logo Silvarium tisk

Pamatujete si, jak před deseti lety vypadal les, do kterého jste chodili na houby? Je dnes ještě větší nebo z něj zbyla jen holá paseka? Porovnání snímků z roku 2003 a těch současných je šokující! Vypadá to totiž, že zalesněné plochy nezadržitelně mizí.

Tam, kde ještě před lety stály husté lesy, se dnes už jen prohání vítr po holých pláních. Alespoň tak to na první pohled při porovnání třináct let starých snímků vypadá. První, co nás napadne, je, že lesy z Česka nezadržitelně mizí. Jenže opak je pravdou.

Zatímco na některých místech se hodně kácí, na jiných se hodně vysazuje a rozloha lesů v České republice se stále zvětšuje. Od roku 1966 se rozrostla o 50 tisíc hektarů na přibližně 2,6 hektarů půdy. Podle poslední Zprávy o stavu lesa a lesního hospodářství ČR z roku 2014 se nadále snižuje plocha jehličnatých dřevin, naproti tomu roste podíl listnatých dřevin, zejména dubu a buku.

Ačkoli lesů přibývá, je důležité si uvědomit, že stromy nevyrostou hned. Než se z malých semenáčků stanou opět mohutné stromy, bude to trvat desítky let. A je tak možné, že se takového lesa, na který jste byli zvyklí z dětství, už nikdy nedočkáte.

Nejvýznamnějším producentem dřeva jsou Lesy České republiky. "Roční výše těžby dřeva se pohybuje kolem 7,5 milionů m3. Cílem provádění těžby je zvyšování kvality a druhové rozmanitosti lesa a také odstranění stromů napadených škůdci a chorobami," píše společnost na svých webových stránkách.

Lesy ČR vlastní polovinu výměry lesů na území Česka, celkem 1,3 milionů hektarů. "Snažíme se zajistit rovnováhu mezi ekonomickými, ekologickými a společenskými nároky na les," tvrdí společnost. Nemají ani příliš na vybranou, principy těžby jsou stanoveny zákonem.

Dobrá zpráva: V Česku roste plocha, na které jsou lesy

Velká část lesů na našem území patří soukromým vlastníkům, ani oni si ale na svém pozemku nemohou dělat, co chtějí. Nemusí sice žádat o povolení k těžbě, při jejím provádění ale musí udržet ostatní ustanovení lesního zákona, zvláště pak výši těžby.

Zákon také přikazuje zalesnit holinu po těžbě nejpozději do dvou let od jejího vzniku. V lesní hospodářské osnově je uvedeno i to, jaké dřeviny a jak daleko od sebe sázet. Obvykle na jeden hektar připadá 4 tisíce smrků nebo 8 tisíc borovic, případně 6-8 tisíc listnatých stromů.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě