logo Silvarium tisk

Josef Gabzdyl

Už více než rok se v lesích, které spadají do církevních restitucí, nemůže těžit. To sužuje beskydské obce, protože řada tamních lidí přišla o práci. Církev věří, že situace se začne zlepšovat.

BESKYDY Pro zvěř i ochránce přírody mimořádně příhodné období, jenže pro lidi pracujících v lesích naopak mizérie.

Už od loňského jara nemohou Lesy ČR a další lesní společnosti těžit dřevo v lesích, o které v rámci návratu majetku požádaly církve. „V Moravskoslezském kraji se to týká přibližně dvaadvaceti tisíc hektarů lesů,” řekl generální vikář ostravsko-opavské diecéze Martin David.

Jen pro konkrétnější představu. Katolická církev požádala v kraji o lesy na takové rozloze, jakou má celá Ostrava.

Jenže jak se předávání majetku vleče, má lesní bezvládí dopad na zaměstnanost v horských obcích. „Původní církevní majetek tvoří čtyřiadevadesát procent katastru obce, tak to víte, že nás vynucené ukončení těžby dřeva hodně ovlivňovalo,” potvrdil Karel Matula, starosta Bílé na Frýdecko-Místecku.

V restitučních lesích se mohla dosud provádět jen nutná těžba, například při kalamitách nebo probírkách. Nic víc.

„V našich obcích pracovalo v lesích mnoho živnostníků, kteří měli smlouvy s Lesy ČR a dalšími. Najednou přišli o práci, museli dělat něco jiného nebo skončili na úřadu práce,” popsal starosta Bílé.

Obec se jim snažila pomoci, některým například nabídla možnost veřejných prací. Jenže pro všechny to nestačilo.

„Podobné potíže jsme měli i u nás. Lidé museli za prací dojíždět,” dodal starosta sousedních Starých Hamer Karel Matula.

Generální vikář Martin David složitou situaci lesních dělníků v Beskydech a v Jeseníkách chápe, upozorňuje však, že za ni církev nemůže. Každá její žádost totiž podléhá zdlouhavému prověřování například Pozemkového úřadu.

„Ale situace se už bude jen zlepšovat a snad to bude poměrně rychle. Nyní už máme uzavřeny dohody na vydání sedmi tisíc hektarů lesů,” přiblížil generální vikář diecéze, pod kterou spadá Moravskoslezský kraj a okres Jeseník.

David navíc slibuje, že církev rozhodně nechystá výprodej lesů, naopak s nimi chce sama hospodařit. „A určitě hodláme uzavírat smlouvy i s beskydskými živnostníky, kteří pracují v lesích,” řekl David a naznačil, že možná se mohou lidé těšit na o něco výhodnější smlouvy, než měli dosud.

„Nebudou totiž zapotřebí žádné jiné mezičlánky, žádné zprostředkovatelské společnosti,” vysvětlil.

Starostové beskydských obcí se už těší, až v lesích začne podnikat nový hospodář. „Údajně už od července by asi čtvrtina lesů v Bílé měla připadnout církvi,” poznamenal starosta Bílé.

Povzdychl si, že když už byly zákony o církevních restitucích schváleny, tak se pozemky mají předávat co nejrychleji. „Snad už skončí prodlevy a církev konečně začne hospodařit. Chválabohu,” zakončil s úsměvem starosta Matula.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Kterou stranu, uskupení či koalici budete v eurovolbách 2024 volit?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě