Přihlásit

Rozpad lesů ohrožuje podle experta bezpečnost státu (ČTK)

Brno 14. května (ČTK) - Rozpad českých lesů hraničí podle lesnického odborníka a správce soukromých lesů na Pardubicku Aleše Erbera s ohrožením bezpečnosti státu. Hrozí nedostatek vody i dřeva jako stavebního materiálu a kolaps dřevozpracujícího průmyslu, pokud se stát soustředí pouze na výsadbu nových lesů a rezignuje na záchranu dosud zdravých. Vhodnými adaptačními zásahy lze zachránit i smrkové lesy, které jsou pod 800 metry nad mořem, případně alespoň oddálit jejich smrt, řekl v rozhovoru s ČTK.

"Stále hrajeme o zásobu 200 až 300 milionů metrů krychlových smrkového dřeva. Jedná se o stovky miliard korun a závazky vůči pilám a dřevozpracujícímu průmyslu. Každoročně se zvyšuje podíl dřevostaveb a může se stát, že pro ně nebude materiál. Jedná se o ekologické stavby, které vážou uhlík, a tím přispívají v boji proti oteplování. Proto je potřeba ochránit lesy, které mají šanci odolat a plnit zároveň mimoprodukční funkce, jejichž význam pro společnost a krajinu exponenciálně roste," řekl Erber.

Nabízí řešení, jak postupovat. "Rozvolňovat husté porosty a ty případně i podsazovat, díky tomu pak nevznikají při těžbě souší holiny. Jsou to vyzkoušená adaptační opatření. Pokud se zavádějí včas, lze lesy zachránit nebo jim prodloužit život," řekl Erber.

Podle něj je také s ohledem na sucho a kolabující odbyt dříví naivní si myslet, že do tří let kůrovcová kalamita skončí, jak podle něj uvedli ministři zemědělství a životního prostředí Miroslav Toman (za ČSSD) a Richard Brabec (ANO).

Podle Erbera by měl vzniknout na úrovni vlády krizový štáb, jenž by řešil problém lesů z krátkodobého i dlouhodobého hlediska. "Jen ten může dělat zásadní opatření a ukládat je resortům jako priority," řekl.

Pro všechny majitele by mělo být prioritou včasné odstranění napadených stromů. Měly by probíhat adaptační těžby a sektor by měl být efektivně financovaný. "Vlastníci však kvůli nastavení dotací od ministerstva zemědělství těží souše, aby je měli zaevidované a sáhli si na dotaci. Tím zhoršují stav na trhu se dřívím, tvoří se velkoplošné holiny a snižují se funkce lesa," uvedl Erber.

Podle něj lze pořád zachránit horské a podhorské lesy v západní části republiky. Na tyto zásahy by se měly přesunout peníze a veškeré úsilí. "Nemalá část zdravého dřeva z těchto těžeb by se na několik let mohla uskladnit za pomoci kropení vodou, jak to dělají v Bavorsku. Uschlé lesy je lépe ponechat stát výměnou za finanční kompenzace od státu majitelům lesů. I uschlý les je totiž lesem. Část jich lze podrtit a biomasu ponechat na místě pro zlepšení půd. Skládky se znehodnoceným dřívím by se mohly spálit," navrhuje Erber. Problém je podle něj zacyklený. "Dokud se nevyřeší situace na trhu, jsme v pasti," míní Erber.

Veřejnost by podle něj měla dát vlastníkům společenskou objednávku, jaké lesy chce mít. "Zatím neexistuje, proto pěstují les hlavně kvůli produkci dřeva. Aby se pěstovaly pestré lesy plnící i mimoprodukční funkce, je zapotřebí, aby stát finančně kompenzoval péči o ekosystémové služby penězi na plochu a zároveň podle kritérií, která zohlední, jak se v lese hospodaří, jak se o něj kdo stará a jaký má přínos pro společnost. Jinak se motivace a myšlení majitelů nezmění," míní Erber.

Komentáře   

+18 # Rensa 2020-05-14 10:34
Státe, státe, na co my občané tě vlastně máme?
+8 # schutzmeister@iex.cz 2020-05-14 11:08
Tak aspoň u nás už zasáhla vyšší moc.
http://hydro.chmi.cz/hpps/hpps_srzstationdyn.php?day_offset=0&seq=307415&x=13
Kdyby to nebylo vidět - prostě vláha v pravý čas a zima. Paráda.
0 # Vladimír Pelíšek 2020-05-16 10:10
Pane Renso,
děkuji za příspěvek typu "výstřik do tmy". Právě tyto výstřiky (popřípadě podobné pana Hrocha) jsou zde nejvíce plusovány, což spolu s mínusováním jiných, na které nestačí protiargumentace, výborně ilustruje úroveń řady zde diskutujících - nebo spíše nediskutujících.
Na co máme stát? No třeba na to, že díky přísným karanténním opatřením máme dnes na komplikace spojené s koronavirem cca 300 mrtvých, zatímco ty skvělé státy na Západ od nás, které dopřávají lidem tu úžasnou svobodu, jich mají v přepočtu na počet obyvatel o nulu víc.
Vám to připadá málo?
A pokud jde o lesnictví. Stát máme třeba na to, že budoucí lesní zákon nakáže pěstovat takovou strukturu lesů, že bude mnohem lépe garantovat potřeby společnosti, tzn. neumožní každému nýmandovi pod heslem "vždyť je to můj les a já si tady budu dělat, co chci", aby si někde na kopečku sázel smrčky do řad, za pár dekád s ními topil v kannech a někdo jiný po proudu měl pak při povodni kvůli tuposti takového majitele vyplavený pozemek.
Mně to opravdu málo nepřipadá. Asi jsem málo ultralevicový.
Už u vás zapršelo? Sazenice lesních dřevin milují, když můžou být sázeny do půdy provlhčené červnovým deštěm, která bez ohledu na tento fakt ve vedrech za pár dnů vyschne. Vždyť sázet v březnu do zimní vláhy, která vyschne nejdřív v půlce dubna, to je přece nuda, že? A co teprve na podzim!
+12 # Lynx 2020-05-16 13:29
Obávám se, že spoléhat na zákon a jiné právní normy je také cesta nikam.
To se ukazuje dosud. Naoko "perfektní" legislativa, které řeší vše - zalesnění, přenos reprodukčního materiálu, chemii, zvěř a škody zvěří včetně stavu zvěře, druhovou skladbu, CHS, typologii, HS, taxaci atd.

A v praxi to ku.va ale jaksi drhne. Do země se dává kdeco, hlavně zeleným nahoru. Zvěře přehršel. Škod taktéž. Poškození mladých a středních porostů zvěří katastrofální, ale to se ukáže až při těžbě.
Pestrá dřevinná skladba na začátku a na konci smrk s modřínem.
Nestabilní porosty, rostoucí % nahodilých těžeb.
Neskutečný rozdíl mezi přirozeným zastoupením smrku a současným. To malé snížení % je vydáváno managementem molochu LČR za obrovský úspěch.

Legislativu máme a pořád to není dobré. Kde jen udělali a dělají soudruzi chybu?
-1 # Vladimír Pelíšek 2020-05-16 21:30
Dnes jsem procházel lesy několik km od svých, patří nějakému menšímu soukromému majiteli. Do 60. let minulého století to byla pastvina, pak zalesněná smrkem. Teď na to najel brouk, trvalo mu několik let, než to celé sežral, cca 2 ha. 550 m.n.n., východní Morava, 4.LVS, svěží stanoviště, původní porost: bučina s jedlí.
Ten člověk (majitel) pečlivě plochu vyčistil, umrlé smrky rozprodával a rozdal na palivo - a nasadil tam zase smrk. Čistý, nesmíšený smrk!
Zřejmě mi něco uniká. Nechci a priori tvrdit, že ten člověk je hlupák - ani ho osobně neznám. Ale může mi někdo vysvětlit, co se zřejmě tomu člověku, resp. "odborníkovi". který tam rozhodl, že po tom předčasně umrlém smrku nasází zase smrk, honilo v hlavě za pohnutky??
Čeho je to otázka? Nedostatku intelektu? Lenosti myslet? Pohodlnosti? Provokace? To kdybych věděl!
+11 # Lynx 2020-05-16 23:26
Nejspíš to bude kombinace všeho. Ale základní bude asi neznalost.
Stejné je to u Vlašimi - konkrétně nedaleko rehabilitačního ústavu Kladruby. Hektary vytěžených smrkovišť. Skládky plné vlákniny i snad ještě "kulatiny". Paseky příkladně zfrézované a na nich - světe div se, jako vojáci řady smrčků. A vzorně! Zeleným nahoru.

Chápu to. Nadmořská výška do 500m, tedy ideální stanoviště pro Picea Abies. Předpokládám, že všechny sazenice jsou "chlumní smrk". V podstatě ideální sadební materiál na toto stanoviště.
Navíc dle tvrzení dalšího odborníka je smrk plastická dřevina, takže v podstatě - není problém.

Bohužel, kára je tlačená od největších kapacit z LČR a MZe. Akademická obec je pro mě nepochopitelně v opozici.
+4 # schutzmeister@iex.cz 2020-05-18 11:41
Veřejnost by podle něj měla dát vlastníkům společenskou objednávku, jaké lesy chce mít. "Zatím neexistuje, proto pěstují les hlavně kvůli produkci dřeva.
Tenhle názor pana Erbra je ještě ta lepší varianta.
Roste podíl "majitelů" lesa jako spekulace s pozemky - pak je nasnadě, že nasází smrk, aby prodal "zajištěnou kulturu" o nic jiného nejde.
A státní menažeři nepěstují les taky pro "dřevo" , ale pro ročmí odměny - tedy zase, čím víc SM, méně výchovy a ideálně žádné mzdové náklady.
A pak dotace - kolik "farmářů" sadilo les pro příjem ze zalesnění nelesní půdy ? Co na tom, že se generace předků dřely, aby bylo co do huby a my tam teď zasadíme bezcennou SM plantáž ? Nebo Frantovo topoly. Stejně to byli fašisti a dobře, že jsme je vyhnali. Teď tam může žrát kůrovec, to je původní druh.
Dokad se les nebude pěstovat pro finanční profit, ale pro dotace, dřevo, odměny, může být zákon, jaký chce.
+11 # Rensa 2020-05-16 19:42
Cituji: "že budoucí lesní zákon nakáže pěstovat takovou strukturu lesů, že bude mnohem lépe garantovat potřeby společnosti".
Ano, více nám takových, vzhůru do padesátých let! Ostatně už se tam zpět zase šineme, a ne zrovna pomalu.
-3 # Vladimír Pelíšek 2020-05-16 21:23
Pouze ideologický výpad, nic víc. Informační hodnota příspěvku? Nula.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Lesy ČR z tendru 2021+ podepsaly většinu smluv, nejvíc má Uniles

Lesy ČR z tendru 2021+ podepsaly většinu smluv, nejvíc má Uniles

Lesnictví

Státní podnik Lesy České republiky (LČR) dosud z pětimiliardového lesnického tendru 2021+ uzavřel smlouvy na 25 z 29 soutěžených jednotek. Nejvíc, 12 smluv, podepsala těžařská...

Videoreportáž ze Semenářského závodu v Týništi nad Orlicí

Videoreportáž ze Semenářského závodu v Týništi nad Orlicí

Lesnictví

Sucho a kůrovcová kalamita nebývalých rozměrů přepisují podobu českých lesů a kladou zvýšené nároky na potřebu sadebního materiálu. Semenný materiál pro státní lesy, ale i...

Zdanění příspěvků na hospodaření v lesích

Zdanění příspěvků na hospodaření v lesích

Lesnictví

Ministerstvo zemědělství zveřejnilo stanovisko Ministerstva financí k otázce zdanění příspěvků na hospodaření v lesích poskytovaných podle nařízení vlády č. 30/2014 Sb. Podle stanoviska Ministerstva financí jsou...

Státní podnik Lesy ČR zhodnotil situaci v lesích po letošní kůrovcové sezóně

Státní podnik Lesy ČR zhodnotil situaci v lesích po letošní kůrovcové sezóně

Lesnictví

Letová aktivita kůrovců skončila, kalamita ale pokračuje. Podle vyjádření Lesů ČR je zvládnutí kalamity pro podnik prioritou. Postupně se to daří na Moravě, situace se...

Populární zprávy

Státní podnik Lesy ČR zhodnotil situaci v lesích po letošní kůrovcové sezóně

Státní podnik Lesy ČR zhodnotil situaci v lesích po letošní kůrovcové sezóně

Lesnictví

Zobrazeno:4795

Letová aktivita kůrovců skončila, kalamita ale pokračuje. Podle vyjádření Lesů ČR je zvládnutí kalamity pro podnik prioritou. Postupně se to daří na Moravě, situace se...

V  tendru Lesů ČR podala nejvíce nejvýhodnějších nabídek firma Uniles

V tendru Lesů ČR podala nejvíce nejvýhodnějších nabídek firma Uniles

Lesnictví

Zobrazeno:4685

V tendru na provádění lesnických prací ve státních lesích spravovaných podnikem Lesy ČR předložilo 36 firem 190 nabídek. Lesy ČR je začaly hodnotit 16. září...

Zemřel předseda SVOL František Kučera

Zemřel předseda SVOL František Kučera

Lesnictví

Zobrazeno:4336

SVOL s hlubokým zármutkem v pátek 16. 10. 2020 oznámil, že náhle podlehl nemoci František Kučera. „Ztratili jsme vzácného kolegu a přítele, lesnictví pak velkého...

Nestátní majitelé lesů žádají o kompenzaci škod po kůrovci 5,3 mld. Kč

Nestátní majitelé lesů žádají o kompenzaci škod po kůrovci 5,3 mld. Kč

Lesnictví

Zobrazeno:3959

Ministerstvo zemědělství (MZe) poskytuje finanční příspěvek na zmírnění dopadů kůrovcové kalamity v lesích. Za rok 2019 měla činit sazba finančního příspěvku 398 Kč/m3. Přijato bylo...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby