Přihlásit

Rusavská přehrada v kritickém stavu (kromerizsky.denik.cz)

Již několik desetiletí leží na hranici okresu Kroměříž za obcí Rusava vodní nádrž. Od svého vzniku, kdy ji pro své zaměstnance postavili Přerovské strojírny, až do dnešních dnů, se zde jezdí lidé koupat. Během tohoto roku však naznal ráz přehrady značného rozdílu.

"Výrazný pokles vody zmenšil nejen objem, ale také rozlohu. Řešení problému, který ohrožuje život i některým vzácným tvorům žijícím ve vodě a na jejich březích, se zdá být v nedohlednu.
Do celé problematiky totiž vstupují dva subjekty.

„Já, respektive společnost DACH, s.r.o., je majitelem pozemků okolo přehrady a pod ní," řekl Milan Svoboda, jednatel a společník firmy. „Majitelem vodní plochy jsou Lesy ČR, které se mají o nádrž starat," pokračoval Svoboda.
Jeho slova potvrdila i tisková mluvčí Lesů ČR.

„Jako řádný hospodář nemůžeme investovat do stavby, která stojí na cizích pozemcích. To by neudělal ani žádný soukromý subjekt," vysvětlila mluvčí Eva Jouklová postoj Lesů ČR k případným opravám.
Kde je tedy problém? Obě strany se shodují na tom, že je v první řadě potřeba opravit tzv. požerák, který umožňuje regulovat hladinu vody. Ten je však už starý a protéká. Uvedení do provozuschopného stavu by finančně nebylo ani tolik náročné, přesto Lesy ČR nezasáhnou.

ROZPOR V CENĚ POZEMKŮ

„Každý rok vyzýváme současného majitele, aby nám pozemky odprodal," sdělila mluvčí. „Já jsem ochoten jednat," reagoval Svoboda.
Společná řeč však dochází, když dojde na otázku peněz. Svobodou požadovaná částka za dva hektary půdy nacházející se pod přehradou se točí kolem dvou milionů korun. Takovou sumu však Lesy ČR neakceptují.

„Jezdí mi sem lidé do rekreačního střediska. Pozemky prodám, Lesy ČR si je oplotí a já přijdu o byznys. Proto jim nemůžu prodat jeden metr za 50 haléřů," obhajoval svůj postoj Svoboda. I v případě, že se nedohodne odprodej, je však společnost DACH ochotna vyjednávat.
„Mohou si pozemky symbolicky pronajmout třeba na sto let. Zájem z jejich strany však není žádný," zhodnotil přístup Svoboda.

BEZ SENÁTORSKÉ POMOCI

Rusavská přehrada však není jen „byznysem", ale také domovem vzácných druhů zvířat. Jejich přemístění do jiných lokalit by bylo nákladné.

„Kolega biolog jezdí na přehradu se studenty na přírodovědné kurzy," uvedl učitel Miloslav Růžička, který je současným stavem taktéž velmi zklamán.

Jak společnost DACH, tak i Růžička se s žádostí o pomoc obrátili na senátorku Alenu Gajdůškovou. I přesto, že ji poslali dva dopisy, nedočkali se za několik měsíců žádné odpovědi.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Senát umožnil účinnější zásahy proti kůrovcové kalamitě

Senát umožnil účinnější zásahy proti kůrovcové kalamitě

Lesnictví

Ministerstvo zemědělství zřejmě bude moci kvůli boji s kůrovcem přijímat opatření obecné povahy, kterými zasáhne do zákonného rámce hospodaření v lesích. Zásahy by se týkaly...

SVOL požaduje zvýšení dotací pro lesníky v roce 2020 na pět miliard

SVOL požaduje zvýšení dotací pro lesníky v roce 2020 na pět miliard

Lesnictví

Aktualizováno 20. 3. Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů v ČR požaduje od státu na příští rok pro lesníky pět miliard korun na obnovu lesa...

Sněmovna podpořila vládní návrh na rychlejší opatření proti kůrovci

Sněmovna podpořila vládní návrh na rychlejší opatření proti kůrovci

Lesnictví

Opatření podporující boj s kůrovcovou kalamitou asi budou moci nově stanovit ministerstvo zemědělství, krajské úřady a obce s rozšířenou působností. Opatření by měla okamžitou platnost...

Lesníci sčítají škody po vichřici Eberhard

Lesníci sčítají škody po vichřici Eberhard

Lesnictví

Aktualizováno 15. 3. Vichřice Eberhard poničila z neděle na pondělí státnímu podniku Lesy ČR asi milion metrů krychlových dříví. Pro celé území České republiky to...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby