Cílem je zabezpečit ochranu těch druhů živočichů, rostlin a typů přírodních stanovišť, které jsou z evropského pohledu nejcennější, nejvíce ohrožené, vzácné či omezené svým výskytem jen na určitou oblast. Zařazení do soustavy Natura 2000 umožní finanční zajištění ze státního rozpočtu a z některých fondů EU na šetrné hospodaření. Péče o životní prostředí je náročná i v Podmoklanech na Ždírecku. Obec se nachází na území Chráněné krajinné oblasti Železné hory. Pokácené dřeviny v lese stahují koně, novou výsadbu lesa určují ekologové. Je zde devět pramenišť, která jsou také přísně chráněna. V těsné blízkosti obce se nacházejí dvě státní přírodní rezervace Zlatá louka a Mokřadlo. Dále pak Biocentrum Hudeč a biokoridor Cerhovka. Zde je chráněn doslova každý strom.
„V případě, že povolíme skácení stromu, určujeme náhradní výsadbu dvou stromů a následnou péči o vysazené stromy pět let," vysvětlil podmoklanský starosta Jiří Zatřepálek.

OBCE PLATÍ

Podmoklany se mohou pochlubit i malým skanzenem. Konkrétně je to osada Hudeč. Některé objekty jsou staré více než 150 let, slouží k trvalému bydlení, jiné jen k rekreaci. Pokud se v této lokalitě začnou provádět stavební práce, je podle starosty nutné, obrazně řečeno, ke každému kopnutí do země objednat archeologický průzkum.
„To znamená, že každou stavební úpravu musíme konzultovat s ochránci přírody. I když se rozhodneme stavět obyčejnou autobusovou zastávku, přijde odborný architekt a nastíní, jak by měla vypadat, aby nerušila přirozený ráz krajiny," zdůraznil Zatřepálek.
Jak dodal, chápe, že přírodní bohatství je třeba chránit. Ale někdo by měl vzít v potaz finanční situaci příslušné obce v chráněné krajinné oblasti a umožnit jí přístup k různým státním dotacím.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě