logo Silvarium tisk

* Jaká je situace s kůrovcem v letošním roce?

Aktuálně se kůrovec rojí podruhé. Předpokládáme, že bude letos o generaci méně než loni, což je pozitivní Lesníci nyní řeší také obnovu jioškozených lesů. Už dnes více než v minulosti vysazují listnáče, tedy duby, javory, lípy, habry, topoly a na suchých a chudých stanovištích borovice. Uplatní se i zdomácnělé dřeviny, jako například douglaska. Největší problémy s kůrovcem mají Lesy ČR v lokalitách dlouhodobě postižených nedostatkem vláhy, v důsledku čehož jsou oslabené smrky snadno a častěji napadené různými škůdci, zejména houbou václavkou a následně pak kůrovci. Nejsložitější sit jace je v oblasti severní Moravy:

* Jaká opatření se chystají a využívají?

Pro letošní rok vyčlenity Lesy ČR na obranná opatření 130 milionů konin. V celé republice má být instalováno 200 tisíc lapáků a 36 tisíc lapačů Kromě klasických lapáků, pokácených stromů, a lapačů, umělých pastí, do kterých kůrovce láká vyrobený feromon, se používají také stojící lapáky a jejich varianty. Například insektíadní sítě zabrání šíření kůrovců také u pokáceného dříví, které není možné s ohledem na jeho objem z tesá okamžitě odvézt Tíii se kůrovcům zabrání v dalším šíření i vývoji.

* Mohl byste přiblížit ekonomické dopady?

Zpracování kůrovcového dříví pro správce lesa znamená nižší výnosy z prodeje takového dříví, neboť kůrovcem napadené dříví nelze zpeněžit tak dobře jako dříví nenapadené, zároveň jsou s těžbou kůrovce spojené vyšší náklady V lesních porostech s výskytem kůrovce je nezbytné instalovat nákladná obranná opatření. Další ztýšené náklady jsou spojené s nutností vykácené plochy zalesnit Detailní vyčíslení ekonomických dopadů zpracování kůrovcového dříví lze provést až na konci roku.

* Kolik bylo vytěženo kůrovcového dříví?

V období od ledna do konce června letošního roku Lesy CR vytěžily přes 1,2 milionu metrů krychlových kůrovcového dříví, což činí zhruba 15 procent objemu celkové roční těžby podniku.

* V čem se dělají největší chyby v ochraně lesa před napadením kůrovcem nebo dalšími škůdci?

Největší chybu v ochraně tesá proti kůrovci je možné udělat nesprávnou nebo nedostatečnou přípravou na jarní rojení, kdy obrana může být nejúčinnější. Zvýšený výskyt kůrovců na smrku je v současnosti způsoben primárně snížením vitality a tím i obranyschopnosti smrku v důsledku sucha, proto ani správně vedená ochrana v jarním období nemusí být dostatečně účinná Vpřípadě všech škůdců pak je největší základní chybou podcenění jejich monitoringu. Pokud lesní hospodář nemonitoruje výskyt nebezpečných lesních škůdců, nemá dostatek informací pro účinnou obranu, kterou pak nemůže provádět

* Výrazná část nové výsadby byla vloni zničena v důsledku sucha. Jaký Je stav nové výsadby?

Stav letošních výsadeb je aktuálně výrazně lepši než v loňském roce, rozhodující však bude další vývoj počasí v srpnu.

* Jaká Je současná situace s vodou v lesích?

Aktuální stav vlahy v půdě, sledovaný jako intenzita sucha v povrchové vrstvě půdního profilu (hloubka nula až 40 centimetrů), je podle informací Českého hydrometeorologického ústavu na většině území České republiky bez rizika sucha, důsledkem čehož je dobrý zdravotní stav letošních lesních výsadeb. Horší situace je však stále ještě v hlubší vrstvě půdního profilu (hloubka 40 až 100 centimetrů pod povrchem půdy), ve které mají většinu svých kořenů dospělé smrky, kde je monitorováno na významné ploše ČR výrazné až extrémní sucho, jedná se zejména o oblast Moravy vyjma vrcholových partií Moravskoslezských Beskyd a Hrubého Jeseníku, dále o Polabí, Českomoravskou vrchovinu a další již méně rozsáhlé lokality.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě