Přihlásit

Sčítání škod ještě nekončí (Děčínský deník)

Autor: JOSEF SUK
Rubrika: titulní strana

Děčínsko/Část Hřenska se v noci stále ještě topí ve tmě. Vichřice Emma totiž na nábřeží zbortila jeden z tamních stožárů a zpřetrhala vedení veřejného osvětlení. Není to ale jediná škoda po víkendovém řádění přírodního živlu. Ten poničil také střechu, okapy a komín na budově obecního úřadu. "Pojišťovně jsme zatím nahlásili škody na obecních objektech za zhruba sto tisíc korun. K tomu ještě přibudou některé další majetkové újmy hlavně na naší hasičské zbrojnici. Z její střechy vichr odnášel tašky," rekapituloval starosta Josef Černý. Starosti s opravou střech, na které padaly ze skalních svahů vyvrácené stromy, budou mít v Hřensku ještě majitelé několika dalších objektů. "Ještě zatím přesně nevíme, jak vypadá situace v soutěskách řeky Kamenice. Tam také padaly stromy, ale na kontrolu nebyl čas. Museli jsme se zaměřit hlavně na úklid v obci, kde se povalovaly větve a další nepořádek," připomněl další trable hřenský starosta. Emma na Děčínsku neřádila s takovou intenzitou, jako loňský lednový orkán Kyrill.

Celková bilance způsobených škod se přesto bude pohybovat v desítkách milionů. Pojišťovací ztráty už mnohde sečetli, jinde tak teprve musí učinit. "V děčínském regionu jsme zatím zaznamenali 88 škodných událostí," uvedl včera mluvčí České pojišťovny Václav Bálek. Zřejmě to nebude konečné číslo a hlášení dalších událostí pojišťovna ještě očekává.

"Ze zkušeností je už nyní jasné, že další vlna volajících klientů se objeví po nadcházejícím víkendu, během kterého přijedou zkontrolovat své nemovitosti chalupáři a chataři," dodal Václav Bálek. Podobně tomu bude zřejmě v případě Kooperativy a některých dalších pojišťoven, u kterých se o náhradu způsobených škod budou ještě hlásit nejen majitelé rodinných domů, ale i podnikatelé, firmy a obce. Emma pustošila i lesy na Děčínsku. Zřejmě nejvíce v oblasti Šluknovska, kde v porostech rumburské správy Lesů České republiky popadalo asi sedm tisíc kubíků dřeva.

"Hodně starostí budeme mít v oblasti Dobrné a přilehlých lokalitách," popisoval ztráty v jižní části regionu šéf děčínské správy republikových lesů Jiří Toms. Lesníky tak v dalších týdnech čeká odstraňování stovek až několika tisíc kubíků kalamitního dřeva. Mnohde je ale terén značně podmáčený a nedá se tam s těžkou technikou vyjet. Pracovníci těžebních firem proto ještě čekají na zlepšení terénních podmínek.

"Nejprve jsme se museli vypořádat s uklízením popadaných stromů z turistických stezek a lesních cest, pak přijde na řadu odstraňování dalších škod," informoval Tomáš Salov, mluvčí Národního parku České Švýcarsko. V tamních lesích spadly stovky stromů, podle stávajících odhadů jde o polomy v celkovém objemu asi dva a půl tisíce kubíků dřeva. Oproti loňské kalamitě je to asi o tisíc kubíků méně.

"Ty těžební práce se nedají právě vzhledem k nepříznivým podmínkám uspěchat. K intenzivnějším zásahům přikročíme asi tak za dva týdny, možná i za delší dobu," vysvětlil vedoucí lesní správy národního parku Robert Mareš. Připomněl, že mezi nejpostiženější lokality v Českém Švýcarsku patří revír Růžák v oblasti Kamenické Stráně, kde spadlo asi čtyři sta kubíků dřeva. Ještě o šest set kubíků větší ztráty nastaly na Mezné, především v okolí Zámečku.

"Navzdory následkům větrné kalamity musíme respektovat naléhavost a posloupnost jednotlivých činností. Zatím k nejpotřebnějším zásahům patří těžba v porostech, kde hrozí rozšíření kůrovce. Pak se soustředíme na likvidaci kalamitního dřeva," dodal šéf lesníků národního parku.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Lesnická práce pořádá LETNÍ SOUTĚŽ!

Lesnická práce pořádá LETNÍ SOUTĚŽ!

Lesnictví

Lesnická práce pořádá LETNÍ SOUTĚŽ! Zodpovězte správně otázky v soutěžním formuláři a budete zařazeni do slosování o spoustu zajímavých cen.Soutěžit můžete od 1. 7. do...

Vláda schválila novelu zákona o myslivosti

Vláda schválila novelu zákona o myslivosti

Lesnictví

Aktualizováno. Úřady nebudou muset každých pět let nechávat vypracovávat posudky, aby se zjistilo, kolik má být v honitbě zvěře. Tuto povinnost, která ale zatím nezačala...

Vláda schválila vyšší příspěvky pro vlastníky lesů včetně Lesů ČR

Vláda schválila vyšší příspěvky pro vlastníky lesů včetně Lesů ČR

Lesnictví

Na podporu lesního hospodářství by měl stát od příštího roku přispívat o 2,5 miliardy korun více než letos, kdy je to 1,15 miliardy korun. Peníze...

MZe: listnáčů se v roce 2019 vysadilo třikrát více než smrku

MZe: listnáčů se v roce 2019 vysadilo třikrát více než smrku

Lesnictví

Loni vysázeli lesníci v českých lesích rekordních 111,6 milionů listnáčů, zatímco smrků bylo 36,1 milionů sazenic (v roce 2018 bylo vysázeno 74 milionů listnáčů a...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR DECATHLON

Naše další weby