logo Silvarium tisk

Purkartice – Chřadnutí smrku zasáhlo v uplynulých měsících rozlehlé oblasti. Nejde o nic nového. Podobné kalamity náš region s vysokým zastoupením smrčin potrápily již v minulosti. Kromě kůrovce se na nich podílel i další škůdce: bekyně mniška.
Ve dvacátých letech minulého století lesy v oblasti Purkarticka zasáhl holožír bekyně mnišky. Tato noční můra se líhne z housenky, která se živí okusováním jehlic smrku. Když přemnožená bekyně totálně sežere všechny jehlice nejen na jedné větvi nebo na jednom stromu, ale v celém lese, mluvíme o takzvaném holožíru. „Pak stromy hynou a je nutné je vytěžit. Tím vznikla nutnost zalesňování. Aby proběhlo, je potřeba značného množství sazenic. Ty ale nebyly k dispozici. Tenkrát ještě neexistovaly velkoškolky s vyspělou technologií, která umožňuje během jedné vegetační doby napěstovat výsadby schopné sazenice. Lesníci měli v té době k dispozici pouze malé školky, kde vypěstování sazenic trvalo minimálně tři až pět let, a jejich produkce byla velmi omezená. Všechny práce se dělaly ručně," popsal Ivan Vrátný z Lesní správy města Krnova, s čím se potýkali předchůdci dnešních lesníků. Aby dosáhli co nejrychlejšího zalesnění, zvolili k výsadbě smrk, který ale sháněli, kde se dalo. Proto porosty založené v této době mají různou kvalitu.
„Protože smrk byl a stále je nejekonomičtější dřevinou z hlediska rychlosti růstu, hektarové zásoby a hlavně průmyslového využití, bylo v tomto trendu pokračováno i v dalších letech. Až po roce 1989 se začalo více dbát na zvyšování druhové skladby v porostech. Tato změna byla částečně podpořena i dotační politikou státu, který dával příspěvky na zalesňování při použití takzvaných melioračních dřevin, mezi něž patří hlavně listnaté dřeviny a jedle," uzavřel Ivan Vrátný.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jak hodnotíte rozhodnutí státu zdvojnásobit odvody LČR na sedm miliard korun?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě