logo Silvarium tisk

PRAHA Již pátý muž, který zasedl v křesle ministra průmyslu a obchodu, si odnáší titul Ropák roku. Stočlenná porota přiřkla anticenu za rok 2014 Janu Mládkovi (ČSSD). „Titul" uděluje sdružení Děti Země.
Ekologům je trnem v oku především Mládkova energetická koncepce, postoj k výstavbě nových jaderných bloků v Temelíně a Dukovanech a k prolomení územních limitů.
„Navržená koncepce je krokem zpět. Zatímco většina evropských zemí usiluje o zvýšení podílu obnovitelných zdrojů v energetice a utlumení jádra, Česko činí přesně naopak," podotýká ekolog Daniel Vondrouš ze sdružení Zelený kruh.
Mládka zisk anticeny nepotěšil. „Samozřejmě nejsem z oné ceny nijak nadšen, kritiku ale musí umět politik ustát," reagoval pro LN. „Musímmyslet na to, aby si lidé mohli zatopit za rozumnou cenu, aby dobře fungoval český průmysl a aby naše země byla z energetického pohledu bezpečná. Výhradní soustředění na obnovitelné zdroje energie to nezajistí, připravený návrh koncepce však vytyčuje směr, jak toho dosáhnout," dodal.
Titul si vysloužil i za názory na prolomení limitů těžby hnědého uhlí. „Jejich absolutní zachování považuji v současné době za nerozumné," konstatoval například pro ČT. Zároveň však přišel s plánem, jak přitom zachovat obce Horní Jiřetín aČernice, což do jisté míry ocenili i aktivisté Greenpeace. Neekologičtí ministři „ ,Vítězství' Jana Mládka nepřekvapilo, protože ministři průmyslu a obchodu mají ničení životního prostředí v popisu práce," zhodnotil výsledky koordinátor ankety Miroslav Patrik ze spolku Děti Země.
„Letošní rok byl ale výjimečný, jelikož se mezi nominovanými neobjevil žádný podnikatel a mezi kandidáty byli hned tři ministři," dodal.
Vedle Mládka byl horkým kandidátem na udělení ceny současný šéf resortu životního prostředí Richard Brabec (ANO) a bývalý ministr dopravy Antonín Prachař (ANO) za zlehčení námitek starostů desítek obcí, kteří protestovali proti velkému náporu nákladních automobilů, jež obcemi projíždějí.
„O žádné nominaci jsem neměl tušení a považuji to za výsměch," řekl Prachař. „Za starosty obcí naopak stojímaopravdu bymě zajímalo, jakým skutkem jsem si to zasloužil," podivoval se. Proč se nominace politiků stává v anketě v posledních letech hlavním trendem? „Ropákem roku se nestává osoba či subjekt, který životnímu prostředí škodí nejvíce, ale ten, kdo je veřejností nominován," osvětluje výběr kandidátů Patrik. „Míříme na úředníky a politiky, protože zákony a nástroje pro ochranu životního prostředí existují, jsou ale obcházeny nebo nevyužívány," dodal.
Záměr ankety se ale někdy míjí účinkem. Politici se titulem ropáka naopak často chlubí. Vítězství v roce 2004 okomentoval bývalý náměstek ministra průmyslu a obchodu Martin Pecina (ČSSD) slovy: „Jsem na to hrdý, ocitl jsem se v dobré společnosti." Pecinův výrok později zopakoval i ropák Pavel Bém (ODS) nebo bývalý ministr životního prostředí Pavel Drobil (ODS), držitel anticeny Ropák i Zlatá perla za rok 2010.
Rysy absurdity nese, když Ropáka roku – synonymum pro ničitele přírody – dostávají ministři životního prostředí. V minulosti si ho vysloužili hned tři – František Benda, Pavel Drobil a Tomáš Chalupa. Prostřední z nich je dokonce rekordmanem ankety. Drobil totiž uspěl i v anticeně Zlatá perla.
„Na ty, kteří mají v popisu práce chránit životní prostředí, je zaměřena mnohem větší pozornost. Jsou souzeni přísněji a kladou se na ně velká očekávání," vysvětluje ekolog Daniel Vondrouš.
„Mezi ministry chybí výrazné osobnosti. Podléhají silovým resortům a neprosazují zájmy hájící životní prostředí na sto procent," přidává důvod Patrik.
V letošní anketě skončil Richard Brabec na sedmém místě. „Pobavilo mě to. Každý má svaté právo mě nominovat, považuji to ale za nespravedlivé. Nové vládě se za tak krátkou dobu podařilo v oblasti životního prostředí učinit výrazný pokrok," vyjádřil se Brabec. Za největší úspěchy považuje záchranu dotačních prostředků z evropských fondů a mimo jiné i zákaz skládkování, za který si nominaci vysloužil.
Na základě novely zákona se od roku 2024 zakazuje skládkování směsného komunálního odpadu. Ekologové se však obávají, že se odpad místo na skládky přesměruje do spaloven a zabrání se tím zvýšení míry recyklace.
Brabec oponuje: „To, že nahráváme spalovnám, je pouze nesmyslná spekulace. Našímcílem je odklonit odpady ze skládek a recyklace zůstává prioritou. Spalování odpadu je v evropské hierarchii nakládání s odpadem až na čtvrtém místě." Spor o recyklaci Ministrovou podporou recyklace si však ekologové příliš jistí nejsou. Podle nich Brabec v Česku brzdí návrhy Evropské unie, která si klade za cíl recyklovat do patnácti let až tři čtvrtiny komunálního odpadu. Český Operační program Životní prostředí, který schválila EU, má pomalejší nástup. Míru recyklace plánuje zvýšit do roku 2020 ze současných 31 na pouhých 35 procent.
Vůbec poprvé si z ministrů životního prostření anticenu v roce 1994 vysloužil František Benda (ODS) za opakované karamboly při prosazování Zásad politiky ochrany životního prostředí ve vládě.

***

Ropák roku 2014

1. JanMládek (ČSSD), ministr průmyslu a obchodu a poslanec (350 bodů) 2. Pavel Eybert (ODS), starosta Chýnova a senátor Senátu (188 bodů) 3. Marek Semerád (ČSSD), starosta Cerhenic a náměstek hejtmana Středočeskéhokraje (122 bodů)

Zelená perla 2014

1. Miloš Zeman (161 bodů) „Jako prezident udělám vše pro to, aby zločiny ekologických nebo zelených fanatiků dále nepokračovaly." 2. Miloš Zeman (118 bodů) „Jsem rád, že je nové vedení parku. To předchozí v čele s panem Krejčím přesunulo pramen Vltavy, pomocí plošiny a pily přepůlili kmeny, aby si turisté mysleli, že je to věc polomu, v noci pilně vysazovali stromky a říkali, že probíhá přirozené ozelenění."

3. Jan Zahradil, poslanec Evropského parlamentu (ODS) (102 bodů) „V Evropském parlamentu je třeba zastavit takovou tu vlnu zeleného šílení, kdy si Evropský parlament klade různé závazky jako snížení emisí do roku 2030, 2040 nebo 2050 o deset, dvacet, třicet a více procent, protože to právě zdraží energii způsobem, jaký pocítí i naši občané." Anketa o nejhloupější výrok v oblasti životního prostředí

Kde se vzal Ropák Ropák roku je anticena vyhlašovaná od roku 1992 každoročně občanským sdružením Děti Země za antiekologický čin roku. Anketa byla inspirována dokumentárním filmem Jana Svěráka Ropáci z roku 1988 o výskytu nového živočišného druhu Petroleus mostensis (Ropák bahnomilný) ve zdevastované oblasti severních Čech, který se živí znečištěním.

Zelená perla V Anketě o nejhloupější výrok z oblasti životního prostředí, letos zvítězil výrok Miloše Zemana z článku v listu Deník. * 2014 – Miloš Zeman, prezident České republiky: „Jako prezident udělám vše pro to, aby zločiny ekologických nebo zelených fanatiků dále nepokračovaly." * 2013 – Andrej Babiš, ministr financí, předseda politického hnutí ANO a majitel firmy Agrofert: „My se jednou asi z té demokracie poděláme, všichni. Jak jinak totiž vysvětlit to, že se tu k dálnici vyjadřuje i jezevec, ekologický terorista a taky každý starosta chce mít výjezd." * 2012 – Ladislav Jakl, tajemník prezidenta Václava Klause: „A nevěřte cyklomaniakům, že kolo je pokrok, že kolo je čistota a zdraví. Čuchněte k jejich propocenému triku a budete mít jasno, kdo tu zamořuje vzduch. Pachem i hloupými argumenty. Cyklistiku není třeba podporovat, ale naopak zakázat." * 2011 – Jan Stráský, ředitel Národního parku Šumava: „Zákon je dodržován tím, že bude neustále porušován, ale jeho porušování bude kryto jím umožněnými výjimkami." * 2010 – Pavel Drobil, místopředseda ODS a bývalý ministr životního prostředí: „Unie by měla přehodnotit svůj vztah k jádru. Bez toho, že jadernou energii prohlásíme za čistý, obnovitelný zdroj, nemáme šanci splnit dvacetiprocentní cíl podílu těchto zdrojů na výrobě elektrické energie, který si Evropa vytyčila." * 2009 – Pavel Kouda (ČSSD), náměstek hejtmanky Ústeckého kraje: „Prostě jsem pro prolomení limitů, aby se ta kultura tady trošičku zvedla." * 2008 – Jaroslav Mencl, poradce předsedy dopravní komise Plzeňského kraje: „My v současné době připravujeme vznik občanského sdružení pod názvem Stromy zabíjejí, protože lidí, kteří skončili svůj život na stromech, neustále přibývá." * 2007 – Václav Klaus, prezident České republiky a čestný předseda ODS: „Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci."

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Kterou stranu, uskupení či koalici budete v eurovolbách 2024 volit?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě