logo Silvarium tisk

Lesní správa v Třebíči přišla se zajímavým nápadem. Oslovila veřejnost a dobrovolnické organizace, aby se na vybraných lokalitách na Třebíčsku pustili do sběru žaludů. Z těchto plodů pak lesníci vypěstují malé semenáčky, které za rok vysadí na holiny, jež zbyly po stromech napadených kůrovcem.

„Před časem jsme měli besedu pro lidi z Třebíčska o suchu a jeho dopadu na lesní hospodářství. Viděl jsem, že veřejnost má zájem o les a jeho obnovu. Proto jsem vyzval veřejnost a občanská sdružení, zda by nám pomohli se sběrem žaludů," vysvětluje Aleš Rusek, vedoucí Lesní správy Třebíč.

Podle něj bude totiž o semenáčky listnatých stromů do budoucna ze strany lesníků obrovský zájem.
„Je celospolečenský požadavek, aby se sázelo méně smrků. Zároveň se připravuje vyhláška, která jejich výsadbu omezí. Navíc oblastí postižených suchem a kůrovcem je opravdu hodně a bude potřeba většího množství sadebního materiálu. Z toho soudíme, že bude velký požadavek po listnáčích, ale zároveň nebude dost sazenic," domnívá se Rusek.

První hromadný sběr plodů dubu zimního se uskuteční už tuto neděli v lokalitě poblíž Slavětic na Třebíčsku. „Očekávám, že se sejde kolem 50 i více lidí a zkusíme za odpoledne sesbírat co nejvíc žaludů," plánuje Aleš Rusek. Sběrače nasměrují na konkrétní místa

Do dobrovolnické akce se zapojila třeba Rada dětí a mládeže Kraje Vysočina. „S Lesy České reopubliky spolupracujeme dlouhodobě, ale tohle je první akce tohoto druhu, kterou děláme," říká předseda rady Jan Burda.
Žaludy, ze kterých se potom vypěstují semenáčky, ovšem není možné sbírat jen tak kdekoli. Lesní správa má pro to určené speciální oblasti.

„Jsou to uznané porosty, které mají genetický předpoklad pro budoucí zdárný růst. Sesbírané žaludy musí pocházet právě z těchto míst. Sběrače do těchto oblastí cíleně směřujeme," popisuje Rusek.

Žaludy se poté předají do centrálního semenářského závodu v Týništi nad Orlicí, který semena speciálně před sadbou ošetří.
„Následně je prodává zájemcům do lesních školek. Ze semen se buď vypěstuje obalovaná sadba, která vyroste během jednoho roku a na podzim se už může vysadit. Nebo se s nimi osází záhony. V tomto případě trvá tři roky, než se přistoupí k výsadbě v lesích," dodává Rusek s tím, že by v příštím roce na podzim z těchto žaludů chtěli osázet až 300 hektarů lesa. U Telče mají pod buky plachty pro sběr bukvic

Plody listnatých dřevin sbírá vehementně i Lesní správa Telč. „Máme navázanou dobrou spolupráci se základními školami. Kromě žaludů, sbíráme i semena břízy a javoru. Aktuálně máme třeba napnuté pod buky plachty pro sběr bukvic," připomíná lesní správce František Vala z Lesní správy Telč. Uznaných lokalit pro sběr semen a plodů mají kolem čtyřiceti.
Kůrovec letos silně ničí lesy na Vysočině. Odhaduje se, že příští rok bude třeba na Vysočině vytěžit pět milionů kubických metrů kůrovcového dříví. Stejný objem napadené dřevní hmoty se loni vytěžil v lesích všech vlastníků v zemi.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Může Vám být aplikace ClimRisk užitečná při Vaší péči les?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě