Přihlásit

Sibiř hoří, Sibiř tone. Za katastrofu může i mafie (Deník N)

Lesy na Sibiři ničí požáry přírodního původu, ale i ty způsobené člověkem. Mají zakrýt stopy po nelegální těžbě. Výnosy z ní míří často do soukromých rukou.

Dovolená, na kterou klienti bajkalského sanatoria Sagan Dali nedaleko Ulan Ude dlouho nezapomenou. V pondělí museli opustit objekt tak rychle, že si mnozí ani nestačili vzít všechny své věci.

„Hoří!" oznámil jim nervózní personál, „evakuace!" Vyděšení lidé byli převezeni do školy v sousední obci Sotnikovo. Důvodem jsou lesní požáry, které v oblasti už několik týdnů zuří a šíří se blíž a blíž k lidským obydlím.

Podle dat získaných z kosmického monitoringu zachvátil oheň na jihovýchodní Sibiři už přes 300 tisíc hektarů. Jak uvedla Irkutská správa hydrometeorologie, v nejbližších dnech bude nebezpečí vzniku požárů ještě vzrůstat.
Už nyní obyvatelé obcí a měst v Krasnojarském kraji a Irkutské oblasti cítí dým, a i když je Ministerstvo pro výjimečné situace ujišťuje, že jim nic nehrozí, nervozita stoupá.

Na vině jsou rozsáhlé požáry. Lidé mají zakázaný vstup do lesa. Záchranáři každé ráno zjišťují situaci – 12. července zaznamenali 25 rozsáhlých požárů, které zachvátily 13 tisíc hektarů. Povzbuzující na této zprávě zveřejněné na stránkách vedení oblasti je, že to má být o 4,7 tisíce hektarů menší plocha než počátkem týdne.

Za posledních 24 hodin se povedlo uhasit 15 požárů. Jenže další vznikají. Proč každý rok Sibiř hoří?

Existují například přirozené příčiny lesních požárů. „Každý rok hoří všude na zeměkouli – v Africe, Asii, na obou amerických kontinentech, v Austrálii," říká vědecký pracovník botanické zahrady Irkutské státní univerzity Viktor Kuzevanov.
Během milionů let se prý les přírodním požárům částečně přizpůsobil. Nebo dokonce podle vědce, který se sibiřským lesem zabývá celý život, „požár do jisté míry potřebuje". „V lese, který dlouho nehořel, se koncentruje příliš velké množství hořlavých materiálů. Kůra, suché větve, suchá tráva. Pokud tam dlouho nehořelo, množství hořlavého materiálu dosahuje kritické míry," tvrdí.

PETRA PROCHÁZKOVÁ

Celý článek najdete v Deníku N.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Nedělní vichřice způsobila v lesích škody menší než Sabine

Nedělní vichřice způsobila v lesích škody menší než Sabine

Lesnictví

Aktualizováno 25. 2. Vichřice, která v neděli 23. 2. a v noci na 24. 2. zasáhla Českou republiku, nadělala v lesích státního podniku Lesy ČR...

Vláda schválila koncepci státní lesnické politiky do roku 2035

Vláda schválila koncepci státní lesnické politiky do roku 2035

Lesnictví

Koncepci státní lesnické politiky, tedy základní strategii lesnictví, která bude reagovat na aktuální stav a situaci v lesích, dnes schválila vláda. Materiál se věnuje nejen...

Josef Vojáček: Jen blázen se nepoučí z chyb

Josef Vojáček: Jen blázen se nepoučí z chyb

Lesnictví

Jaký je aktuální rozsah kalamity u Lesů České republiky, jaká bude strategie ochrany lesa v letošním roce nebo jak bude vypadat lesnické i ekonomické hospodaření...

Komora soukromých lesů SVOL požaduje více financí do lesů

Komora soukromých lesů SVOL požaduje více financí do lesů

Lesnictví

16. valná hromada Komory soukromých lesů SVOL, která se konala ve čtvrtek 13. února 2020 v Jihlavě, znovu otevřela aktuální témata, která z pohledu soukromých...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby