Přihlásit

Rychlebské stezky ničí kůrovec (5plus2)

Ráj bikerů není jedinou atrakcí v Jeseníkách, která se kvůli kůrovcové kalamitě a kácení stromů potýká se značnými problémy.

JESENÍKY / Kůrovec, který v řadě lokalit na severu Moravy ve velkém ničí smrky, se nevyhýbá ani turisticky hojně navštěvovaným atrakcím. Starosti teď brouk dělá například lesníkům v Rychlebských horách – a spolu s nimi také provozovatelům proslulých Rychlebských stezek, které jsou vyhledávané bikery z Česka i ze zahraničí. Kvůli kácení napadených stromů musí trasy vedoucí v místech bývalých loveckých chodníků uzavírat a vytyčovat náhradní.
„Kůrovcová kalamita nás zásadně omezuje už druhým rokem," postěžoval si šéf Rychlebských stezek Pavel Horník. Podle něj to letos zatím nevypadá, že by museli najednou vyřadit z provozu většinu stezek. „Bude to tak maximálně do deseti dvaceti procent," odhaduje.

Provoz tratí řeší s lesníky

Rychlebské stezky mají kolem stovky kilometrů, z toho vybudovaných tras pro bikery je necelá polovina. Horník upozorňuje, že vzhledem k obtížím v lesích spojeným s přemnoženým kůrovcem a polomy se letos síť vzájemně propojených trailů nebude rozšiřovat: „Soustředíme se na to, abychom po těžbě stezky vyčistili, opravili a aby byly znovu provozuschopné," vysvětluje.
Provozovatelé oblíbené atrakce si uvědomují, že je potřeba kůrovcové dřevo dostat co nejrychleji z lesů, lesníkům proto vycházejí vstříc. „Máme perfektní spolupráci s Lesy ČR. Vždy nás s předstihem informují o tom, ve kterých místech se bude kácet. My pak podle toho vyhodnotíme situaci, zastavíme provoz na jednotlivých tratích a vytyčíme objížďky. Věřím, že se nám podaří zvládnout situaci tak, aby se dal vyřazený úsek vždy nějak objet," plánuje Horník.
Dřevorubci nyní podle něj dokončili těžbu v blízkosti části sekce nazvané Superflow a měla by se tak pro bikery co nejrychleji znovu zprovoznit.
POKRAČOVÁNÍ NA STRANĚ 2

Rychlebské stezky ničí kůrovcová kalamita
DOKONČENÍ ZE STRANY 1

Horník varuje bikery, že by rozhodně neměli do uzavřených úseků vjíždět. Je to velmi riskantní, hrozí vážná zranění včetně ohrožení života," zdůraznil.
Uzavírky tras se budou průběžně přesouvat a měnit podle toho, kde lesníci zrovna naplánují kácení. Než bikeři vyrazí do terénu, měli by si tak zkontrolovat, jak to se sjízdností Rychlebských stezek aktuálně vypadá. Nejnovější informace najdou na webu rychlebskestezky. cz, na Facebooku či v tamním infocentru. Problémy s kůrovcem však mají i další provozovatelé turisticky oblíbených atrakcí v Jeseníkách, ve střehu jsou nyní také lanová centra.

V Bozeňově zrušili lanové centrum

V areálu Bozeňov museli loni na podzim kvůli napadení kůrovcem zrušit lanové centrum v korunách smrků. „Lanové centrum nám samozřejmě chybí, i když máme řadu dalších atrakcí. Plánujeme stavbu nového, které už nebude v korunách smrků, protože to by bylo vzhledem k šíření kůrovce velmi riskantní. Chceme ho postavit na opracovaných kůlech," vysvětlil jednatel areálu Juraj Jánošík.
Boj s hmyzím škůdcem svádí rovněž Adrenalin Park v České Vsi na Jesenicku. „Napadené stromy kácíme a lanové prvky přestavujeme. Letos to ještě zvládneme bez omezení provozu, ale může se stát, že za pár let už nebudou vhodné stromy, na které bude možné lanové prvky umístit," sdělil vedoucí areálu Jan Glombíček. V okolí se totiž nacházejí pouze smrky.

Kácí se na řadě míst v Jeseníkách

Lesy ČR s provozovateli privátních atrakcí, značených tras a areálů uzavírají smlouvy o provozu, jejichž součástí je povinnost informovat o překážkách, které brání jejich bezpečnému užívání. „V Olomouckém kraji jich máme uzavřeno 18, jsou mezi nimi právě i Rychlebské stezky nebo Bikepark v Koutech nad Desnou či stezky Grafenberk v Jeseníku a okolí," vypočítala mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová.
„Jejich provozovatelé pak společně s Lesy ČR o omezeních či zákazech vstupu informují veřejnost všemi dostupnými cestami," vysvětlila.
Velké kácení se kromě Rychlebských stezek aktuálně dotýká i turisticky hojně navštěvovaných lesů v oblasti Bradla či v okolí Rabštejna. „Naší povinností jako každého lesního hospodáře je učinit maximum pro zamezení šíření škůdců, což vede k mnoha omezením týkajícím se vstupu. Proto prosíme veřejnost o trpělivost a toleranci," uzavřela Jouklová.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

SVOL: populismus Hnutí Duha v boji proti suchu nepomůže

SVOL: populismus Hnutí Duha v boji proti suchu nepomůže

Lesnictví

Ministerstvo zemědělství poslalo do meziresortního připomínkového řízení novelu vyhlášky, která mj. určuje druhovou skladbu lesů. Vyjádření Hnutí Duha o absolutním selhání ministerstva podle SVOL ukazuje...

Čti dál
Adjunktem na léto: výzva Lesů ČR pro studenty lesnických škol

Adjunktem na léto: výzva Lesů ČR pro studenty lesnických škol

Lesnictví

Studenti středních a vysokých lesnických škol se letos v létě mohou stát na zkoušku adjunkty podniku Lesy ČR. Vyzkouší své znalosti v praxi, pomohou na kalamitních revírech...

Čti dál
Lesnický think tank navrhuje změny a opatření pro zvládnutí kalamity

Lesnický think tank navrhuje změny a opatření pro zvládnutí kalamity

Lesnictví

CZECH FOREST think tank vydal 23. 5. 2018 tiskovou zprávu, která představuje tuto iniciativu široké veřejnosti a uvádí některé návrhy opatření, které by podle názoru...

Čti dál
MZe předložilo návrh vyhlášky o OPRL a vymezení HS

MZe předložilo návrh vyhlášky o OPRL a vymezení HS

Lesnictví

Ministerstvo zemědělství předložilo do vnějšího připomínkového řízení návrh vyhlášky o zpracování oblastních plánů rozvoje lesů a o vymezení hospodářských souborů. Návrh vyhlášky byl připravován ve...

Čti dál

23°C

ČR - aktuální počasí

Přev.zataženo

Vlhkost: 55%

Vítr: 11.27 km/h

  • 28 Kvě 2018 28°C 15°C
  • 29 Kvě 2018 27°C 15°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK PEFC Lesnicko-dřevařská komora ČR

Naše další weby