Přihlásit

Reakce na článek: Zdivočelí čtyřkolkáři (Liberecký deník)

Autor: Věra Bouzková, Oms Liberec
Rubrika: čtenář reportér - čtenáři sobě


Nemohu si odpustit připomínku, že se Policie ČR stále vymlouvá na to, že nemá na zajištění těchto lidí odpovídající techniku.

Nemají zábrany
Pokud tito tzv. jezdci ohrožují v lesích zvěř i občany, nechápu, že v článku, který vyšel v pondělí, to takto vyznělo z úst policie. Jako by se nic nestalo. Vlastimil Malý, komunikační inženýr PČR libereckého dopravního inspektorátu, může maximálně tvrdit, že z hlediska dopravního se jedná o přestupek, ale z hlediska lesního zákona se jedná o správní delikt, který může být pokutován až částkou 100tisíc korun.
Do přírody a do našich lesů má právo vstupovat každý občan za účelem odpočinku, relaxace, sběru hub, lesních plodů, cykloturistiky apod. Proč však má ten, který vlastní motokrosové vozidlo, jezdit mezi porosty a v potocích?
Tito adrenalinoví jezdci nejezdí jen po lesních cestách, kde nemají co dělat, ale i mimo cesty. Jezdí po osetých polích a soukromých pozemcích i loukách. Porušují lesní zákon, zákon o ochraně přírody a v neposlední řadě i zákon myslivecký. Jsou případy, že přijedou zahraniční hosté s přívěsem s motokrosovými stroji zajezdit si u nás, protože vědí, že by jim to v domovské zemi neprošlo. Zdejší policie i přes urgence nepovažuje toto vandalství za společensky nebezpečné a aktivně je neřeší. Pokud se koná cyklistický závod za doprovodu motokrosových vozidel, policie neřeší, že doprovodné vozidlo nemá poznávací značku. Vymlouvá se, že ten, kdo na motokrosové vozidlo upozorní, se má spojit s pořadatelem akce. Policista působí jako občan, kterého pohyb motokrosových, neoznačených vozidel vůbec nezajímá.

Nedají se chytit
Policisté totiž nejsou vůbec schopni čtyřkolkáře ani motorkáře v lese vypátrat. Že nemají odpovídající techniku, není hlavní důvod, je to výmluva. Problémy s motorkáři a dnes hlavně se čtyřkolkáři už se řeší téměř 10 let. Proč policie za tuto dobu ještě nemá odpovídající techniku? Proč se jedná ze strany policie jen o přestupek?

Policie to neřeší
Byla jsem svědkem situace, kdy mi rozčilení občané při vycházce se dvěma malými dětmi a jezevčíkem vyprávěli, že při hromadném nájezdu po lesní cestě motorkářů stačili popadnout jen děti, aby je motorkáři nezajeli, byli nuceni uhnout rychle z cesty, ale bohužel tito neurvalci jim psa zajeli. Po zavolání policie nikdo nepřijel ani po hodině čekání.
Myslivci musí mít po dohodě s vlastníkem lesa povolení k vjezdu do lesa pro výkon práva myslivosti, za které platí. Myslivci musí mít ze zákona v honitbách mysliveckou stráž, která má za povinnost zadržet osobu, kterou přistihne v honitbě při činnosti mysliveckým zákonem zakázané. Musí zastavit v honitbě a na účelových komunikacích dopravní prostředky atd. Motorkáři, nebo čtyřkolkáři, se jim jen posmívají a sprostě nadávají.

Myslivci drží stráž
Na Jablonecku přejel jeden z motorkářů člena myslivecké stráže. O neblahých zkušenostech by mohlo vyprávět mnoho myslivců, lesníků i návštěvníků lesa. Svědčí to o neurvalosti a brutalitě těchto jezdců.

Porušují zákony
Každý z nás má nějakého koníčka, někdo potřebuje zvýšit adrenalin. Proč ale škodit druhému? Proč porušují zákony, ničí přírodu, která je pro nás všechny tak potřebná? Většina z nás potřebuje přírodu jako místo, kde se může odreagovat.
Motorkáři a čtyřkolkáři, vzpamatujte se, jezděte na místech, která jsou k tomu určená! Nezdá se Vám, že bychom měli zákony dodržovat všichni a být k sobě konečně ohleduplní?

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Nedělní vichřice způsobila v lesích škody menší než Sabine

Nedělní vichřice způsobila v lesích škody menší než Sabine

Lesnictví

Aktualizováno 25. 2. Vichřice, která v neděli 23. 2. a v noci na 24. 2. zasáhla Českou republiku, nadělala v lesích státního podniku Lesy ČR...

Vláda schválila koncepci státní lesnické politiky do roku 2035

Vláda schválila koncepci státní lesnické politiky do roku 2035

Lesnictví

Koncepci státní lesnické politiky, tedy základní strategii lesnictví, která bude reagovat na aktuální stav a situaci v lesích, dnes schválila vláda. Materiál se věnuje nejen...

Josef Vojáček: Jen blázen se nepoučí z chyb

Josef Vojáček: Jen blázen se nepoučí z chyb

Lesnictví

Jaký je aktuální rozsah kalamity u Lesů České republiky, jaká bude strategie ochrany lesa v letošním roce nebo jak bude vypadat lesnické i ekonomické hospodaření...

Komora soukromých lesů SVOL požaduje více financí do lesů

Komora soukromých lesů SVOL požaduje více financí do lesů

Lesnictví

16. valná hromada Komory soukromých lesů SVOL, která se konala ve čtvrtek 13. února 2020 v Jihlavě, znovu otevřela aktuální témata, která z pohledu soukromých...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby