logo Silvarium tisk

Jihlava 1. dubna (ČTK) - Šíření kůrovce v lesích na Vysočině pomáhá mapovat internetová aplikace. Systém Evidence kůrovce je v ostrém provozu zhruba rok. Aktivně ho využívají desítky odborných lesních hospodářů, zadávaná data sdílejí on-line s městy a krajem. ČTK to dnes sdělila mluvčí kraje Jitka Svatošová. Aplikaci vyvinul krajský odbor informatiky. Přístup do ní mají vybraní uživatelé.

Vysočina patří podle lesníků mezi části v ČR, které jsou poslední dobou nejvíc postižené kůrovcem. Situaci v tomto kraji podle nich zhoršuje vyšší podíl smrků a mnoho drobných majitelů lesů. Státu patří 39 procent.

Požadavky na podobu aplikace podle hejtmana Jiřího Běhounka (za ČSSD) vychází z konkrétních úkonů lidí v terénu. Kromě evidence kůrovcem napadených lesů a práce vykonávané v porostech systém umožňuje také generování analytických údajů a povinných hlášení. "Důležité na této aplikaci je on-line sdílení informací mezi lesními hospodáři a úřady, odstranění duplicit, úspora času a rychlý on-line přístup," uvedl.

Služby pro lesní hospodářství se podle kraje rozvíjejí například i formou přípravy speciálních hospodářských map, do kterých mohou odborní lesní hospodáři v terénu zaznamenávat on-line přes uživatelské rozhraní tabletu aktuální stav území.

Pro odborné lesní hospodáře podle mluvčí kraje nepředstavuje zadávání dat do systému povinnost, ale ulehčení práce, protože údaje nemusí ručně zapisovat. Dřív také musel lesní hospodář hledat, na jakém je pozemku, teď pozná parcelu i s daty o vlastníkovi na místě z tabletu, uvedla.

Hospodaření v lesích je majitel lesa povinen zajišťovat v součinnosti s odborným lesním hospodářem. Pokud vlastník lesa splňuje podmínku odborného vzdělání a praxe, může vykonávat činnost odborného lesního hospodáře sám.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Domníváte se, že lesnictví potřebuje nové přístupy založené na šlechtění lesních dřevin pro vyrovnání se se současnými problémy?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě