logo Silvarium tisk
Název: Seznam UNESCO se rozrostl. I o pralesy
Zdroj: Hospodářské noviny
Datum: 29.06.2007
Autor: (čtk, luc)
Rubrika: ze zahraničí

NADTITULEK: OCHRANA PAMÁTEK

Pralesy se staly šestou slovenskou památkou zapsanou na seznam světového dědictví.

Konference Výboru pro světové kulturní dědictví UNESCO včera na zasedání v novozélandském Christchurchi rozhodla zařadit karpatské bukové pralesy na prestižní seznam výjimečných světových přírodních a kulturních památek.

Mimo to se na seznam nově dostala též světoznámá budova opery v australském Sydney či irácké historické město Sámarra.

Oblast bukových pralesů na seznam UNESCO společně nominovaly Slovensko a Ukrajina. Čtyři lokality jsou na území Slovenska - tři v národním parku Poloniny a jedna v Chráněné krajinné oblasti Vihorlat.

Podle slovenského ekologa Erika Baláže je pralesová oblast v Poloninách a Vihorlatu výjimečná tím, že tamní fauna a flóra je velmi citlivá na zásah člověka.

"Jsou to například houby či hmyz, které ke své existenci potřebují hnijící dřevo," řekl agentuře ČTK Baláž.

Výbor v Christchurchi během středy a čtvrtka přidal na seznam vedle slovensko-ukrajinského přírodního komplexu dalších čtrnáct nových položek. Je mezi nimi též slavná mušlovitá budova sydneyské opery, kterou navrhl dánský architekt Jörn Utzon. Budova, dlouhá 183 metrů a 118 metrů široká, která se v nejvyšším bodě tyčí do výšky 67 metrů nad hladinou moře, je podle vyjádření výboru "výraznou architektonickou památkou 20. století".

Severoirácká Sámarra se na seznamu kulturního a přírodního dědictví podle výboru ocitla díky svému historickému a archeologickému významu.

Ve městě se mimo jiné nachází též tzv. Zlatá mešita, která patří k nejposvátnějším poutním místům šíitských muslimů. Mešita byla letos 13. června vážně poškozena pumovým atentátem.

Konference v Christchurchi mešitu zároveň zapsala na seznam ohrožených památek.

Výbor organizace UNESCO rozhodl též o zařazení Národního parku Teide na největším ostrově Kanárských ostrovů Tenerife, kterému dominuje sopka Teide o výšce 3178 metrů - tedy třetí největší sopečná struktura světa.

Na seznam se dostaly další památky v Japonsku, Číně, Indii, Turkmenistánu, Jižní Africe, Namibii a na Madagaskaru.

Za ohrožené přírodní dědictví byly označeny ekvádorské Galapážské ostrovy kvůli přemíře turistického ruchu či národní park Niokolo-Koba v Senegalu, kde se nyní plánuje výstavba přehrady, která by značnou část parku zaplavila.

UNESCO také na svém zasedání na Novém Zélandu doplnilo oficiální název nechvalně známého koncentračního tábora v Osvětimi o charakteristiku "německý nacistický koncentrační a vyhlazovací tábor".

Vyhovělo tak žádosti Polska, které se cítilo poškozováno zkratkovitým označováním tábora v zahraničních médiích jako "polská Osvětim" a podobně, které v rozporu s historickými skutečnostmi nechtěně navozovaly, že tábor vybudovalo Polsko.

Místa připsaná na seznam UNESCO
  světoznámá budova opery v australském Sydney
 karpatské bukové pralesy na území Slovenska a Ukrajiny
 irácké historické město Sámarra s posvátnou Zlatou mešitou
 národní park Teide na největším ostrově Kanárských ostrovů Tenerife
 stříbrný důl Iwami Ginzan na japonském ostrově Honšú
 Červená pevnost na břehu posvátné řeky Jamuny v Indii
 partské opevnění Nisa v Turkmenistánu s pozůstatky města ze 3. století př. n. l.
 francouzské městečko Bordeaux
 1800 opevněných věžových domů v čínské provincii Kuantung
 horský pouštní region Richtersveld v Jihoafrické republice a další
    Zdroj - BBC

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Pokládáte zřizování NP na Křivoklátsku za ideální způsob ochrany tamní přírody?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě