logo Silvarium tisk
Jakub MARVAN, moderátor
Dobré páteční dopoledne přejeme ze studia Českého rozhlasu Liberec, jsou 4 minuty po desáté hodině a jak už bývá na naší stanici dobrým zvykem, tak za chvíli ve studiu přivítáme hosta a tím právě dnes bude ředitel Krajského ředitelství Lesů České republiky v Liberci pan Ing. Ludvík Řičář a povídat si budeme určitě nejen o vánočních stromcích, tak jste zváni. Posloucháte dopolední páteční vysílání Českého rozhlasu Liberec, jak už jsem říkal před malou chvílí, tak naším hostem ve studiu je ředitel Krajského ředitelství Lesů České republiky tady v Liberci pan Ing. Ludvík Řičář, dobré dopoledne.

Ludvík ŘIČÁŘ, ředitel Lesů ČR pro Liberecký kraj
Přeji dobré dopoledne.

Jakub MARVAN, moderátor
Tak pane Řičáři, já musím říct, že já nejsem Liberečan, když jsem se sem přestěhoval asi před devíti lety, tak mi všichni říkali, protože vědí, že rád chodím do lesa na různé procházky, takové ty vandry a tak podobně, tady je to výborný, tady se můžeš těšit, z Liberce je to do lesa zhruba 15 minut cesty autem a už si můžeš užívat a čistit hlavu, tak je to všechno tak optimistické tady v těch našich okolních lesích?

Ludvík ŘIČÁŘ, ředitel Lesů ČR pro Liberecký kraj
Tak nejenomže máme všude blízko do lesa, dokonce v Libereckém kraji máme největší listnatost z celé České republiky, jestliže je lesnatost České republiky je zhruba 33 %, tak my tady máme v Libereckém kraji lesnatost na to 44 %, to znamená už se blížíme k tomu, že skutečně skoro polovina toho území, na kterém žijeme, je les a les je to velmi rozmanitý, určitě posluchači si představí, že máme tady borovice na pískách, pískovcových skalách, máme tady bukové lesy, dubové lesy, smrkové lesy a na mnoha, mnoha těch lokalitách se nám všechny ty dřeviny vedle promíchávat jí, takže skutečně ty lesy jsou velmi rozmanité, co se týká současného stavu lesa, tak my se stále ještě vypořádáváme nebo stále ještě doznívají ty neblahé roky předchozí, kdy bylo skutečně velmi sucho a není to tak jako třeba na zahrádce, kde, kde vysadíme vysajeme a ten rok něco sklidíme a můžeme zalévat a až tolik neovlivní to ten stav té zahrádky nebo úrodu v lese, nepříznivé vlivy, které nastanou v některých obdobích, tak se potom projevují ještě mnoho a mnoho dalších roků, takže my lesníci se skutečně vypořádáváme s tím, co, co jsme prožívali před třemi, čtyřmi lety, tím obrovským suchem.

Jakub MARVAN, moderátor
Takže to pociťujete vlastně v lesích teprve až teď, co se dá proti tomu suchu dělat, jak se dá bránit?

Ludvík ŘIČÁŘ, ředitel Lesů ČR pro Liberecký kraj
Tak přímo proti tomu suchu nemůžeme dělat nic, my neumíme, nemůžeme zalévat les, zalévat stromy. My v poslední době ale to nejenom v posledních třech, čtyřech letech, ale už 10, 20 let si uvědomujeme, jak to, jak tam, jak ten vodní režim, jak je velmi důležitý pro, pro les, pro vlastně takovou tu vitalitu odolnost, odolnost těch stromů, a proto společně s ochranáři máme projekty, kterými se snažíme zadržet vodu v lesích, když to zjednoduším, řídíme se takovým jako pravidlem, že voda, která spadne v lese, tak chceme, aby na tom území co nejdýl vydržela, aby, aby nám rychle neodtekla, aby pomalu odtékala, aby se vsakovala, aby vlastně obohacovala ten, tu půdu celou, celou, celý to území.

Jakub MARVAN, moderátor
Tak to je takový pohled do současnosti, do aktuálních stavů v lesích tady v Libereckém kraji a očima ředitele Krajského ředitelství Lesů České republiky v Liberci, pana Ing. Ludvíka Řičáře, ale protože přece jen už necelý týden zbývá do Vánoc, tak určitě už po písničce dojde na ty vánoční stromky. Posloucháte dopolední vysílání Českého rozhlasu Liberec naším hostem tady ve studiu ředitel krajského ředitelství Lesů České republiky v Liberci pan Ing. Ludvík Řičář, ještě jednou dobré dopoledne.

Ludvík ŘIČÁŘ, ředitel Lesů ČR pro Liberecký kraj
Dobré dopoledne.

Jakub MARVAN, moderátor
Tak v tom prvním předchozím vstupu jsme si povídali o nějakém aktuálním stavu v lesích tady na Liberecku nebo v Libereckém kraji, no ale jak už jsem zmiňoval, už máme ani ne týden před Vánocemi a co se týká vánočních stromků, tak myslím, že pro spoustu rodin a domácností to může být otázka téměř života a smrti jako bramborový salát nebo jestli budou k večeři řízky, klobásy nebo nějaký ten kapr, tak dá se souhlasit s tím, že taková ta trojice jedlesmrkborovice, je úplně nejžádanější na vánoční stromek?

Ludvík ŘIČÁŘ, ředitel Lesů ČR pro Liberecký kraj
Tak v našem regionu určitě jsou to stromky žádané, ale protože nejvíc máme těch smrčků, tak i nabídka, kterou Lesy České republiky nabízejí občanům, tak nejvíc je tam smrčků.

Jakub MARVAN, moderátor
Jaká jsou, jaké jsou klady zápory právě těchto stromečků vánočních, je nějaký velký třeba rozdíl mezi tím, jak dlouho vydrží, jestli opadávají, jak se o ně starat, jaká je péče o ně vhodná?

Ludvík ŘIČÁŘ, ředitel Lesů ČR pro Liberecký kraj
Tak možná panuje taková, taková povědomost, že smrčky vydrží třeba jenom týden po Vánocích, že brzy opadají a že borovice vydrží mnohem déle a jedla také určitě, určitě, to tak může být, ale ono záleží především na tom, jak se o ten stromek staráme. Pokud bychom si stromek přinesly z lesa, pár hodin předtím, než ho dáme do teplé místnosti tak skutečně ten teplotní rozdíl je takovej šok a dost často a především ty smrčky zareagují tím, že to jehličí brzy brzy opadá, ale pokud si například ten smrček seženeme, koupíme zhruba týden před Vánoci, 10 dní, týden před Vánoci a máme jistotu, že byl uříznut před několika dny, ten smrček dáme do například, do sklepa, do takové jakési klimatizace a potom je vhodné předtím, než ho dáme do této místnosti, tak ho můžeme zaříznout, uříznout kus toho kmínku a klidně můžeme dát do vody a on znovu ten stromek dokáže tu vodu načerpávat a my, protože smrček máme mnoho roků zpátky, tak nám často vydrží až do konce ledna, takže skutečně je to o té péči, kterou věnujeme tomu stromku.

Jakub MARVAN, moderátor
Tak až do konce ledna to myslím, že spoustě posluchačů Českého rozhlasu Liberec se objevil údiv na tváři, že by to určitě chtěli také mít takhle hezké až do konce ledna. Tak to je takový ten postup, ale zároveň předtím než stromek usadíme někde v obýváku, pak se o něj dá ještě nějak třeba starat, aby nebyl tak suchý, jestli třeba pomůže nějaký drobný postřik vodou nebo něco podobného?

Ludvík ŘIČÁŘ, ředitel Lesů ČR pro Liberecký kraj
Tak tam je důležitá teplota, ve kterého máme, vlhkost té místnosti a pokud, pokud ho máme ve vodě a není, není už delší dobu uříznutý, tak skutečně ještě tu vodu využije, kterou můžeme to sledovat i na tom, že tu vodu musíme doplňovat do té nádoby, že skutečně ten stromek si tu vodu jako odčerpává.

Jakub MARVAN, moderátor
No a kde se takové vánoční stromky třeba berou, tak to si povíme v Českém rozhlase Liberec hned po písničce. Je 10 hodin téměř 23 minut nám to povídání v Českém rozhlase Liberec krásně utíká naším hostem ředitel krajského ředitelství Lesů České republiky v Liberci pan Ing. Ludvík Řičář. Tak pane Řičáři, už jsme si to porovnali tak nějak ty základní druhy stromků, které se asi nejčastěji kupují, ale mě tak napadá vy k nim určitě máte celoživotně dost blízko, tak jak to u vás bylo, když jste Vánoce chystali, zdobil stromky Ježíšek nebo to byla práce celé rodiny?

Ludvík ŘIČÁŘ, ředitel Lesů ČR pro Liberecký kraj
Když jsem, když jsme měli malé děti, tak jsem dělal revírníka nebo-li hajného Jizerských horách a děti odmalička byly zvyklí, že se mnou v prosinci chodili vyřezávat stromky a takže jsme jim neříkali, že stromky nosí Ježíšek, protože pro ně bylo přece jasný, že stromky vyřezává tatínek a lidi si je chodí k němu na hájovnu kupovat, takže to měli takto od malička nastavené, potom rádi zdobili stromečky a brzy jsme jim i říkali, že lidé si dávají dárky, aby si udělali radost o Vánocích.

Jakub MARVAN, moderátor
Tak u vás to děti věděly, možná ale někteří posluchači Českého rozhlasu Liberec úplně nevědí, kde se ty vánoční stromy berou?

Ludvík ŘIČÁŘ, ředitel Lesů ČR pro Liberecký kraj
Stromky nepěstujeme na žádných plantážích, my běžně vysadíme každý rok stovky hektarů lesa a na každý hektar například, když je to smrk tak, vysadíme zhruba 4000 stromků a za těch 100 let, což je teda obrovská doba, ale za 100 let života toho stromu, jich na jednom hektaru zůstane zhruba 400-500, to znamená během těch sta let my 90 % těch stromků vyřežeme a část vyřezáváme i v tom mladém věku, když jsou, když mají velikost vánočních stromků, takže právě při těch pravidelných prořezávkách probírkách vyřezáváme stromky a ty, které jsou hezké, tak použijeme na Vánoce, že je prodávané jako vánoční stromky a ty zbylé necháváme v porostu, aby vlastně ta hmota se rozložila a zůstala v ekosystému.

Jakub MARVAN, moderátor
Tak to je původ vánočních stromků a už jsme také zmínili, jak o stromek pečovat, když ho máme doma, tak je to vlastně taková pozvánka toho lesa k nám do bytu, ale pak často je takový ten obrázek po Vánocích nebo v polovině ledna, kdy ty stromky jsou poházené u odpadkových košů a tak podobně, tak to nezní jako úplně ideální způsob, jak se té přírodě odvděčit.

Ludvík ŘIČÁŘ, ředitel Lesů ČR pro Liberecký kraj
Možná je to takový hodně konzumní, že něco jsme si koupili, zaplatili a pak to zase můžeme vyhodit, pokud nemáme doma kamna, že bychom ten stromek nechali ještě trošku zaschnout a potom spálili, tak ho můžeme například odnést zase do lesa, tak jak jsem říkal, když vyřezávám ty desítky, stovky stromků na hektar, tak je necháváme ležet a tak i v případě, že ten vánoční stromek odneseme do lesa, někde ho položíme, tak za roky se postupně rozloží a vlastně ty živiny, nebo to co, to co se v něm takhle nahromadilo, ta obrovská energie a živiny, tak se rozloží a vrátí se do ekosystému.

Jakub MARVAN, moderátor
Takže je to ten správný koloběh, jak by to celé mělo být a zároveň můžeme vyčistit hlavu a udělat si krásnou procházku. Tak to říká pan Ing. Ludvík Řičář ředitel Krajského ředitelství Lesů České republiky v Liberci a my si budeme povídat ještě po písničce. Posloucháte páteční dopolední vysílání Českého rozhlasu Liberec a já tady ve studiu rozhodně nejsem sám, je tu totiž ředitel Krajského ředitelství Lesů České republiky v Liberci, pan Ing. Ludvík Řičář, povídáme si o tom, co třeba trápí současné lesy, povídali jsme si o vánočních stromcích, o tom jak je udržovat, aby vydržely co nejdéle, ale i jak se třeba o stromky starat po Vánocích právě, zmínili jsme takový ten hezký, vlastně zcela jednoduchý cyklus o návratu zase zpátky k přírodě, kdy ten stromek po Vánocích můžeme odvézt do lesa, já si říkám, že v tomhle roce, kdy jsem nikam nemůže moc chodit do nějakých galerií, muzeí, tak vlastně je to vážně hezká pozvánka na to strávit ten čas v lese, ono to je určitě osvěžující a člověk si vyčistí hlavu, souhlasíte s tím?

Ludvík ŘIČÁŘ, ředitel Lesů ČR pro Liberecký kraj
Souhlasím. Určitě je dobré si uvědomit, že ten stromek, který máme někde v místnosti, je něco živě, něco živého, že my jsme si přinesli z toho lesa, i když jsme ho třeba někde koupili, ale je to kus přírody a jak jste řekl, může to být zase naopak pozvání, pozvání nás do té přírody.

Jakub MARVAN, moderátor
A jak vy pozorujete v tomhle roce třeba, já nevím, jestli se dá mluvit o nějakém, v uvozovkách návalu lidí, kteří třeba do lesa začali chodit o něco víc než v těch předchozích lesích, vzhledem k té koronavirové době nebo tomu roku.

Ludvík ŘIČÁŘ, ředitel Lesů ČR pro Liberecký kraj
Vnímáme velmi výrazný nárůst návštěvníků v lese a možná se tak můžeme vrátit k tomu, co jste říkal na začátku, že máme naprosto skvělé možnosti tady u nás v Liberci, v Libereckém kraji, že to máme do lesa vždycky jenom kousek, a proto si každý z nás můžeme najít nějaké krásné místo v lese, kam se budeme rádi vracet, úplně nejlepší by bylo, když bychom tam šli bez mobilu, i třeba bez foťáku jen tak tam prostě jít, přijít, dívat se, přemýšlet, pozorovat, nehonit se.

Jakub MARVAN, moderátor
Zkrátka a dobře být v tom lese, teď ke konci roku bývá časté, že rodiny do lesa samozřejmě jdou a chtějí nějak nakrmit zvířátka, tak ale takový ten obraz, že jim dáme zbytky cukroví, vánočky, to asi není úplně ideální, tak čím zvířata potěšíme, abychom jim neublížili, ale naopak pomohli teď na zimu.

Ludvík ŘIČÁŘ, ředitel Lesů ČR pro Liberecký kraj
Dneska pokud chceme něco přinést zvířatům v lese, tak máme tolik možností, si zjistit co, co je je pro ně vhodné, můžeme se podívat na internet, můžeme se zeptat nějakého myslivce sousedství a rozhodně je dobré se na to už připravovat třeba dopředu, včas si nasbírat kaštany, žaludy, nasušit jeřabiny, nějaké větvičky, které potom zvěří můžeme přinést ke krmelci a zase pozorovat, dívat se, co přemýšlet, co ta zvěř běžně, běžně přijímá jakou potravu, a to nás určitě dovede k tomu, že jim nebudeme nosit to cukroví.

Jakub MARVAN, moderátor
Tak to říká ředitel Krajského ředitelství Lesů České republiky v Liberci pan Ing. Ludvík Řičář. Pane Řičáři, děkujeme, že jste byl hostem tady v Dopolední pod Ještědem ve vysílání Českého rozhlasu Liberec, věřím, že pro spoustu posluchačů teď právě před Vánocemi to bylo užitečné povídání a že třeba i nad těmi stromky takovéto obyčejné téma, ale, že se nad tím dá přemýšlet i ve vztahu právě k přírodě, tak přejeme hezké vánoční dny.

Ludvík ŘIČÁŘ, ředitel Lesů ČR pro Liberecký kraj
Děkuji, děkuji za pozvání, přeji všem radost o Vánocích a všichni jste zváni do lesa.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě