Přihlásit

Rozsáhlé požáry na Ukrajině a v Rusku (ČT 24)

Ondřej TOPINKA, moderátor
Rozsáhlé lesní požáry zasáhly Luhanskou oblast na východě Ukrajiny. Nejméně 5 lidí zemřelo, dalších 9 utrpělo zranění. S požáry bojují hasiči i na Sibiři. Tam hoří přes milion hektarů lesa.

redaktor
Nebe zahalené hustým kouřem a hasiči bojující s plameny. Lesní požáry se na východě Ukrajiny rozšířily i do vesnic. Nejvíce postiženou obcí je Smoljaninovo, kde zemřelo nejméně 5 lidí. Další přišli o své domovy. Plameny zničily asi 3 desítky domů.

Anatolij PYVOVAROV, obyvatel obce Smoljaninovo
V dálce jsme viděli, jak hoří v různých směrech, různě to přeskakovalo a jak vítr začal foukat naším směrem, plameny byly blíž a blíž. A pak to tady všechno začalo. Bylo to děsivé. Setmělo se jako v noci.

redaktor
Na místo se přijel podívat ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Vyjádřil soustrast rodinám obětí a přislíbil finanční pomoc od vlády.

Volodymyr ZELENSKYJ, ukrajinský prezident
Rozhodli jsme se dát každé rodině, která přišla o svůj domov, 300 000 hřiven na nákup nového.

redaktor
S masivními požáry se potýká taky Rusko. Celkově na Sibiři hoří přes milion hektarů lesa. Práci hasičům komplikuje náročný a špatně dostupný terén i vysoké teploty.

Dimitrij PETRENĚV, zástupce ministra lesního hospodářství, Irkutská oblast
Počasí je extrémně nepříznivé. Máme tu mimořádnou vlnu veder a vůbec neprší. Každý den vznikne na území irkutské oblasti 30 až 40 požárů, které musíme hasit.

redaktor
Letošní mimořádně teplé počasí na Sibiři se zřejmě zapíše do historie. Ve městě Verchojansk naměřili 38 stupňů. Pokud se data potvrdí, půjde o nejvyšší naměřenou teplotu za polárním kruhem.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Opětovné propojení znalostí zemědělství a lesnictví může prospět oběma oborům

Opětovné propojení znalostí zemědělství a lesnictví může prospět oběma oborům

Lesnictví

O agrolesnictví v našich podmínkách, hlavních benefitech, ale i rizicích, reálných možnostech zavádění agrolesnických systémů na lesní půdě či ekonomice tohoto způsobu hospodaření si redaktorka...

MZe aktualizovalo červenou zónu lesů zasažených kůrovcem

MZe aktualizovalo červenou zónu lesů zasažených kůrovcem

Lesnictví

Ministerstvo zemědělství (MZe) upravilo tzv. červenou zónu, pro kterou platí mimořádná opatření k řešení kalamitní situace v lesích. Jde o území, které je kůrovcem zasaženo...

Kůrovcová kalamita a české lesy byly tématem Otázek Václava Moravce

Kůrovcová kalamita a české lesy byly tématem Otázek Václava Moravce

Lesnictví

Je příliš pomalá proměna smrkových monokultur hlavním důvodem, proč stále bojujeme s kůrovcem? Hlavními hosty diskusního pořadu České televize Otázky Václava Moravce na toto téma...

Odborná sdružení společně k novele zákona o myslivosti

Odborná sdružení společně k novele zákona o myslivosti

Lesnictví

Dne 14. července 2020 se v sídle Asociace soukromého zemědělství ČR v Praze konala tisková konference uskupení osmi subjektů zastupujících vlastníky honebních pozemků, sedláky, lesníky...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR DECATHLON

Naše další weby