logo Silvarium tisk

Michal KUBAL, moderátor
Sčítání škod po bouři Sabina. Na Šumavě po ní zůstalo 60 000 m3 popadaných stromů. Nejvíc v západní části národního parku a kolem Stožce na Prachaticku. Na likvidaci následků orkánu ale nemá šumavský park dost dělníků. Kvůli tomu teď začne vypisovat nové tendry. Stromy popadaly i na turistické trasy. Na Železnorudsku je Zdeněk Mlnařík. Zdeňku, jsou už všechny cesty pro turisty průchozí?

Zdeněk MLNAŘÍK, redaktor
Tak třeba na té magistrále, kde teď jsme, to znamená z Gerlovy huti až na Lipno tak, turisté mohou, konkrétně běžkaři, narazit ještě několik popadaných stromů. Všechny by měly být zlikvidovány ještě tento týden. Co se týče těch páteřních tras, tak ty už bez problému průchozí. Problém teď ale bude právě sehnat ty lesní dělníky, proto správa národního parku začíná vypisovat minitendry. Největší problém bude sehnat právě kvůli vytíženosti v celém Česku hlavně firmy, například s harvestory. Naštěstí těch zasažených ploch není příliš a ty jednotlivě popadané stromy, tak by v té první fázi likvidace měly začít zvládat právě místní lesníci, kteří už pro národní park v rámci těch minitendrů pracují. Jinak co se týká třeba jižní Moravy, tak tam ty poryvy větru nebyly tak silné, jako například tady v Česku, ale právě stejné problémy jako tady třeba na Šumavě řeší právě i tam. Víc už v následující reportáži.

Josef KVASNIČKA, redaktor
Na této holině nad Podradní Lhotou řádila vichřice před dvěma lety. Nové škody jsme s hajným Vojtěchem Zapletalem objevili vzápětí.

Vojtěch ZAPLETAL, hajný, Polesí Chvalčov, Arcibiskupské lesy a statky
Toto tu včera odpoledne nebylo.

Josef KVASNIČKA, redaktor
Když vítr přijde do už oslabeného lesa, neskončí to dobře. Toto jsou unikátní záběry pořízené ireportérem. Nárazy větru do stromů byly tak silné, že rozpohybovaly kořeny v podmáčené půdě.

Vojtěch ZAPLETAL, hajný, Polesí Chvalčov, Arcibiskupské lesy a statky
Vidíme, že stromy jsou vyvráceny i s kořeny. Nejsou zlomený, nejsou to zlomy.

Josef KVASNIČKA, redaktor
Rána z milosti. I tak se dají nazvat letošní větrné škody. Kombinace s kůrovcovou kalamitou a suchem je pro lesy v Hostýnských vrších smrtící. Před pěti lety byly na protějších kopcích smrkové lesy. Teď jen holá místa. Vloni Arcibiskupské lesy vytěžily 860 000 kubíků kalamitního dřeva. Během dvou až čtyř let mohou smrkové lesy zmizet úplně.

Vojtěch ZAPLETAL, hajný, Polesí Chvalčov, Arcibiskupské lesy a statky
Jeden z katastrofických scénářů je, že smrk za tu dobu bude pryč.

Josef KVASNIČKA, redaktor
Vichr škodil i v rovinatých lužních lesích u Kroměříže, tím spíš, když jasany tu ve velkém likviduje houba chalára. Stromy mají kořeny jako z papíru a padají.

Jaromír BERAN, hajný, Polesí Kroměříž, Arcibiskupské lesy a statky
Díky tomu ten strom nemůže potom brát živiny ze země, nemůže brát vláhu.

Josef KVASNIČKA, redaktor
Arcibiskupští vlastníci letos vysadí 6,5 milionu sazenic. Hlavně listnáčů. Než z nich bude znovu les, potrvá to desítky let. Vzhled krajiny aktuální kalamita navždy změní. Josef Kvasnička, Česká televize.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Může Vám být aplikace ClimRisk užitečná při Vaší péči les?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě