Přihlásit

S kůrovcem prohráváme, ale každá kalamita pomine, říká šéf lesáků (regiony.impuls.cz)

Kvůli kůrovci vytěží Lesy města Brna, největší městský podnik v Česku starající se o lesy, třikrát více dřeva než před dvěma lety. Hospodaření firmy sice zůstává v plusu, do budoucna však ředitel Jiří Neshyba čeká problémy.

„Je možné, že se v příštích letech budeme muset obrátit na město, protože nebudeme mít příjem z prodeje dřeva," prohlásil ředitel, který letos musel investice seškrtat na polovinu.

- Když to vezmu sportovní terminologií, jaký je stav zápasu vy versus kůrovec?
V tuto chvíli jako lesáci hodně prohráváme. Přemnožení nejen v našich lesích je razantní, na což lesníci nebyli schopni reagovat. Možná někteří z nás mohli být zodpovědnější, a kdybychom více pracovali v lese, mohli jsme tempo této kalamity zpomalit.

- Zanedbali jste tedy něco i vy jako Lesy města Brna?
Troufnu si říci, že ne, ale je tady spousta menších i větších vlastníků, kteří na ten stav rezignovali, kůrovcové dříví nevyhledávali a včas nezpracovávali, čímž se kůrovec přemnožil. Nemáme navíc jen jedno rojení a jedno napadnutí stromu, ale brouk vylétne až čtyřikrát a množí se geometrickou řadou. Normálně by se strom bránil zalitím kůrovce smůlou, ale v období sucha je oslabený, obrana není možná.

Celý článek najdete zde.

Komentáře   

+10 # BIRKE 2019-11-11 12:53
Šéf lesáků , který na otázku jestli nĕco zanadbal , odpoví troufnu si říci ne , tak ten patří do ústavu pro choromyslné .
Zanedbal určitě to že , vyhnal z lesa těžâky koně a traktory , vsadil na lacinou harvestorovou technologii . My Vàs nepotřebujeme máme harvestory , tak to probíhalo posledních cca 20 let . Vyhnali z lesa lidi co mohli dělat taky pro malé vlastníky lesa , a dopadlo to tak jak dopadlo .
+6 # Starý 2019-11-11 13:59
Tak, tak. Tak jako šéf lesáků, mluví ten kdo má harverstory, dotace na ně a na lesnickou techniku a i možnost mít stálé lidi.
Malý vlastník, ten může jen rezignovat v tomto bordelu.
+5 # BIRKE 2019-11-11 14:56
Jo , znám případ kdy nastoupil do vedoucí funkce u majetků kláštera Želiv , měl harvestorové technologie , jeden uzel pak druhej snad se jmenoval Urbánek . Byli jsme jako parta traktor těžař , porosty okolo řeky Želivky , stráně terény na traktor. Jo my se ozveme nám bulo řečeno . Neozval se nikdo , podzim roku 2017 přišel Orkán Herwert , kůrovec se množil a Closter vedení kácelo mýťáky jelikož potřebovalo vedení prachy za syrové dřevo . Teď maj sežráno skoro vše ze 1700 ha co dostali zpět .

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

SVOL: smrk by měl v obnově lesů hrát i dál důležitou roli

SVOL: smrk by měl v obnově lesů hrát i dál důležitou roli

Lesnictví

Hlasujte v anketě! Jak uvedlo 12. 12. 2019 Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů (SVOL) na tiskové konferenci, smrk ztepilý je dřevinou, která by měla...

Darujte pod stromeček předplatné Lesnické práce nebo Světa myslivosti!

Darujte pod stromeček předplatné Lesnické práce nebo Světa myslivosti!

Lesnictví

Předvánoční čas je ideální dobou pro obnovení předplatného odborného časopisu Lesnická práce nebo časopisu pro přátele myslivosti a přírody Svět myslivosti. Staňte se našimi čtenáři...

Rajonizace lesů kvůli kůrovci se rozšiřuje do dalších oblastí

Rajonizace lesů kvůli kůrovci se rozšiřuje do dalších oblastí

Lesnictví

Ministerstvo zemědělství (MZe) opět rozšířilo počet území mimořádně zasažených kůrovcem v České republice. Pro takto vymezené zóny bude platit možnost odkladu zalesnění až na pět...

Lesnické instituce zaslaly otevřený dopis ministru Brabcovi kvůli douglasce

Lesnické instituce zaslaly otevřený dopis ministru Brabcovi kvůli douglasce

Lesnictví

V souvislosti s přestřelkou týkající se využití douglasky v našich lesích, která se v posledních dnech udála v českých médiích, zaslalo Sdružení vlastníků obecních a...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby