Přihlásit

Šíření kůrovce z pokácených stromů (ČT 1)

Michal KUBAL, moderátor 
Vlaky jako jeden ze šiřitelů kalamity. Kůrovec se do lesů dostává zřejmě i z kmenůpokácených stromů přepravovaných po železnici. Na problém upozorňují města v česko-německém příhraničí, konkrétně Cheb začal kácet napadené stromy už i uvnitř městské zástavby. Podle radní ho do města přivezly právě vlaky z východní části země. 

Antonín BRUŠTÍK, redaktor 
Právě v Chebu je jedno z největších překladišť v Česku. Měsíčně tudy projedou tisíce kmenů i z oblastí postižených kůrovcovou kalamitou. 

Pavel CEKOTA, správce, Lesy města Cheb 
Mají ještě kůru a v té kůře můžeme najít larvičky lýkožroutů, můžeme tam najít i dospělce. Tady vidíte larvičky. 

Antonín BRUŠTÍK, redaktor 
Odsud se může škůdce dostávat do městských parků. První desítky napadených stromůměsto začalo kácet. K zemi padají desítky let staré stromy. A to nejen v Chebu. Podobný problém má také Aš. 

Jiří ČERVENKA, místostarosta Aše /ODS/ 
Kůrovcová hmota, která se převážela kamiony se šíří do těchto lesů. Druhou věcí je, že je zde železnice, po které se dopravujou také kmeny, které byly napadeny. 

Antonín BRUŠTÍK, redaktor 
Na Ašsku se za poslední rok množství napadených stromů kůrovcem ztrojnásobilo. Takhle vypadají místa po takzvaném kruhovém zásahu. Jsou to plochy, odkud museli dřevorubcipoškozené smrky vykácet. Aš kvůli škůdci prodělala přes 1 000 000 Kč. První škody počítá i Cheb. 

Jiří ČERNÝ, místostarosta Chebu /VPM/ 
Hledáme možnosti, jak to minimalizovat, ten problém. 

Antonín BRUŠTÍK, redaktor 
Chebští lesníci chtějí, stejně jako jejich kolegové v Bavorsku zpřísnit pravidla tak, aby se chemicky neošetřené kmeny nebo ty s kůrou na železnici vůbec nedostaly. 

Jana Mračková VILDUMETZOVÁ, předsedkyně, Asociace krajů /ANO/ 
Ministerstvo zemědělství velmi úzce s kraji tuto otázku diskutuje i se zavázalo, že udělá právě všechno pro to, aby k tomu ošetření došlo. 

Antonín BRUŠTÍK, redaktor 
Podle Ministerstva zemědělství bude ochrana lesů ještě důslednější poté, co začne platit novela lesního zákona. To by mohlo být po prvním dubnu letošního roku. Antonín Bruštík a redakce, Česká televize.

 

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Petr Král: Kalamitu u VLS musíme zmáknout

Petr Král: Kalamitu u VLS musíme zmáknout

Lesnictví

Ředitel Vojenských lesů a statků Petr Král komentoval žádost Lesnické práce o rozhovor s úsměvem a komentářem, že „lepší" období jsme si vybrat nemohli. Ve...

MZe slíbilo vyplácení podpory nestátním vlastníkům lesů do konce roku

MZe slíbilo vyplácení podpory nestátním vlastníkům lesů do konce roku

Lesnictví

Tři miliardy korun, o jejichž vyčlenění ze státního rozpočtu na boj s kůrovcovou kalamitou se vyjednává, by bylo podle ministerstva zemědělství možné uvolnit koncem roku...

Politici jednali na Vysočině o stavu a podpoře lesů

Politici jednali na Vysočině o stavu a podpoře lesů

Lesnictví

Ministr zemědělství Miroslav Toman uvedl na pracovním výjezdu vlády na Vysočinu 15. 5., že letos chce Ministerstvo zemědělství (MZe) podpořit správné hospodaření v lesích částkou...

U Bzence začalo rojení milionů chroustů maďalových

U Bzence začalo rojení milionů chroustů maďalových

Lesnictví

U Bzence na Hodonínsku začalo očekávané líhnutí milionů chroustů maďalových, jejich larvy v následujících letech poškodí kořenový systém stromů. Jen za poslední čtyři roky je...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby