Přihlásit

Sníh rube stromy. Padají také na magistrály (MF Dnes)

LIBERECKÝ KRAJ Přívaly sněhu, které zavalily Jizerské hory a přinesly spoustu vláhy, jsou spásou pro smrkové lesy oslabené loňským úmorným suchem. Jenomže některé stromy uvrhla současná kalamita do záhuby.
„Vydali jsme varování před smrky, které pod tíhou sněhu nevydrží a padají na Jizerskou magistrálu," řekl náčelník horské služby René Mašín. Vyvrácené nebo polámané smrky ohrožují lyžaře i na Krkonošské magistrále nad Harrachovem. „Kácely se na ni už před Silvestrem, kdy dole sice pršelo, ale v polohách nad osm set metrů padal těžký mokrý sníh," upozornil Vlastislav Fejkl, provozní náměstek ředitele Sportovního areálu Harrachov. „V lednu sněží každý den. Nad Harrachovem leží přes metr sněhu."

Na úpravu Krkonošské magistrály si rolbaři berou motorovou pilu, aby mohli popadané stromy rozřezat a odstranit ze stopy.
Polámané nebo vyvrácené stromy zavinily v Jizerských horách i v Krkonoších výpadky elektrického proudu. Skácely se na dráty.
„Některým lidem na Tanvaldsku nešel proud ve čtvrtek dopoledne už třicet hodin," prozradil tanvaldský místostarosta Antonín Bělonožník. „Museli jsme ve čtvrtek zavřít kvůli výpadku elektřiny všechny tři naše mateřské školy."

Výpadky elektřiny dopadají citelně na obyvatelé domů, kde se topení neobejde bez čerpadel.
Fejkl bydlí v Tanvaldu - Ždáru, kde právě během sněhové kalamity nastal výpadek elektřiny. „Když jsem se vracel ve středu od Desné domů autem, zastavila mě plošina. Stála na silnici, aby mohli energetici dostat z drátů mohutný smrk," poznamenal Fejkl. „Přijeli až z Liberce a bylo mi jich skutečně líto. Na silný kmen měli jen malou motorovou pilu. Kousla se v něm a museli ji vyřezávat ruční pilou."

V Tanvaldě - Ždáře žije pod horou Špičák také Zuzana Neumannová. „Jedna cesta k nám je neprůjezdná. Spadly na ni tři velké stromy a hrozí, že se skácí ještě další," konstatovala Neumannová. „Na druhou cestu spadly břízy, ale přijeli chlapi s pilami, rozřezali je a uklidili. Těsně u cesty visí ještě další prohnuté břízy. Dnes ve čtvrtek mám v práci volno a děti zavřenou školku, takže jsme v bezpečí doma. Ale jsem zvědavá, jestli se zítra dostaneme dolů do města."

Ve Žďáře leželo ve čtvrtek kolem tři čtvrtě metru sněhu, v osadě Jizerka zhruba dvakrát tolik.

Jizerské hory a západní Krkonoše vyslaly v lednu jasný vzkaz, že se jim Nočník Evropy říká právem. Množstvím srážek mnohonásobně převyšují české vnitrozemí. Například v Praze bylo ve srovnání s Jizerkami zhruba deset procent srážek. Konkurenci pro nejsevernější české hory představovalo hlavně okolí šumavského Špičáku, kde za poslední týden spadlo asi 120 milimetrů srážek na metr čtverečný. „Současné severozápadní proudění znamená, že nejvíc sněží na návětrné straně Jizerských hor a západních Krkonoš," shrnul Fejkl. „Však tady také napadlo více sněhu než ve Špindlerově Mlýně, v Peci pod Sněžkou a na dalších místech ve východních Krkonoších."

Miloslav Lubas

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Cisterciáci musí vrátit lesy, o práci mohou přijít desítky lidí

Cisterciáci musí vrátit lesy, o práci mohou přijít desítky lidí

Lesnictví

Klášter cisterciáků ve Vyšším Brodě musí Lesům ČR vrátit přes 2 000 hektarů lesa získaných v restituci. Rozhodl o tom Vrchní soud v Praze, řád...

Technologie MERCATA  je zapsána jako užitný vzor

Technologie MERCATA je zapsána jako užitný vzor

Lesnictví

Technologie MERCATA je reakcí na rozvoj kůrovcové kalamity a slouží k asanaci skládek výřezů o různých délkách. Od 28. 5. 2019 je tato metoda chráněna...

Pro Silva Bohemica žádá ministra zemědělství o řešení škod zvěří

Pro Silva Bohemica žádá ministra zemědělství o řešení škod zvěří

Lesnictví

Nová anketa! Aktualizováno 19. 6. Předseda sdružení Pro Silva Bohemica Milan Hron zaslal 11. 6. 2019 otevřený dopis ministru zemědělství, ve kterém jej žádá jménem Pro...

Vláda brzy projedná dotace na boj s kůrovcovou kalamitou

Vláda brzy projedná dotace na boj s kůrovcovou kalamitou

Lesnictví

Aktualizováno. Vláda zřejmě brzy projedná návrh na vyčlenění tří miliard korun na boj s kůrovcovou kalamitou. V dalších letech by mohl být objem dotací vlastníkům...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby