logo Silvarium tisk

V zámecké oboře v Cholticích u Přelouče vrčí v těchto dnech motorové pily. Do chráněné rezervace nastoupili dřevorubci a kácí a prosvětlují les. K zemi má jít až sto vzrostlých modřínů.

Některé z nich se dožily sta let, nejsou ale v dobrém stavu a Choltice chtějí vytěžené dřevo zpeněžit.Podle starosty Choltic Tomáše Bolka z hnutí Starostové a nezávislí trpí modříny a smrky v mnoha případech plísní a vnitřními poruchami. V horní části obory v přírodní rezervaci jsou na několika místech vidět kmeny pokácených stromů. „Na toto je povolení, řekněme, na deset let dopředu a říká se tomu odborně plán péče, který byl schvalován v minulých letech," doplnil starosta. Modříny ustoupí vzácnějším listnáčům. Ochránci přírody s kácením modřínů problém nemají. Na 70hektarové oboře jsou nejcennější listnáče – prastaré duby, platany a habry. Jsou domovem chráněného brouka páchníka hnědého. Právě kvůli němu je obora na seznamu evropsky významných lokalit. „Z hlediska odborného přístupu to je spíše pozitivní, protože ty vzácné druhy, které se tam vykytují, jsou spíše vázány na listnaté stromy. Po kácení modřínů tam budou sázeny právě duby a buky, takže ten budoucí stav z hlediska ochrany přírody bude lepší, než je v současné době," řekl šéf Agentury ochrany přírody a krajiny ČR Vlastimil Peřina.Cílem je, aby po druhé světové válce desítky let neudržovaná obora získávala zase původní vzhled. „My postupně po malých kouskách přistupujeme k tomu prosvětlování, odlehčování a k uvolňování lesního pásma tak, aby jednotlivé stromy měly dostatek světla," dodal Tomáš Bolek. I Nelson Mandela našel zámek Choltice. I kvůli tomu musí teď dřevorubci postupovat tak, aby těžba nepoškodila území. „Pak mají za povinnost, pokud tady budou vyjeté koleje, to po sobě uklidit. Ta obora bude bez problémů dál sloužit návštěvníkům. Řekl bych, že během půl roku tady nikdo nepozná, že něco dělo," říká starosta.Těžba tady v oboře potrvá do konce března letošního roku. Peníze za prodej dřeva ale městys zpátky investuje do nové výsadby. Půjde hlavně o původní dřeviny.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký podíl na obnově u vás tvoří přirozená obnova?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě