Přihlásit

Sibiř hoří, Sibiř tone. Za katastrofu může i mafie (Deník N)

Lesy na Sibiři ničí požáry přírodního původu, ale i ty způsobené člověkem. Mají zakrýt stopy po nelegální těžbě. Výnosy z ní míří často do soukromých rukou.

Dovolená, na kterou klienti bajkalského sanatoria Sagan Dali nedaleko Ulan Ude dlouho nezapomenou. V pondělí museli opustit objekt tak rychle, že si mnozí ani nestačili vzít všechny své věci.

„Hoří!" oznámil jim nervózní personál, „evakuace!" Vyděšení lidé byli převezeni do školy v sousední obci Sotnikovo. Důvodem jsou lesní požáry, které v oblasti už několik týdnů zuří a šíří se blíž a blíž k lidským obydlím.

Podle dat získaných z kosmického monitoringu zachvátil oheň na jihovýchodní Sibiři už přes 300 tisíc hektarů. Jak uvedla Irkutská správa hydrometeorologie, v nejbližších dnech bude nebezpečí vzniku požárů ještě vzrůstat.
Už nyní obyvatelé obcí a měst v Krasnojarském kraji a Irkutské oblasti cítí dým, a i když je Ministerstvo pro výjimečné situace ujišťuje, že jim nic nehrozí, nervozita stoupá.

Na vině jsou rozsáhlé požáry. Lidé mají zakázaný vstup do lesa. Záchranáři každé ráno zjišťují situaci – 12. července zaznamenali 25 rozsáhlých požárů, které zachvátily 13 tisíc hektarů. Povzbuzující na této zprávě zveřejněné na stránkách vedení oblasti je, že to má být o 4,7 tisíce hektarů menší plocha než počátkem týdne.

Za posledních 24 hodin se povedlo uhasit 15 požárů. Jenže další vznikají. Proč každý rok Sibiř hoří?

Existují například přirozené příčiny lesních požárů. „Každý rok hoří všude na zeměkouli – v Africe, Asii, na obou amerických kontinentech, v Austrálii," říká vědecký pracovník botanické zahrady Irkutské státní univerzity Viktor Kuzevanov.
Během milionů let se prý les přírodním požárům částečně přizpůsobil. Nebo dokonce podle vědce, který se sibiřským lesem zabývá celý život, „požár do jisté míry potřebuje". „V lese, který dlouho nehořel, se koncentruje příliš velké množství hořlavých materiálů. Kůra, suché větve, suchá tráva. Pokud tam dlouho nehořelo, množství hořlavého materiálu dosahuje kritické míry," tvrdí.

PETRA PROCHÁZKOVÁ

Celý článek najdete v Deníku N.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Lesy ČR představily detaily tendru 2020+

Lesy ČR představily detaily tendru 2020+

Lesnictví

Státní podnik Lesy České republiky vyhlásí v pondělí 23. 9. tendr 2020+ na lesní práce a prodej dříví. Vezme v něm ohled na současnou mimořádnou...

Jan Václavík: Celý náš resort by měl vystupovat jednotněji

Jan Václavík: Celý náš resort by měl vystupovat jednotněji

Lesnictví

Lesnicko-dřevařská komora (LDK) zahájila svou činnost v roce 2014. Hlavní poslání komory bylo definováno jako hledání společných komplexních řešení problémů celého lesnicko-dřevařského sektoru. Od června...

Sněmovna schválila novelu lesního zákona

Sněmovna schválila novelu lesního zákona

Lesnictví

Aktualizováno 17. 9. Urychlit a zjednodušit boj s kůrovcovou kalamitou má novela lesního zákona, kterou 13. 9. schválila Sněmovna. Norma mimo jiné zavede pravidla pro...

Schvalování novely lesního zákona bylo odloženo

Schvalování novely lesního zákona bylo odloženo

Lesnictví

Aktualizováno 12. 9. 12:00 hod. Sněmovna o novele lesního zákona rozhodne asi nejdříve v pátek. Důvodem, proč dnes schvalování novely nedokončila, byl hlavně spor o...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby