Přihlásit

Rekordní kůrovcová kalamita (ČT 1)

Daniela PÍSAŘOVICOVÁ, moderátorka 
Ministerstvo letos zvýšilo příspěvek na hospodaření v lesích na dvojnásobek. Rozdělit může víc než miliardu. Podle majitelů lesů to ale nestačí. Kalamita se dál rozšiřuje, v současnosti už zasahuje 7 krajů. 

Milan BRUNCLÍK, redaktor 
Z výšky je to vidět na první pohled a dole se už kácí. Kůrovec teď na Vysočině decimuje lesy ve velkém. Jen z těch státních a jen tady zmizelo loni přes 1 000 000 kubíků dřeva. Letos těžba ještě zrychlila. Státu tady ale nepatří ani polovina porostů. Velká část je soukromá nebo obecní a situace se tím komplikuje. Těží se i v lese Hněvkovic a obec se bojí, že jí kvůli padajícím cenámdřeva nezbude na nové výsadby. 

Milan PEROUTKA, odborný lesní hospodář 
V tomto místě, kde stát budou náklady možná 400–450 Kč na kubík a my budem mít, i když to dobře dopadne, 150 Kč. 

Josef VOJÁČEK, generální ředitel, Lesy ČR 
V podstatě těžba dřeva a hospodaření v lese se dneska dostalo už za hranice efektivity a rentability. 

Milan BRUNCLÍK, redaktor 
Právě Vysočina se má stát novým epicentrem kalamity. Smrkových je tady 70 % lesů a kůrovec může napadnout podle Ministerstva zemědělství přes 7 000 000 kubíků dřeva. To je pro představu víc než polovina toho, co se loni vytěžilo v celé zemi. Postiženou oblast a to, jak se v ní zasahuje proti kůrovci, viděli dnes premiér a klíčoví ministři. 

Andrej BABIŠ, premiér /ANO/ 
Je to obrovská katastrofa. Za posledních stovky let tady jsme to neměli, bohužel jsme to zanedbali, měli jsme to řešit podstatně dřív. 

Alena SCHILLEROVÁ, vicepremiérka, ministryně financí /nestr. za ANO/ 
Jak jsem řekla, já jsem z toho ohromená a vím, že pomoct musíme a prostě dojednáme to a včas se to dozvíte. 

Milan BRUNCLÍK, redaktor 
Lesníci teď hledají hlavně odbyt pro vytěžené dřevo. Na trhu je ho nadbytek i kvůli kalamitě v okolních zemích. Lesy České republiky vyjednávají o prodeji do Číny. 

Miroslav TOMAN, ministr zemědělství /ČSSD/ 
Minimální odběr nebo tak, kde bysme chtěli začít, je 300–400 tisíc kubíků, ale chtěli bysme i výše, protože jenom z Finska čínská republika bere řádově 1 600 000 1 – 700 000 kubíků. 

Josef VOJÁČEK, generální ředitel, Lesy ČR 
Těch řešení se nabízí celá řada, nicméně bude se v nich muset nějakým způsobem samozřejmě angažovat stát. 

Milan BRUNCLÍK, redaktor 
Ministerstvo zemědělství přitom očekává, že se letos vytěží minimálně stejně dřeva jako loni, ale spíš víc. Záležet bude i na počasí. Blanka Poulová a Milan Brunclík, Česká televize. 

Daniela PÍSAŘOVICOVÁ, moderátorka 
Kalamita trvá už čtvrtým rokem a nedaří se ji zastavit. Podle aktuálních dat se loni vytěžilo skoro 12 000 000 kubíků napadeného dříví, ale dalších 6 000 000 kubíků zůstalo ještě ležet v lesích. Přesně se tak naplnily odhady odborníků. Že jsou to čísla mimořádná, to ukazuje tento graf. Oproti předloňsku se kácelo dvojnásobně a nesrovnatelně víc než při známé kalamitě na Šumavě po roce 2007. Nejpostiženějším zůstává okres Bruntál. Jen tam lesníci evidují přes 1 000 000 kubíků dřeva s kůrovcem. Šíří se ale hlavně jihozápadním směrem a čím dál víc škodí na jižní Moravě, Vysočině, jihu Čech i v Plzeňském kraji. Navíc nejde už jen o smrky, i když ty převažují. Vinou dlouhodobého sucha, častých vichřic a působením hub a hmyzu chřadnou i některé porosty borovic, modřínů a jedlí.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

KRNAPu kvůli pádu cen dříví chybějí desítky milion korun v rozpočtu

KRNAPu kvůli pádu cen dříví chybějí desítky milion korun v rozpočtu

Lesnictví

Krkonošskému národnímu parku (KRNAP) letos kvůli propadu cen dřeva chybějí v rozpočtu desítky milionů korun. Ministerstvo životního prostředí (MŽP) jako zřizovatel parku proto KRNAP zvýší...

NP Šumava se kvůli ceně dřeva dostal do finančních potíží

NP Šumava se kvůli ceně dřeva dostal do finančních potíží

Lesnictví

Šumavský národní park se kvůli poklesu ceny dřeva dostal do finančních potíží. Park potřebuje peníze na mzdy pro své zaměstnance. Zřizovatel parku, ministerstvo životního prostředí...

Letecké záběry lesních porostů v roce 2019

Letecké záběry lesních porostů v roce 2019

Lesnictví

V průběhu roku 2019 Lesnická práce a PEFC ČR realizovaly tři lety nad vybranými oblastmi České republiky s cílem objektivně přiblížit lesnické veřejnosti zdravotní stav...

Senát schválil novelu lesního zákona

Senát schválil novelu lesního zákona

Lesnictví

Aktualizováno 2. 11. 2019 K rychlejšímu a snazšímu boji s kůrovcovou kalamitou má pomoci novela lesního zákona, kterou 31. 10. schválil Senát. Zavede mimo jiné...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby