Přihlásit

Šíření kůrovce z pokácených stromů (ČT 1)

Michal KUBAL, moderátor 
Vlaky jako jeden ze šiřitelů kalamity. Kůrovec se do lesů dostává zřejmě i z kmenůpokácených stromů přepravovaných po železnici. Na problém upozorňují města v česko-německém příhraničí, konkrétně Cheb začal kácet napadené stromy už i uvnitř městské zástavby. Podle radní ho do města přivezly právě vlaky z východní části země. 

Antonín BRUŠTÍK, redaktor 
Právě v Chebu je jedno z největších překladišť v Česku. Měsíčně tudy projedou tisíce kmenů i z oblastí postižených kůrovcovou kalamitou. 

Pavel CEKOTA, správce, Lesy města Cheb 
Mají ještě kůru a v té kůře můžeme najít larvičky lýkožroutů, můžeme tam najít i dospělce. Tady vidíte larvičky. 

Antonín BRUŠTÍK, redaktor 
Odsud se může škůdce dostávat do městských parků. První desítky napadených stromůměsto začalo kácet. K zemi padají desítky let staré stromy. A to nejen v Chebu. Podobný problém má také Aš. 

Jiří ČERVENKA, místostarosta Aše /ODS/ 
Kůrovcová hmota, která se převážela kamiony se šíří do těchto lesů. Druhou věcí je, že je zde železnice, po které se dopravujou také kmeny, které byly napadeny. 

Antonín BRUŠTÍK, redaktor 
Na Ašsku se za poslední rok množství napadených stromů kůrovcem ztrojnásobilo. Takhle vypadají místa po takzvaném kruhovém zásahu. Jsou to plochy, odkud museli dřevorubcipoškozené smrky vykácet. Aš kvůli škůdci prodělala přes 1 000 000 Kč. První škody počítá i Cheb. 

Jiří ČERNÝ, místostarosta Chebu /VPM/ 
Hledáme možnosti, jak to minimalizovat, ten problém. 

Antonín BRUŠTÍK, redaktor 
Chebští lesníci chtějí, stejně jako jejich kolegové v Bavorsku zpřísnit pravidla tak, aby se chemicky neošetřené kmeny nebo ty s kůrou na železnici vůbec nedostaly. 

Jana Mračková VILDUMETZOVÁ, předsedkyně, Asociace krajů /ANO/ 
Ministerstvo zemědělství velmi úzce s kraji tuto otázku diskutuje i se zavázalo, že udělá právě všechno pro to, aby k tomu ošetření došlo. 

Antonín BRUŠTÍK, redaktor 
Podle Ministerstva zemědělství bude ochrana lesů ještě důslednější poté, co začne platit novela lesního zákona. To by mohlo být po prvním dubnu letošního roku. Antonín Bruštík a redakce, Česká televize.

 

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

ČTK: Lesní školky mění sortiment, obnovu lesů brzdí sucho

ČTK: Lesní školky mění sortiment, obnovu lesů brzdí sucho

Lesnictví

Hlasujte v anketě! Lesní školky mění v poslední době kvůli kůrovci sortiment. Výrazně se zvýšila poptávka po listnatých stromech, které lýkožrout smrkový nenapadá. Zároveň je...

Vysočina dá na podporu hospodaření v lesích dalších 50 mil. Kč

Vysočina dá na podporu hospodaření v lesích dalších 50 mil. Kč

Lesnictví

Žádosti o krajskou dotaci mohou lesníci podávat od 2. do 30. září. Zjara už kraj na stejný účel rozdělil 26 milionů korun, většinou plynuly na...

Evropská komise povolila dotaci pro vlastníky kůrovcových lesů

Evropská komise povolila dotaci pro vlastníky kůrovcových lesů

Lesnictví

Evropská komise odsouhlasila dotace pro české nestátní vlastníky kůrovcových lesů. V úterý 13. 8. to oznámil mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý, resort chce soukromým či...

KŮROVCOVÉ INFO: Vyhodnocení prvního rojení lýkožrouta smrkového

KŮROVCOVÉ INFO: Vyhodnocení prvního rojení lýkožrouta smrkového

Lesnictví

Projekt KŮROVCOVÉ INFO (KI) naplno běží už ve své čtvrté sezóně. Jak potvrzují výstupy projektu, na většině území je od roku 2016 zaznamenáván nárůst odchytů kůrovců...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby