Přihlásit

Sníh rube stromy. Padají také na magistrály (MF Dnes)

LIBERECKÝ KRAJ Přívaly sněhu, které zavalily Jizerské hory a přinesly spoustu vláhy, jsou spásou pro smrkové lesy oslabené loňským úmorným suchem. Jenomže některé stromy uvrhla současná kalamita do záhuby.
„Vydali jsme varování před smrky, které pod tíhou sněhu nevydrží a padají na Jizerskou magistrálu," řekl náčelník horské služby René Mašín. Vyvrácené nebo polámané smrky ohrožují lyžaře i na Krkonošské magistrále nad Harrachovem. „Kácely se na ni už před Silvestrem, kdy dole sice pršelo, ale v polohách nad osm set metrů padal těžký mokrý sníh," upozornil Vlastislav Fejkl, provozní náměstek ředitele Sportovního areálu Harrachov. „V lednu sněží každý den. Nad Harrachovem leží přes metr sněhu."

Na úpravu Krkonošské magistrály si rolbaři berou motorovou pilu, aby mohli popadané stromy rozřezat a odstranit ze stopy.
Polámané nebo vyvrácené stromy zavinily v Jizerských horách i v Krkonoších výpadky elektrického proudu. Skácely se na dráty.
„Některým lidem na Tanvaldsku nešel proud ve čtvrtek dopoledne už třicet hodin," prozradil tanvaldský místostarosta Antonín Bělonožník. „Museli jsme ve čtvrtek zavřít kvůli výpadku elektřiny všechny tři naše mateřské školy."

Výpadky elektřiny dopadají citelně na obyvatelé domů, kde se topení neobejde bez čerpadel.
Fejkl bydlí v Tanvaldu - Ždáru, kde právě během sněhové kalamity nastal výpadek elektřiny. „Když jsem se vracel ve středu od Desné domů autem, zastavila mě plošina. Stála na silnici, aby mohli energetici dostat z drátů mohutný smrk," poznamenal Fejkl. „Přijeli až z Liberce a bylo mi jich skutečně líto. Na silný kmen měli jen malou motorovou pilu. Kousla se v něm a museli ji vyřezávat ruční pilou."

V Tanvaldě - Ždáře žije pod horou Špičák také Zuzana Neumannová. „Jedna cesta k nám je neprůjezdná. Spadly na ni tři velké stromy a hrozí, že se skácí ještě další," konstatovala Neumannová. „Na druhou cestu spadly břízy, ale přijeli chlapi s pilami, rozřezali je a uklidili. Těsně u cesty visí ještě další prohnuté břízy. Dnes ve čtvrtek mám v práci volno a děti zavřenou školku, takže jsme v bezpečí doma. Ale jsem zvědavá, jestli se zítra dostaneme dolů do města."

Ve Žďáře leželo ve čtvrtek kolem tři čtvrtě metru sněhu, v osadě Jizerka zhruba dvakrát tolik.

Jizerské hory a západní Krkonoše vyslaly v lednu jasný vzkaz, že se jim Nočník Evropy říká právem. Množstvím srážek mnohonásobně převyšují české vnitrozemí. Například v Praze bylo ve srovnání s Jizerkami zhruba deset procent srážek. Konkurenci pro nejsevernější české hory představovalo hlavně okolí šumavského Špičáku, kde za poslední týden spadlo asi 120 milimetrů srážek na metr čtverečný. „Současné severozápadní proudění znamená, že nejvíc sněží na návětrné straně Jizerských hor a západních Krkonoš," shrnul Fejkl. „Však tady také napadlo více sněhu než ve Špindlerově Mlýně, v Peci pod Sněžkou a na dalších místech ve východních Krkonoších."

Miloslav Lubas

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Rok 2018: lesnictví, jak ho neznáme

Rok 2018: lesnictví, jak ho neznáme

Lesnictví

Souhra mnoha nepříznivých faktorů, zejména pak dlouhodobého sucha a vysokých teplot ve vegetačním období, přispěla k dalšímu rozvoji kůrovcové kalamity na našem území. Rok 2018 změnil...

Z tendru 2019+ zatím Lesy ČR podepsaly 70 % smluv

Z tendru 2019+ zatím Lesy ČR podepsaly 70 % smluv

Lesnictví

Státní podnik Lesy České republiky (LČR) dosud z osmimiliardového lesnického tendru 2019+ podepsal smlouvy na 32 ze 47 soutěžených jednotek. Příští týden by měl podepsat...

M. Toman: Boj s kůrovcem je jednou z priorit pro rok 2019

M. Toman: Boj s kůrovcem je jednou z priorit pro rok 2019

Lesnictví

Aktualizováno. Prioritami ministra zemědělství Miroslava Tomana pro nadcházející rok bude kromě řešení situace se suchem a dojednání nové evropské zemědělské politiky především pokračování v boji s...

PF 2019

PF 2019

Lesnictví

Všem čtenářům Silvaria, Lesnické práce a Světa myslivosti přejeme příjemně prožité Vánoce, hodně zdraví a spokojenosti v osobním i pracovním životě v roce 2019 a...

-4°C

ČR - aktuální počasí

Část.zataženo

Vlhkost: 84%

Vítr: 20.92 km/h

  • 03 Led 2019 -1°C -5°C
  • 04 Led 2019 0°C -5°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby