Přihlásit

Skauti pomohou v Krkonoších v boji s kůrovcem (ČTK)

Vrchlabí (Trutnovsko) 31. května (ČTK) - Čeští skauti v Krkonoších pomohou s přemnoženým kůrovcem loupáním kůry z napadených stromů. Vedení organizace dnes vyzvalo své členy, aby v nejvyšších českých horách pomohli, řekla ČTK mluvčí Junáka Barbora Trojak. Podle ní půjde o nejrozsáhlejší akci na ochranu přírody českých skautů v novodobé historii. Skauti reagují na žádost Správy Krkonošského národního parku (KRNAP), která nemá dostatek kapacit na boj s přemnoženým lýkožroutem smrkovým.

"Výzvou oslovujeme okolo 20.000 členů a členek. Podobné výzvy jsme vyhlašovali zatím jen v souvislosti s povodněmi. Jde o jednu z největších akcí zaměřenou na ochranu přírody za poslední léta," řekla ČTK mluvčí.

V Krkonoších ohrožuje přemnožený kůrovec tisíce hektarů lesa. Situaci ztěžuje kalamita ze zimy, kdy sníh masivně lámal vrcholky stromů. Za rok 2018 bylo v lesích KRNAP vytěženo 33.480 metrů krychlových dřeva napadeného kůrovcem a prognóza KRNAP pro rok 2019 hovoří o minimálně 40.000 kubíků napadeného dřeva.

Skauti budou mít za úkol zbavovat pokácené napadené stromy kůry, aby se škůdce nešířil. S nápadem podpořit národní park přišli skauti jednotlivci, kteří Správě KRNAP nabídli pomoc. "Vedení parku následně napadlo oslovit Junáka, tedy českého skauta s žádostí o celorepublikovou výzvu skautům a skautkám. Správa KRNAP je ve složité situaci, kterou způsobil v Krkonoších přemnožený lýkožrout smrkový. Na odkorňování pokácených stromů nemá dostatek sil. Vyzvali jsme k pomoci všechny skauty nad 15 let," řekla ČTK Barbora Trojak.

Pomoc by měla začít během června, zprvu hlavně o víkendech. Výraznější pomoc se čeká o prázdninách, kdy mají studenti volno. Dospělých skautů je v ČR asi 20.000. Skauti by měli pomáhat nejméně v pětičlenných skupinách.

"Minulý týden jsme měli setkání dospívajících a čerstvě dospělých skautů na Konopišti, bylo jich tam 2000 a všichni si výzvu vyslechli. Podle reakcí si myslím, že zájem o tuto službu bude. Právě na tuto skupinu je výzva cílená. Věřím, že volání přírody SOS vyslyší co možná nejvíce skautů a skautek," řekla ČTK Trojak.

Práce bude fyzicky náročná a často v těžko přístupném terénu. Skauti si budou muset na místě většinu věcí obstarat sami. "Správa KRNAP zajišťuje dopravu na místo, asistenci lesníků v terénu, kteří je zaučí. Někde správa parku zajistí zdarma ubytování, ale většinou se skauti budou muset o sebe postarat sami," uvedla Trojak.

Podle ní by pomoc mohla být velmi účinná, protože skauti mají rozsáhlou síť, vysoký počet členů a program věnující se i ochraně přírody a ochotě pomáhat. Skautské hnutí se v poslední době těší velkému zájmu, od roku 2006 počet členů Junáka roste a podle loňského sčítání přesáhl 64.000.

"Nadchází doba, kdy bude pomoc nejvíce potřeba, protože první rojení kůrovce očekáváme začátkem června, druhé pak na přelomu července a srpna. Potřebujeme dobrovolníky, kteří nám pod odborným vedením našich lesníků pomohou průběžně odkorňovat pokácené stromy. Se skautskou pomocí složitou situaci, která nás čeká, zvládneme mnohem lépe," uvedl ředitel Správy KRNAP Robin Böhnisch.

Kůrovec, neboli lýkožrout smrkový, je přirozenou součástí přírody a v národním parku není cílem ho vyhubit, ale předcházet jeho přemnožení. "To znamená důsledně vyhledávat jeho ohniska, napadené stromy včas pokácet a ihned odvézt z lesa, nebo odkornit na místě," uvedla Trojak.

KRNAP se i s ochranným pásmem rozkládá na 55.000 hektarech. Rozloha dnešních lesních porostů na české straně Krkonoš je zhruba 37.000 hektarů.

S kůrovcovou kalamitou se potýká téměř celé Česko. Krkonoše jsou na tom ještě relativně dobře, protože kůrovec ztrácí na síle s rostoucí nadmořskou výškou. Správa KRNAP situaci jako kůrovcovou kalamitu neoznačuje.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Riziko šíření kůrovcové kalamity narůstá i ve vyšších nadmořských výškách

Riziko šíření kůrovcové kalamity narůstá i ve vyšších nadmořských výškách

Lesnictví

V článku naleznete aktuální letecké záběry lesů v ČR. Dopady dlouhodobého sucha a následný rozvoj kůrovcové kalamity jsou již pozorovatelné prakticky na celém území České...

Obnovu českých lesů podporují osobnosti veřejného i sportovního života

Obnovu českých lesů podporují osobnosti veřejného i sportovního života

Lesnictví

Do kampaně Lesů ČR s názvem „Sázíme lesy nové generace", která vyvrcholí již 19. října akcí „Den za obnovu lesa", se zapojí mnoho zajímavých osobností...

Kůrovcové kalamitě se věnoval pořad ČT Byznys Speciál

Kůrovcové kalamitě se věnoval pořad ČT Byznys Speciál

Lesnictví

Kůrovcová kalamita dopadá na celý dřevozpracující a papírenský průmysl, dál na nábytkářství nebo stavebnictví, výrobu sportovních potřeb nebo lodí. Kvalitní smrkové dřevo vyžaduje například výroba...

Pražská lesnická fakulta otevřela nový Hi-tech pavilon

Pražská lesnická fakulta otevřela nový Hi-tech pavilon

Lesnictví

Se začátkem nového akademického roku otevřela Fakulta lesnická a dřevařská ČZU novou budovu High-tech technologicko-výukového pavilonu. „Jedná se o jediné výukové pracoviště v ČR, které...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby