Přihlásit

Šestá etapa vyčištění Bořího lesa zůstala nedokončená (ČTK)

Břeclav 2. prosince (ČTK) - Šestá etapa čištění Bořího lesa u Břeclavi od munice zůstala nedokončená. Po najaté firmě totiž zůstala munice, Lesy ČR jí vypověděly smlouvu, zvažují právní kroky, řekla dnes ČTK mluvčí státního podniku Eva Jouklová. Firma se závěry Lesů ČR nesouhlasí, je připravena na soudní spor. V lese byly tisíce kusů munice, kterou zde rozmetal výbuch továrny Muna na konci druhé světové války.

Municí bylo v lese zasaženo asi 750 hektarů. Odborníci v minulosti vyčistili 250 hektarů, od roku 2015 se v etapách čistí zbytek. Pracovaly na tom dvě společnosti, a to Borgata, u které bylo podle mluvčí vše v pořádku, a MPK net. Borgata prováděla první, druhou, třetí a pátou etapu čištění, MPK net uspěla ve veřejné zakázce na čtvrtou a šestou etapu, kterou však už nedokončila. Lesy ČR totiž nechaly v namátkově vybraných místech provést dva kontrolní průzkumy, zda na už vyčištěném území nějaká munice po firmě nezůstala.

"Při jednom z průzkumů bylo nalezeno několik kusů munice. Firmě MPK net, která území asanovala, jsme tedy vypověděli v průběhu šesté etapy smlouvu a uplatnili jsme slevu z ceny díla," uvedla mluvčí.

Šestá etapa počítala s vyčištěním asi 50 hektarů plochy, firma vyčistila asi 38 hektarů, než byla smlouva vypovězena. Zakázka byla podle mluvčí za zhruba šest milionů korun, státní podnik ale uplatnil slevu z ceny, šlo o statisíce korun, které najaté firmě Lesy ČR nezaplatily.

"Aktuálně prověřujeme kvalitu všech odvedených prací a z případných dalších zjištěných nedostatků vyvodíme právní důsledky," uvedla mluvčí.

Společnost MPK net s vypovězením smlouvy nesouhlasí. "Přišla kontrola, která se několik etap před tím neprováděla. Přišla do míst, která byla velmi zvláštní a shodou okolností se tam našla nějaká munice, kterou jsme tam údajně nechali my. Tvrdíme, že tam nic takového nebylo a jsme připraveni na soudní spor. Uděláme vše pro to, abychom očistili své jméno," řekl ČTK hlavní pyrotechnik společnosti Pavel Kupec. Podle něj je problém ve smlouvě, kdy se předá vyčištěný úsek, pak je deset dní na odvolání a následně už je dotyčný prostor veřejně přístupný, nehlídaný, což je podle Kupce kámen úrazu. Munici tam podle něj mohl dát či pohodit kdokoliv, včetně amatérských hledačů.

Státní podnik nyní chystá zakázku sedmé etapy. Zda bude nedodělaný zbytek šesté etapy vypsán jako sólová zakázka, či bude v rámci sedmé etapy, ještě podle mluvčí není známo. Celkem by mělo vyčištění lesa přijít na 50 milionů korun, je rozčleněno na deset etap a hotovo by mělo být v roce 2023.

Nacisté měli za druhé světové války v Bořím lese továrnu Muna. Při osvobozování se ji sovětská armáda rozhodla zlikvidovat a vyhodila ji do povětří. Výbuch rozmetal munici na 750 hektarech.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Vánoční stromek: od kuriozity k symbolu Vánoc

Vánoční stromek: od kuriozity k symbolu Vánoc

Lesnictví

Bez vánočního stromku si dnes těžko dovedeme představit oslavy vánočních svátků. Propojení Vánoc a ozdobeného stromku, propojení městských i venkovských domácností s lesy a přírodou...

SVOL: smrk by měl v obnově lesů hrát i dál důležitou roli

SVOL: smrk by měl v obnově lesů hrát i dál důležitou roli

Lesnictví

Hlasujte v anketě! Jak uvedlo 12. 12. 2019 Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů (SVOL) na tiskové konferenci, smrk ztepilý je dřevinou, která by měla...

Darujte pod stromeček předplatné Lesnické práce nebo Světa myslivosti!

Darujte pod stromeček předplatné Lesnické práce nebo Světa myslivosti!

Lesnictví

Předvánoční čas je ideální dobou pro obnovení předplatného odborného časopisu Lesnická práce nebo časopisu pro přátele myslivosti a přírody Svět myslivosti. Staňte se našimi čtenáři...

Rajonizace lesů kvůli kůrovci se rozšiřuje do dalších oblastí

Rajonizace lesů kvůli kůrovci se rozšiřuje do dalších oblastí

Lesnictví

Ministerstvo zemědělství (MZe) opět rozšířilo počet území mimořádně zasažených kůrovcem v České republice. Pro takto vymezené zóny bude platit možnost odkladu zalesnění až na pět...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby