logo Silvarium tisk

VÁCLAV JANOUŠ

Plán péče o šumavské lesy. Dokument, který znovu rozdmýchává vášně mezi

šumavskými lesníky a aktivisty, kteří jej kritizují. Ministerstvo hasí spor tím, že nově oznámilo, že schválený dokument bude platit místo 15 let jen tři roky.

ŠUMAVA Ekologickým aktivistům se nelíbí chystaný plán péče šumavského parku na dalších patnáct let. Dokument, který do včerejška mohli připomínkovat, nyní leží na ministerstvu životního prostředí a měl by být v dubnu schválen. Aktivisté a vědci jej ale cupují na kusy. Poslali desítky připomínek. Ministerstvo nyní chystá úpravy: plán péče schválí, ale na kratší dobu.

Dokument je pro Šumavu klíčovým. Už proto, že pokud by ho neměla, přišla by o možnost čerpat evropské dotace. A počítá s tím, že nejpřísněji chráněných prvních zón už nebudou desítky malých ostrůvků, ale celistvá plocha. A to dvakrát větší než dosud.

Aktivisté chtějí rozšířit I. zóny

Z devíti tisíc hektarů bude bezmála osmnáct tisíc a rozdělí se na dva typy. Prvním, který by zahrnoval 15 tisíc hektarů, by byly první zóny, kde by se příroda zcela nechávala bez zásahu člověka, a zbylé tři tisíce hektarů by byly plochy, kde by se mohlo zasahovat proti kůrovci.

A právě to se nelíbí ekologickým aktivistům, kterým nestačí ani další postupné rozšiřování prvních zón. Ty se mají do 45 let zvětšit o dalších devět procent rozlohy a mít celkově 24 tisíc hektarů. Tedy 35 procent rozlohy rezervace.

Dnes má první zóna třináct procent. „Je zřejmé, že předložený plán péče je založen na handlech s územím Národního parku Šumava jakožto obchodním artiklem developerů, obchodníků a těžařů. Teprve to, co zbylo, bylo ponecháno pro ochranu přírody. Plán péče nerespektuje základní poslání národního parku, kterým je ochrana přírody,” kritizuje vědec a předseda stínové vědecké rady parku Jakub Hruška.

Právě tato rada zaslala ministerstvu 18 stran připomínek k plánu péče. Vědci navrhují, aby území ponechané přírodě zabíralo polovinu rozlohy Šumavy, a to už v roce 2030.

Správa šumavského parku plán péče, který má nahradit původní z roku 1995, hájí. Podle ředitele šumavského parku Jiřího Mánka, který je spoluautorem návrhu, například zavedení prvních zón, kde se bude moci bojovat s kůrovcem, má zabránit jeho dalšímu šíření do okolních lesů jiných majitelů. „Jako jsou třeba městské lesy,” komentoval Mánek.

Brabec: připomínky zohledníme

Ministr životního prostředí Richard Brabec minulý týden při návštěvě Šumavy uvedl, že kromě plánu péče chce pracovat i na zonaci a zákonu o Národním parku Šumava.

„Připomínky k plánu péče zohledníme, podíváme se na zonaci a uvidíme, jestli je návrh průchozí, aby byl respektován i šumavskými obcemi,” prohlásil Brabec. Naznačil také, že by byl rád, kdyby tento klíčový dokument vznikal právě spolu s návrhem zákona. Ve hře je tak verze, že schválen bude pouze na kratší dobu než na 15 let.

„Byl by to první krok. Přijmout ho na tři roky jako časově provizorní plán péče a spolu se zákonem pracovat na dlouhodobějším plánu,” potvrdil včera mluvčí ministerstva životního prostředí Matyáš Vitík.

***

FAKTA Plán péče o šumavské lesy na roky 2014-2028 Leží na ministerstvu životního prostředí, které k němu dostalo desítky připomínek. Během března je posoudí a v dubnu plán začne platit. Kromě velikosti jednotlivých zón řeší i ochranu a zásahy, které budou povoleny v jednotlivých lokalitách. Plán slibuje do 45 let ponechat 35 procent rozlohy lesů samovolnému vývoji. Plochy, které jsou už dnes bez zásahu, budou i v budoucnosti, umělá vodní díla bude správa parku udržovat ve funkčním stavu pouze v případech, že jde o památky či budou potřebné z důvodu ochrany přírody. Plán péče chystá i větší ochranu původních druhů živočichů a rostlin a likvidaci těch nepůvodních.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě