logo Silvarium tisk

Jaroslav Chlad, Jiří Harazim

Štěpkovací stroj slouží k dělení dřeva na štěpku, přičemž jeho štěpkovací součást zpravidla tvoří rotující kotouč nebo buben s řeznými nástroji. Zbytky káceného dřeva nebo klestu se vkládají do plnicího kanálu štěpkovače zpravidla pomocí hydraulického jeřábu ukončeného drapákem, který je uzpůsoben k úchopu kulatiny a který může být rovněž speciálně upraven na uchopení a vkládání klestu. Štěpka je svou kinetickou energií předanou rotujícím kotoučem s noži dopravena do vyhazovacího ústrojí a otočného komína. Níže uvedený případ popisuje vznik pracovního úrazu, ke kterému došlo při ucpání vyhazovacího ústrojí štěpkovače a při odstranění závady byl použit jeřáb, aniž byly dodrženy zásady jeho bezpečného používání.

Základní požadavky na bezpečnost práce se štěpkovacím strojem

Na štěpkovací stroje se v současnosti vztahují dvě normy. První z nich – ČSN EN 13683+A2 (47 9010) Zahradnické zařízení – Motorové drtiče/štěpkovače – Bezpečnost se vztahuje na bezpečnost motorových zahradních drtičů nebo štěpkovačů; druhá norma – ČSN EN 13525+A2 (47 6003) Lesnické stroje – Štěpkovače dřeva - Bezpečnost se vztahuje na bezpečnost štěpkovacích strojů používaných v lese. ČSN EN 13525+A2 stanovuje bezpečnostní požadavky a jejich ověřování pro provedení a konstrukci samojízdných, nesených, návěsných a přívěsných štěpkovačů, které se používají v lesnictví, zemědělství a zahradnictví. Norma platí pro štěpkovače používané ve stacionárním stavu, do kterých je ručně vkládáno dřevo přes plnicí kanál. Štěpkovače dřeva mohou být poháněny buď vnějším zdrojem energie, hydraulicky, nebo vestavěným zdrojem energie, jako např. spalovacím motorem.

Norma neobsahuje popis nebezpečí, které by vyplývalo ze strojního vkládání dřeva do plnicího kanálu štěpkovače. Ochranné krytí štěpkovacích součástí z jiných směrů než z plnicího kanálu je zabezpečeno buď použitím pevného ochranného krytu, kde doba potřebná pro jeho demontáž je delší než doba dobíhání štěpkovacích součástí, nebo použitím ochranného krytu s blokováním a jištěním. Podle této normy musí návod výrobce/dodavatele k používání popisovat všechny nástroje, pracovní postupy, bezpečnostní zařízení a osobní ochranné prostředky vyžadované při provádění údržby na stroji. V návodu musí být rovněž zdůrazněno používání těchto zařízení např. k udržení zdvižených ochranných krytů nebo ochranných vík v jejich bezpečné poloze během servisu a údržby.

Základní požadavky na bezpečnost práce se zdvihacím zařízením a na organizaci práce a pracovních postupů při současné práci obsluhy štěpkovacího stroje a samostatného stroje s jeřábovou rukou

Podle zákoníku práce (§ 102) musí zaměstnavatel vhodnou organizací bezpečnosti a ochrany zdraví při práci vytvářet bezpečné a zdraví neohrožující pracovní prostředí. Zákon č. 309/2006 Sb., ve znění pozdějších předpisů, ukládá zaměstnavateli (§ 5) organizovat práci a stanovit pracovní postupy tak, aby byly dodržovány zásady bezpečného chování na pracovišti a aby zaměstnanci nebyli ohroženi padajícími předměty nebo materiály. Hydraulické jeřáby včetně nakládacích jeřábů se řadí mezi zdvihací zařízení, která musí mít zpracována podle ČSN ISO 12480-1 (27 0143) Jeřáby – Bezpečné používání systém bezpečné práce (dále jen „SBP”), který musí být dodržován při každé činnosti jeřábu. Jeřáb smí obsluhovat pouze kompetentní jeřábník, který je mj. vyškolen pro konkrétní typ jeřábu a má dostatečné znalosti o jeřábu, jeho ovládání a bezpečnostních zařízeních. Veškeré činnosti s jeřábem podle SBP musí být navrženy tak, aby byly prováděny bezpečně s přihlédnutím ke všem předvídatelným rizikům.

SBP musí mj. obsahovat:

* výběr, zajištění a použití vhodného jeřábu a příslušenství,

* zákaz nedovolených manipulací po celou dobu používání jeřábu, či

* zajištění bezpečnosti osob nezúčastněných přímo při používání jeřábů.

Se SBP musí být řádně seznámeny všechny zúčastněné subjekty.

Norma rovněž obsahuje tzv. „zakázané manipulace”, kdy při vázání a zavěšování břemen je zakázáno např.:

* používat vadné nebo nevyhovující prostředky k vázání, zavěšení nebo uchopení,

* přecházet nebo zdržovat se pod zavěšeným břemenem nebo v jeho nebezpečné blízkosti.

Nakládací jeřáby jsou podle ČSN EN 12999 (27 0540) Jeřáby – Nakládací jeřáby zařízení s motorickým pohonem, který sestává ze sloupu, otáčejícím se na základně jeřábu, a ze systému výložníku, který je upevněn na horní části sloupu. Nakládací jeřáby jsou konstruovány pro nakládání a vykládání vozidla, jakož i k dalším činnostem specifikovaným v návodu výrobce/dodavatele k obsluze. Takový návod musí poskytovat technické údaje a informace, např. o pracovních podmínkách předpokládaného používání a pracovních podmínkách, za kterých jeřáb nesmí být používán. Dále musí uvádět bezpečnostní požadavky pro používání při plánování zdvihací operace, jako jsou např. odhad břemena a jeho vlastností nebo výběr zdvihacího příslušenství.

Varovný případ vzniku pracovního úrazu

Zaměstnavatel provozoval štěpkovací stroj, který byl sice vybaven nakládací hydraulickou rukou určenou pro vkládání dříví do plnicího kanálu, ale tato ruka byla v době pracovního úrazu nefunkční. Z uvedeného důvodu byl přísun dřevní hmoty ke štěpkování zajišťován jinou nakládací hydraulickou rukou, která byla součástí odvozní soupravy na dlouhé dříví.

Popis místa úrazu

Pracoviště bylo relativně rovné, bez výrazných prohlubní či zlomů. Smrtelný pracovní úraz se stal na okraji lesa, kde obsluha štěpkovače spolu s řidičem auta a obsluhou jeřábu v jedné osobě prováděli štěpkování zbytků větví po vytěženém dříví. Štěpkovač byl poháněn kloubovým hřídelem připojeného traktoru. Větve byly naskládány na hromadách o výšce cca 3 m. Jeřábník tyto větve nabíral drapákovými kleštěmi a vkládal je do plnicího kanálu štěpkovače. Obsluha štěpkovače kontrolovala chod traktoru a štěpkovacího stroje.

Vybavení zaměstnanců OOPP a technický stav strojů a zařízení

Zaměstnanci byli vybaveni předepsanými OOPP. Traktor a nákladní vozidlo mělo platnou technickou prohlídku. Hydraulická ruka měla platnou revizní zkoušku s kvalifikovanou obsluhou. Štěpkovač měl nefunkční hydraulickou ruku. Jeho obsluha musela v nepravidelných intervalech provádět čištění ucpané výfukové roury (tzv. „fejfaru”) štěpkovače. Pro zpřístupnění ucpaného místa se musel nadzvednout ochranný kryt rotující části stroje, z kterého vyúsťuje výfuková část, která svou vahou po odklopení krytu znemožňuje jeho samovolné zpětné uzavření (kryt nemá žádné další zařízení jistící proti samovolnému uzavření).

Průběh úrazového děje

Bezprostřední okamžik úrazu proběhl beze svědků. Štěpkovač nebyl v provozu z důvodu ucpání fejfaru. Obsluha štěpkovače hodlala provádět jeho čištění. Otevření krytu bránila nefunkční hydraulická ruka, která byla složena šikmo přes štěpkovací stroj ve směru vyfukovaných štěpek. Obsluha jeřábu pomocí drapákových kleští na hydraulické ruce odvozní soupravy uchopila a nadzvedla nefunkční hydraulickou ruku tak, že drapák nebyl okolo zvedaného břemene zcela obemknut (údajně to nebylo možné jak kvůli rozměrům drapáku, tak kvůli konstrukci ramene nefunkční hydraulické ruky). Po tomto nadzdvižení postižený otevřel ochranný kryt. Pohyboval se pod břemenem – zvednutou hydraulickou rukou štěpkovače. Tato se uvolnila a při pádu dopadla na otevřený kryt štěpkovače, který se následkem pádu zavřel. Postižený se v tuto chvíli nacházel pod tímto ochranným krytem, kterým byl zasažen do hlavy a zemřel. SBP zakazuje prodlévat v ohroženém prostoru pod zavěšeným břemenem.

Závěr

Při provozování hydraulického jeřábu umístěného na automobilu byly zjištěny kontrolou následující nedostatky: * provozování v rozporu se SBP (sledování pracovního prostoru jeřábu, zejména ohroženého prostoru, hrozí-li nebezpečí pádu břemene; zajištění pracovního prostoru proti vstupu osob; řádné a bezpečné zajištění břemene; zákaz pohybu pod zavěšeným břemenem), * provozování v rozporu s provozní dokumentací (drapák nebyl určen pro zvedání kovových konstrukcí; drapák musí břemeno zcela obemknout) * rameno hydraulické ruky lze vázat jen na místech k vázání určených výrobcem, k tomuto vázání je třeba použít vhodné vázací prostředky, které vyhovují povaze břemena.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký podíl na obnově u vás tvoří přirozená obnova?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě