logo Silvarium tisk

Martin POKORNÝ, moderátor

Rozsáhlé rozšíření kůrovce smrkového v lesích Národního parku Šumava potvrdila odborná studie. Expertízu provedl odborník zabývající se kůrovcem Jaroslav Holuša, který působí na České zemědělské univerzitě v Praze. Ten zjistil, že na zasaženém stromě přežívalo velké množství lýkožrouta, i 7 kusů na každý decimetr čtverečný a že viry a parazité na některých lokalitách napadli z celkového počtu kůrovce jen ze 14 procent. A to hlavně kvůli chladnému počasí, jak nám potvrdil náměstek ředitele parku Jiří Mánek.

Jiří MÁNEK, náměstek ředitele parku

Zejména díky tomu, že to letošní léto bylo velmi deštivé, chladné a lýkožroutovi se zkrátka nedařilo, dařilo se jeho parazitům. Ale nebylo to na celém parku stejné. Byla to lokalita od lokality jiné. Takže někde došlo ke stoprocentní úmrtnosti a takové lokality známe pouze dvě v Národním parku Šumava. A na některých lokalitách to bylo významně nižší, anebo ta mortalita nebyla vůbec žádná. V té lokalitě Na Ztraceném tak to bylo 14 procent, tak zde se to vlhké počasí příliš neprojevilo na míře parazitace jednotlivých stádií lýkožrouta smrkového.

Martin POKORNÝ, moderátor

Stoprocentní úmrtnost kůrovce zaznamenali v lokalitě Jezerní hřbet a v oblasti hraničního přechodu Gsenget.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký podíl na obnově u vás tvoří přirozená obnova?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě