Přihlásit

Sezona jarních požárů v Rusku vrcholí prý i kvůli koronaviru (ČTK)

Moskva 23. dubna (ČTK) - Izolace lidí na chatách kvůli koronaviru přiblížila vrchol sezony lesních požárů v Rusku, napsal dnes zpravodajský server Newsru.com. Požáry propukly v řadě oblastí dříve, než bývá obvyklé, dodal. Experti tento jev připisují i tomu, že kvůli protinákazovým omezením lidé odjeli na chaty, kde vypalují suchou trávu, a současně hodně hasičů bylo odvoláno k plnění sanitárních úkolů.

Množství lesních požárů se po vyhlášení zákazu vycházení kvůli nákaze zvětšilo přibližně o pětinu oproti loňskému roku, tvrdí Grigorij Kuksin z ruské pobočky nevládní organizace na ochranu přírody Greenpeace.

"Pokud je řeč o celém území, orientačně bych odhadl, že jsme na tom o 20 až 30 procent hůře než v předchozích letech. Už v březnu bylo více požárů, než bývalo v březnu za celou historii pozorování," uvedl.

Velké lesní a stepní požáry podle Greenpeace již zuří na jihu Sibiře, k čemu přispívá i vedro, sucho a prudký vítr. Příčinou bývá vypalování suché trávy, od které začínají hořet lesy a domy.

V Kemerovské oblasti na Sibiři dnes shořela podle agentury Interfax téměř celá ves Postnikovo. Hořelo podle hasičů 20 domů, oheň se ale obešel bez mrtvých a raněných. "Přijeli jsme do obchodu, ale ten taky shořel," vylíčil očitý svědek. Gubernátor slíbil pomoc, včetně dočasného ubytování lidí, kteří přišli o střechu nad hlavou.

Záchranáři dnes za pomoci vrtulníku Mi-8 dostali do bezpečí 36 lidí, které oheň obklíčil na jedné hoře v pohoří Altaj, uvedla agentura TASS.

S odhady, že sezona požárů začala o měsíc dříve než obvykle, souhlasí ředitel národního parku Jugra v Kalužské oblasti Viktor Grišenkov. "Je sucho, lidé vypalují trávu a oheň někdy přeskočí i na vesnice. V této sezoně jsme měli už 250 požárů, postihlo to skoro 2000 hektarů," řekl.

Podle Greenpeace minulý týden hořely ruské lesy na ploše 930.000 hektarů, což je větší rozloha než má například Jihomoravský kraj. Většina požárů se však odehrávala mimo pozornost úřadů, oficiálně hořelo jen 15.900 hektarů lesa. Údaje z monitorování za pomoci družic ale potvrzovaly údaj Greenpeace, poznamenal Newsru.com. Například v evropské části Ruska podle úřadů lesy nehoří, ale podle monitoringu z vesmíru v Smolenské oblasti hoří 19.700 hektarů a v Brjanské 17.600.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

VLS na Olšině slavnostně otevřely novou naučnou stezku

VLS na Olšině slavnostně otevřely novou naučnou stezku

Lesnictví

Ve čtvrtek 9. 7. Vojenské lesy a statky ČR (VLS) slavnostně otevřely nové návštěvnické středisko Olšina s naučnou stezkou, které mohou nově využívat návštěvnici i...

Lesnická práce pořádá LETNÍ SOUTĚŽ!

Lesnická práce pořádá LETNÍ SOUTĚŽ!

Lesnictví

Lesnická práce pořádá LETNÍ SOUTĚŽ! Zodpovězte správně otázky v soutěžním formuláři a budete zařazeni do slosování o spoustu zajímavých cen.Soutěžit můžete od 1. 7. do...

Vláda schválila novelu zákona o myslivosti

Vláda schválila novelu zákona o myslivosti

Lesnictví

Aktualizováno. Úřady nebudou muset každých pět let nechávat vypracovávat posudky, aby se zjistilo, kolik má být v honitbě zvěře. Tuto povinnost, která ale zatím nezačala...

Vláda schválila vyšší příspěvky pro vlastníky lesů včetně Lesů ČR

Vláda schválila vyšší příspěvky pro vlastníky lesů včetně Lesů ČR

Lesnictví

Na podporu lesního hospodářství by měl stát od příštího roku přispívat o 2,5 miliardy korun více než letos, kdy je to 1,15 miliardy korun. Peníze...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR DECATHLON

Naše další weby